Explicit Spotify Ne Demek? E ve S İşareti Anlamları

Müzik dinlerken sürekli olarak Explicit Spotify ne demek kalıbıyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Müzik uygulamalarında son zamanlarda daha da fazla görmeye başladığımız bir terim olması dikkat çekmesini sağlayabiliyor.

Ancak bu çok uzun süredir var olan ve aslında yurtdışında da kullanımı yaygın olan bir terimdir. Pek çok müzik, film ya da görsel ve duyusal materyal için kullanıldığına şahit olabilirsiniz.

Spotify’da Explicit ne demek sorusunun cevabını şarkının uygunsuz bir takım içeriklere sahip olduğu şeklinde verebiliriz. Bu uygunsuz içerikler ise toplum nazarında belirlenmiş, müzik şirketleri ve belirli kanunlar tarafından da korunmuş olan detayları içeriyor.   Spotify Explicit nedir diyenler için bu simgeyi gördüğünüz parçaların içerisinde yer alabilecek bazı unsurları listeleyelim.

 • Şiddet
 • Küfür
 • Nefret
 • Argo
 • Cinsellik
 • Uyuşturucu
 • Alkol
 • Tütün Ürünleri

  Toplumu kötü etkileyeceği düşünülen bazı şarkılar için bu versiyona uyarı yerleştiriliyor. Spotify Explicit uyarısı aslında teknik olarak bu tarz şarkılar dinlemek istemeyenler için bir adım olarak yorumlanabiliyor.  

 

Spotify Dinlenme Satın Al 1000 Dinlenme 49.99 TL

Spotify Çalma Listesi Satın Al 500 Takpçi 9.99 TL

Spotify Aylık Dinleyici Satın Al 1000 Dinleyici 99.99 TL

Spotify E İşareti Nedir?

  Spotify E ne demek sorusu aslında direkt olarak Explicit kısaltması olarak tanımlanabilir. Şarkıların yanında çıkan E simgesi parçada küfür, argo, şiddet, seksüel içeriklere yer verildiği anlamına geliyor.

Dolayısıyla bu tarz bir podcast ya da müzik dinlemek istemeyenler bunu dinlememeyi tercih edebiliyor. Aynı zamanda bu bir versiyon olarak da düşünülebilir. Keza Explicit versiyonlar İngilizce karşılığı gibi açık olarak nitelendiriliyor. Sansürlü versiyonlarına ulaşmak ise mümkün oluyor.  

Spotify S Ne Demek?

  Spotify E nedir diye merak edenler için bir diğer merak konusu ise bu olabiliyor. Çünkü son zamanlarda Türkçe dil desteğiyle birlikte karşımıza Spotify S ne demek soruları da çıkmaya başladı.

Bu direkt olarak sansürsüz içerikler için uygulanan bir tanımlamadır. Şarkı veya podcast içeriğinde şiddete, argoya, küfür ve seksüel içeriklere yer verilebileceği anlamına geliyor. Bunun için herhangi bir sansür uygulanmadığını ifade ediyor. S simgesini Sansürsüz olarak tanımlamak bu noktada mümkün.  

İmplicit Ne Demek?

  Spotify implicit ne demek sorusuna da değinmeden geçemeyiz. Çünkü Explicit versiyonlara rastladığımız kadar hem aile profilleri için hem de bu versiyonlarını tercih edenler için implicit seçeneği de sunuluyor.

Tam tersi olarak Explicit bir parçanın hiçbir sansüre uğramadan tamamen açık olduğunu, seksüel materyaller, uyuşturucu, şiddet, küfür içerdiğini ifade eder. Bu bağlamda implicit ise bu tarz içerikler olsa bile bunların sansürlendiği anlamına gelmektedir.  

Spotify Sansür Kaldırma

  Spotify sansür nasıl kaldırılır konusunda iki farklı teknik unsurdan bahsetmek gerekiyor. Öncelikle sanatçılar içeriklerini, podcast yayınlarını veya müziklerini hangi versiyonda yayınlamak istedikleri konusunda özgürler.

Yani burada Explicit ya da implicit olarak yayınlamak direkt olarak üretici özelinde bir karardır. Ancak genel algı bu versiyonların ikisinin de yayınlanması üzerinedir.

Dileyen Explicit versiyonuyla daha kirli bir parça dinlemeyi seçebiliyorken, dileyen ise implicit seçeneğiyle daha temiz bir parça dinleyebiliyor. Aynı zamanda kalabalık ortamlarda da bu versiyonu daha çok tercih edilebiliyor.  

Bilhassa aile profili kullananlarda ise Spotify Explicit engelleme aşaması mümkün kılınıyor. Aile bireylerinin kullandığı hesaplar için bu içerikleri gizleyebiliyorsunuz. Bunun için şu adımları izleyebilirsiniz.

 • Spotify hesabınıza giriş yapın.
 • Premium aile hesabı sayfasına geçin.
 • Aşağıda listelenen ve aile hesabınızda tanımlı hesaplardan birisine tıklayın.
 • Sansürsüz içerikleri kaldır seçeneğine tıklayın ve o hesaptan Explicit versiyonlara ulaşılmasını engelleyin.
 • Eğer sansürsüz içerikleri göster derseniz o hesapla Explicit versiyonlar gözükmeye başlayacaktır.

Spotify Takipçi Satın Al 250 Takipçi 4.99 TL

Spotify Dinlenme Satın Al 1000 Dinlenme 49.99 TL

Spotify Çalma Listesi Satın Al 500 Takpçi 9.99 TL

Spotify Aylık Dinleyici Satın Al 1000 Dinleyici 99.99 TL

 

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Explicit Spotify Ne Demek? E İşareti Anlamı

Explicit Spotify kullanıcıların anlamını merek ettiği, ne demek diye sorduğu bir sorudur. Kısaca E işareti ile size aslında uyarı veriliyor. Şarkı içerisinde küfür, şiddet gibi olumsuz durumların olduğunu bilmelisiniz. Bu tür şarkılardan nefret edenler ve çocuklarına dinletmek istemeyenler için oldukça işe yarayan bir yöntemdir.

Spotify S İşareti Anlamı Nedir?

Spotif S anlamı aslında sansürsüzlük anlamına gelmektedir. Özellikle rap tarzı şarkılarda biraz daha ofansiftir. Argo geçen kelimeler bazı şarkılarda sansürlenir, ya tam kesilir ya da bip sesi duyarsınız. Ama sansür olmadan dinlemek isteyenlere de bir imkan sunuluyor. Bu yüzden şarkı da S işaretini gördüğünüz zaman küfürleri ve şiddet kelimelerini direk duyabileceğinizi unutmayın..

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim