Tiktok Ne Zaman Kuruldu? Kurucusu Ne Kadar Kazanıyor?

Tiktok ne zaman kuruldu sorusu sosyal medya deviyle alakalı en merak edilen detaylardan birisi. Çünkü diğer rakiplerine nazaran çok kısa bir sürede 1 milyar kullanıcıya ulaşması ile tüm dikkati üzerine çekti. Halen daha da global olarak yükselişini sürdürüyor.

34 farklı dil seçeneği sunarak farklı ülkelerde de içerik üreticilerini ve video streaming üzerine sosyal ağlara ilgi duyanları bir araya getiriyor. Üstelik reklam pazarında da çok ciddi bir yüzdeye henüz şimdiden sahip olmayı başardı.

Tüm bu başarının çıkış noktasına baktığımız zaman ilk olarak karşımıza çıkan tarih 14 Eylül 2016 oluyor. Aslında bu tarih her ne kadar mecranın ilk çıkış noktası olsa da o zamanlar isminin Tiktok olmadığını vurgulamak gerekiyor.

Tiktok Kaç Sene Önce Kuruldu?

Ne zaman açıldı diyenlerin asıl merak ettiği nokta genellikle Türkiye ve Avrupa pazarına giriş yaptığı aşamayı kapsıyor. Yine de 7 sene önce 2016 Eylül ayı itibariyle Douyin ismiyle Çin menşei bir sosyal medya uygulaması olarak piyasaya sürüldüğünü vurgulamak gerekiyor. Bazı yerlerde ilk yayınlama tarihi 2015 olarak geçse de 2016 olduğu biliniyor.

Tabii ki Çin gibi teknolojinin gelişmiş, insan nüfusunun maksimum olduğu bir coğrafyada bu tarz girişimlerin sık sık başarıya ulaştığı biliniyor. Tiktok hangi şirketin diyenlerin karşısına çıkan ByteDance ise bunun gayet farkında olup emin adımlarla aplikasyonu tüm dünyaya ulaştırmayı amaçlamış.

İlk duraklardan birisi ise yine Uzakdoğu ülkelerinden Endonezya olmuş. Endonezya pazarına 2017 yılının Eylül ayında açıldıktan hemen sonra 2018'in ilk ayı itibariyle Tayland pazarında da en çok tercih edilen aplikasyonlardan birisine dönüşmüş.  

Tiktok Beğeni Satın Al 250 Beğeni Sadece 14.99 TL

Tiktok Takipçi Satın Al 100 Takipçi Sadece 24.99 TL

Tiktok İzlenme Satın Al 1000 Görüntüleme Sadece 4.99 TL

Tiktok Eski İsmi Neydi? Tiktok'tan Önce Ne Vardı?

Musical.ly isimli uygulama, Tiktok'tan önce var olan popüler sosyal medya plaformlarından biriydi. Tiktok 2016 senesinde kurulduktan sonra Musical.ly uygulaması içinde yer alan kullanıclar Tiktok'a geçiş yaptı.

Tiktok Ne Zaman Türkiye'ye Geldi? Kaç Yıldır Var?

ByteDance şirketinin şimdiye kadar geliştirdiği en iyi aplikasyon olma özelliğini elinde barındıran Tiktok kuruluş aşamasında tabii ki bu ismi kullanmıyordu. Halen daha Çince ve farklı Uzakdoğu dillerini destekleyen Douyin aplikasyonunu kullananlar var.

Ancak global pazarda daha fazla sükse yaratabilmesi için Tiktok gibi akılda kalıcı bir isim tercih edilmiş. Bu noktada Tiktok Türkiye'de açılma tarihi için Tayland pazarına girdiği 2018 Ocak aslında bir milat olarak adlandırılabilir. Yani 5 yıldır Türkiye'de Tiktok var.

Çünkü hemen bir ay sonrasında Şubat ayı itibariyle Türkiye'den de kullanıcı kabul ederek ciddi bir kitleye kısa sürede ulaştı. Bu yükselişini ise halen daha sürdürdüğü söylenebilir.

Ayrıca Türkiye dışında da Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da büyük bir girişim haline geldi. Sosyal medya devleri arasına girmesi, Tiktoker olarak içerik üreticiliği yapan fenomenler ve 1 milyarı aşan aktif kullanıcısı ise bunu hak ediyor.  

Tiktok Kurucusu Ne Kadar Kazanıyor?

Tiktok para kazanma noktasında pek çok farklı imkân sağlamasıyla da ilgi görüyor. Normal şartlarda video streaming altyapısını benimsemiş olan aplikasyon 15 saniyelik kısa videolar üretme olanağı tanıyor. Bu yalnızca içerik anlamında değil aynı zamanda canlı yayın açarak ciddi bir kazanç sağlayabileceğiniz anlamına da geliyor.

Canlı yayınlara kolayca geçebilmek, kitleyle birebir etkileşimde olmak ve bağış sistemi bu standardı üst noktalara çıkarıyor. İnsanların en merak ettiği detaylardan birisi ise kurucusunun kazancı oluyor. Çinli bir internet girişimcisi olan ve şimdiye kadar ByteDance şirketiyle pek çok girişime imza atan Zhang Yiming günden güne servetini katlıyor diyebiliriz

Dünyanın en önemli reklam ağları arasında henüz 5 yıllık bir girişim olmasına rağmen Tiktok ismini görebiliyoruz.   Şimdiye kadar milyarlarca dolar yatırım alan ve bu yatırımları çok verimli bir biçimde kullanarak realize eden bir girişimci profili izledik.

1 milyar kullanıcıyı aşmasıyla beraber Tiktok sahibinin kazancı olarak baz alabileceğimiz kişisel servetinin 2021 yılının başında 44,5 milyar $ olarak lanse edildiğini vurgulayabiliriz. Kendisinin yılın son çeyreği içerisinde ByteDance şirketinde yürüttüğü CEO pozisyonundan ayrılması bekleniyor. 2023 yılında Tiktok sahibinin kazancı, yani serveti 80 milyar Dolar seviyesine ulaşmıştır.

Şu sıralar Tiktok şirketi olarak bilinen ByteDance için belirlenmiş piyasa değerinin ise tüm girişimleri dahilinde 250 milyar $ dolaylarında olduğunun altı çiziliyor. Bu rakam dünya devi yiyecek içecek ve perakende zincirlerinin bile üzerine çıkmış durumda.

Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Tiktok Kaç Senesinde Ne Zaman Kuruldu?

Tiktok hayatımıza gireli çok olmadı. 5 sene önce piyasaya girdi, video olmasına rağmen Youtube gibi bir platforma rakip olmayı başardı.

Tiktok Kurucusunun Kazancı Kaç Dolar?

Tiktok kurucusu ne kadar yatırım yaptı bilmiyoruz ama 2021 senesi için 44.5 milyar Dolarlık bir kazançtan bahsediliyor. Rakamı idrak etmekte zorlanıyoruz, bu ücrete bir ülke kurulabilir.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim