Youtube Ne Zaman Kuruldu? Kuruluş Hikayesi

Youtube ne zaman kuruldu son zamanlarda artan kullanım oranıyla beraber herkes  diye merak etmeye başladı. Türkiye dahil dünyanın her noktasında kullanılan bir video paylaşım ağıdır. Sosyal mecralar arasında en özgün yapıya sahip olan, tamamıyla video odaklı olarak tasarlanmış bir web sitesidir.

Bu yönüyle ele alındığında herkes tarafından kullanılması gayet doğal karşılanıyor. Kimisi için müzik dinlemek adına en işlevsel servisken kimisi oyun videoları, nasıl yapılır tarzında bilgilendirici içerikler ya da bilgi paylaşımları için tercih edebiliyor.

Kuruluşuna baktığımızda ise 14 Şubat 2005 tarihi öne çıkıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulan web sitesi şirketleşme süreci ve hızla değerlenmesi ile kısa sürede büyük bir satışa imza atmayı başarmıştı. Aslında kuruluşunda çok basit ve kişisel bir kullanım öne çıkarken kısa sürede dünya çapında bir kullanım oranına ulaşmayı başardılar.

Kurucuları arasında olan Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim üçlüsünün ortak özellikleri ise üçünün de eski Paypal çalışanları olmalarıdır. Kaliforniya eyaletinin San Bruno kentinde başlattıkları Youtube projesi henüz kuruluşunun ardından 2 yıl geçmeden Google'a satıldı. Google bu satın alma işlemi için tam 1,65 milyar $ ödedi. Google eline geçtikten sonra çok daha gelişen, para kazanma özelliğiyle beraber Youtuber olarak karşımıza çıkan yeni meslek grubuyla karşılaşma şansı yarattı.

Youtube Kuruluş Hikâyesi

Youtube Kuruluş Hikâyesi

  Yıllar boyunca Youtube ne zaman kuruldu sorusuyla aynı anda dile gelen bir hikâyeye hepimiz şahit olduk. Kurucular arasında yer alan Jawed Karim, Steve Chen ve Chad Hurley tarafından düzenlenen bir parti ve bu partide çekilmiş görüntüler çıkış amacı olarak gösterilmişti.

Uzunca yıllar platformun kuruluşunun altında bunun yattığı ifade ediliyordu. Bu partiye ait görüntüleri hem partiye katılanlar hem de diğer insanların görmesi için bir yükleme yapmak isteyen fakat bunun için uygun bir platform bulamayan üçlü You tube projesini hayata geçirdi.  

Böylece bu görüntüleri yükledikten sonra arkadaşlarına direkt olarak ulaştırabileceklerdi. Üstelik global olarak izlenebilmesi de yine mümkün olacaktı. Ancak belirli bir süre Youtube'un kuruluş hikâyesi olarak dillere pelesenk olan bu hikâyenin aslında gerçeği yansıtmadığı yine kurucularından birisi olan Jawed Karim tarafından açıklandı.

Böyle bir partiye hiç gitmediğini ve hatta öyle bir partinin olmadığını özellikle vurguladı. Ardından ise Steve Chen yine Jawed Karim'i destekler şekilde bu parti hikâyesinin aslında Youtube'a düşündükleri bir PR çalışması olduğunu itiraf etti. Nitekim başarılı bir PR çalışması olarak halen daha pek çok kişi tarafından böyle zannediliyor.

Youtube'a yüklenen ilk video ise yine kuruculardan birisi olan Jawed Karim tarafından yüklenmiş olan ''Me at the zoo'' videosu. Halen daha aktif olarak izlenebilen ve platformun ilk videosu olma özelliğini taşımaya devam eden 19 saniyelik videonun 150 milyonu aşan görüntülemesi var.  

Youtube Neden Kullanılıyor?

  İnsanların aklında Youtube'un kuruluşu sorusunun yanı sıra aynı zamanda kullanım amacı, nasıl para kazanılacağı, ilk kanalın sahibi gibi pek çok soru işareti de olabiliyor. Öncelikle kullanım amacı tamamıyla videoları diğer insanlarla paylaşmak olarak nitelendirebiliriz.

Bu kişisel olarak çektiğiniz videolar olabileceği gibi kurgulayabileceğiniz, montajını yaparak telif hakkı sorunu yaşamayacağınız videoları paylaşabileceğiniz özgür bir alana dönüşüyor.   Her zaman için internet devrinin en önemli parçası olarak görülen Youtube kuruluş tarihi itibariyle sektöre yön vermeye devam etti.

Google reklam endüstrisinin ciddi bir payını tek başına yönetiyor. Satın alım işleminin ardından ise Youtube'den videoların başına, ortasına ya da sonuna eklenen reklamlar, video sayfasında sağ kısımda yer alan reklamlarla üreticilere para kazanma fırsatı sunmaya başladı.

Bu noktada da Youtuber meslek grubunun resmi olarak karşımıza çıkmaya başlaması kaçınılmazdı. Halen daha çığ gibi büyüyen bir kitle bu sektöre yöneliyor. Direkt olarak ülkemizde akla gelen bir diğer soru You tube Türkiye'de ne zaman kuruldu olabilir.

Aslında ilk günden itibaren You tube'e erişim ülkemizde mevcuttu. Fakat bazı siyasi ve benzer içerikler sebebiyle mahkeme kararıyla yasaklanan platform daha sonra 30 Ekim 2010 tarihi itibariyle resmi olarak Youtube Türkiye olarak da yayın hayatına devam etti. Halen daha da Türkiye'de en çok ziyaret edilen sosyal mecralar arasında bulunuyor.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Youtube Ne Zaman Kuruldu?

Bu kadar çok kullanıcısı olan bir platformun ne zaman kurulduğu merak konusu olmuştur. 2005 tarihinde hayatııza girdi.

Youtube Kuruluş Hikayesi

Böyle efsane bir platform için can alıcı hikaye duymak isterdiniz ama duymuş olduklarınız doğru değil. Bir PR çalışması sonrası ortaya çıkmıştır.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim