DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? 2023'ün En Hızlı DNS Şifreleri

 

DNS ayarları ile giremediğimiz birçok siteye giriş yaparız. İnternet hızımız da yeni DNS şifreleri ile artar. 2021 senesinde en çok kullanılan, güncel ve hızlı DNS şifrelerini sizler için hazırladık.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? 2021’in En Hızlı DNS Şifreleri

DNS Ne Anlama Gelir? Ne İşe Yarar? DNS’nin açılımı: Domain Name System’dir. İnternette gezindiğimiz sitelerine kendine ait bir kodu vardır, biz bunu İP olarak biliyoruz. Düşünsenize; siteadi.com şeklinde girmek yerine 158.215.252.23 İP ile sitelere girmeye çalışsaydık ne olurdu?

Hiç akılda kalıcı değil, hayatımız epey zorlaşırdı. DNS site ile İP arasındaki bağlantı sağlayarak sizin rakamlarla değil harflerle sitelere giriş yapmanızı sağlar. Ülkemizde ve Dünya’da zamanla bazı sosyal medya ağları ve siteler erişime kapatılıyor.

Yasal olmaması, kötü örnek olması, siyasi nedenler… Bunlardan bazılarıdır. Tabii, site engelleme sadece ülke içerisinde yapılabilir, burada Amerika’daki, Almanya’daki veya başka ülkelerdeki siteleri engelleyemeyiz.

DNS ayarı değiştirerek sanki farklı ülkelerden giriş yapıyormuşuz gibi görünüyoruz, bu sayede engelli sitelere erişim imkânımız oluyor. Tek sorun bu da değil. Bazen kullandığımız DNS şifreleri çok yavaş oluyor.

İnternetimizde sorun olmasa da bağlantımızdan istediğimiz performansı alamıyoruz. Bu gibi durumlarda en hızlı DNS şifreleri imdadımıza yetişiyor.

2023'ün En Popüler ve Hızlı DNS Şifreleri

En hızlı DNS dediğimizde akla ülkemizde hemen herkesin kullandığı Google DNS geliyor. Bazen bu değişiklikler yasaklı sitelere girişi engelleyemiyor, farklı DNS denemek gerekebilir.

Google DNS: 8.8.8.8 – 8.8.4.4 iPv6 pek kullanılmasa da 2001:4860:4860::8888 - 2001:4860:4860::8844 dilerseniz ekleyebilirsiniz.

Cloudflare DNS: 1.1.1.1 – 1.0.0.1 piyasanın en hızlı ve akılda kalıcı olanlarından birisidir. Gecikme sürelerine göz attığınız zaman birçok DNS’e göre katbekat hızlıdır. Ayrıca güvenilir olması da tercih sebebidir.

Open DNS: 208.67.222.222 - 208.67.220.220 Google’dan sonra en fazla kullanılanlardan birisidir. Amerika merkezli bu şifreler de oldukça güvenlidir.

Level3 DNS: 209.244.0.3 - 209.244.0.4 Amerika merkezli bir hizmet sağlayıcıdır. En hızlı şifreler arasına girmeyi başarmıştır.

Verisign 64.6.64.6 - 64.6.65.6

dns.watch: 84.200.69.80 - 84.200.70.40 DNS Advantage: 156.154.70.1 - 156.154.71.1 Comodo Güvenli DNS: 8.26.56.26 - 8.20.247.20

TTnet DNS: 195.175.39.49 - 195.175.39.50

Yandex: 77.88.8.8 - 77.88.8.1 Eğer buradaki bütün DNS şifrelerini denemenize rağmen yasaklı sitelere giremediyseniz güvenli bir VPN şirketinden hizmet almanız gerekebilir.

Windows 10 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? Resimli Anlatım

En hızlı DNS’i seçtikten sonra bu şifreleri bilgisayarımıza girmemiz gerekiyor. Windows 10 için değiştirme ayarlarını resimli anlatımdan kolayca yapabilirsiniz. İlk adım olarak Denetim Masasını açıyoruz ve içerisinde yer alan ağ ve paylaşım merkezine tıklıyoruz.

Ağ ve paylaşım merkezine tıkladıktan sonra bağlı olduğumuz interneti göreceğiz. Kırmızı ile işaretli yere tıklayın.

Bu aşamadan sonra açılan pencereden özelliklere tıklayın.

Wi-fi özelliklerinin yer aldığı bir pencere açılacak. İnternet protokol sürüm 4 (TCP/İPv4) olan alan tıkladıktan sonra sağ alttaki özellikler butonuna basın.

Son aşamada açılan pencerenin alt kısmında DNS otomatik olarak ata veya adreslerini kullan gibi bir seçenek gelecek. Yukarıda verdiğimiz 2021 güncel ve hızlı DNS şifrelerinden birini seçerek kutucuklara doldurun ve tamama tıklayın.

Windows 10 ve diğer sürümler için DNS ayarlarını değiştirme ve hızlı şifreleri ekleme işlemi bu kadar. Android ve iOS için de ayarları yazımızı okumaya devam edin. iOS için DNS Ayarı Değiştirme Resimli Anlatım DNS ayarı değiştirmek sadece bilgisayarlar için değil, Android ve iOS telefonlar için de elzem hale geldi.

Kaldı ki akıllı telefonlar bilgisayarları tahtından etmeyi çoktan başardı. Birkaç basit adımla Apple kullanıcıları da hızlı DNS şifrelerini girebilirler. İlk olarak iOS telefonumuzun ayarlar bölümüne giriyoruz ve görseldeki gibi Wi-fi yazan yere tıklıyoruz. Kablosuz ağımızın yanında yer alan mavi yuvarlak içerisindeki ünleme basıyoruz.

Bundan sonra karşımıza internetimizle ilgili ayrıntılı bilgilerin yer aldığı bir sayfa açılacak. Aşağı kısımlara ilerlediğimiz DNS’i ayarla kısmının otomatik olduğunu göreceksiniz. Kırmızı işaretli yere tıklayın ve ardından açılan bölümdeki otomatik yazan yeri elle ile değiştirin.

Elle yaptıktan sonra alt kısımda yeşil yuvarlak içerisinde + işareti göreceksiniz. Oraya her tıkladığınızda DNS şifresi girmeniz için alan açılacaktır. Aşağıdaki görselde yer alan ya da istediğiniz hızlı DNS’lerden seçerek 2 sunucu ekleyin. Ardından sağ üst köşede yer alan kaydet butonuna basın.

Apple iOS işletim sistemli telefonlarda DNS ayarı nasıl değiştirilir resimli olarak sizlere anlattık. Umarım kolay bir şekilde yaparsanız ve internet hızınız artar. Android Telefon için DNS Ayarlarını Değiştirme ve Şifreleri Ekleme Android telefonlar için de DNS ayarlarını değiştirmek oldukça kolay bir işlemdir.

Yine resimli anlatımımızı takip ederek başarılı bir şekilde DNS şifrelerini girebilirsiniz. Android telefonunuzun ayarlar kısmına tıklayın ve en üst kısımda yer alan bağlantılar sekmesine basın. Karşınıza Wi-fi bağlantınız gelecek, kırmızı ile işaretli yere dokunun.

Wi-fi sekmesine girdiğimizde sağ kısımda dişli işareti göreceksiniz. Wi-fi ayarlarını temsil eder, oraya tıklayarak genel kablosuz ayarlarını görebileceğimiz yere giriş yapacağız. Gelişmiş bölümüne tıkladığımızda karşımıza DNS ayarı için gerekli alan gelecek.

Aşağıdaki görselde DNS bölümü görebilirsiniz. Oraya yukarıda verdiğimiz 2021 en hızlı ve güncel DNS şifrelerinden istediğinizi yazın.

Windows 10, Android ve iOS telefonlarından DNS ayarları değiştirirek, güncel ve hızlı DNS şifrelerini girerek hem yasaklı sitelere giriş yapabilir hem de internet hızınız arttırabilirsiniz.  

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim