Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır? PC'den Yayın Yapma

Facebook canlı yayın nasıl yapılır konusunda hem masaüstü hem de mobil cihazlarla alakalı pek çok soru yöneltiliyor. Artık canlı yayınların bu kadar popüler olması tüm sosyal mecralarda buna önem verilmesinden kaynaklanıyor.

Mesela Youtube, Tiktok, Instagram canlı yayınları çok ciddi bir kitle edinimi yaratıyor. Aynı zamanda mevcut kitleyle en hızlı şekilde etkileşime geçilmesine olanak veriyor. Bu yüzden Facebook canlı yayın hizmeti de aynı standartlarda kullanılabiliyor.

Üstelik aynı Tiktok canlı yayınlarında olduğu gibi Facebook canlı yayınlarında bağış sistemi yer alıyor. İzleyiciler size belirli ücretler karşılığında temin ettikleri hediyeleri yollayabiliyorlar.

Rozet sahibi olabildikleri gibi yayınların tamamına katılarak farklı isimler alabiliyorlar. Böylece teknik açıdan diğer canlı yayın mecralarıyla aynı standartlarda yayınlar açmak, kitle edinmek, kitleyle etkileşime geçmek mümkün hale gelebiliyor.

Eğer Facebook canlı yayın açma Android cihazlarla yapılacaksa bunun en kolay yolu Facebook uygulamasına girmek ve ardından üst kısımda yer alan canlı, fotoğraf, yerini bildir kısmından canlı ikonuna dokunmak.

Eğer iOS tabanlı bir mobil cihaz kullanıyorsanız yine aynı noktada yer alan canlı butonuna basarak anında canlı yayına geçebilirsiniz. Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra ciddi bir biçimde istediğiniz yayını gerçekleştirebilir, bunu mobil dışında bilgisayarınızla daha da profesyonel bir prodüksiyonla sunabilirsiniz.  

Facebook Türk Beğeni Satın Al – 100 Türk Beğeni 19.99 TL

Facebook Beğeni Satın Al – 100 Beğeni 19.99 TL

Facebook Takipçi Satın Al – 250 Takipçi 39.99 TL

Facebook Sayfa Beğenisi Satın Al – 250 Sayfa Beğenisi 54.99 TL

Facebook Organik İzlenme Satın Al – 500 Video İzlenme 59.99 TL

Facebook Canlı Yayın Açma Adım Adım Anlatım

  Facebook canlı yayın açmak için bazı adımları özellikle vurgulamak gerekiyor. Şirketin bu alanda yapacağı en önemli atılım özelleştirmeler noktasında özgürlük vadeden bir yapı oluşturması olacaktır. Ki Facebook gibi bir sosyal medya devinin bunu yapmakta zorlanmayacağı aşikâr.

Çok kolay bir biçimde tüm ayarlamaları yaparak canlı yayına geçebilir, bunu yalnızca birkaç dakika içerisinde tamamlayabilirsiniz. Adım adım baktığımızda ne kadar kolay olduğu daha da net bir biçimde anlaşılabilir. Facebook canlı yayın açma iPhone cihazlarında da aynı standartlarla gerçekleştirilebiliyor.

  • Facebook uygulamasına cep telefonunuz ya da tabletinizden giriş yapın.
  • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra akış üzerinde göreceğiniz canlı, fotoğraf, yerini bildir ikonlarından canlı ikonuna dokunun.
  • Canlı ikonuna tıkladığınızda açılan menüde sizden bazı izinler istenecek. Bu izinler uygulamanın kamerayı, mikrofonu kullanması için zorunlu olduğunu unutmamalısınız.
  • Bir sonraki adımda açıklama ekranıyla karşılaşacaksınız. Burada canlı yayınınızın konusu, ne ile ilgili olduğu ve neler sunacağı açıkça belirtilmeli, kitle için bilgi verici bir ifade kullanılmalıdır.
  • Hemen ardından hedef kitle seçimi yapılabilir. Burada yalnızca listenizde olan kişilere ya da herkes seçeneğiyle arkadaşınız olmayan kişilere de yayın yapabilirsiniz.
  • Ön kamera ve arka kamera geçiş butonu hemen sol üst köşede yer almaktadır.
  • Dilerseniz flaş etkinleştirerek karanlık ortamlarda da iyi bir ışıkla yayın yapabilirsiniz.
  • Ardından canlı yayını başlat dediğinizde tüm kullanıcılara bir bildirim gidecek ve yayınınız başlayacaktır.

  Facebook canlı yayın ayarları oldukça basit olduğu için her zaman hızlıca etkileşime geçme şansı sunuyor. Üstelik artık Gaming kısmından da oyun yayınlarını canlı şekilde takipçileriyle paylaşan pek çok kişiyi görmek mümkün. Bağış sistemi sayesinde yayıncıların büyük bir çoğunluğunun yeni hedefi Facebook olmaya başladı.  

Facebook'ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır PC

  Facebook'ta bilgisayardan canlı yayın yapmak isteyenler ise yayını aktarıcı ekstra programlarla yayın kalitesini maksimum seviyeye taşıyabilir. Bunun için oyuncuların, e-sporcuların ve diğer yayıncıların sıklıkla tercih ettiği OBS Studio kullanılabilir.

Bu ekranı yakalayıp canlı yayına aktarmanıza olanak tanıdığı gibi aynı zamanda farklı ekran geçişlerinde de rahat etmenizi sağlayacaktır.   Facebook PC canlı yayını için OBS Studio kurulumu tamamlandıktan sonra Facebook canlı yayın ayarlarını da yapmanız gerekiyor.

Burada en önemli kıstas ise tabii ki internet bağlantınız oluyor. Yayının akıcı bir biçimde kaliteden ödün vermeden aktarılabilmesi için bu en mühim unsurdur. Ayarlar dedikten sonra video bit hızı kısmına gelerek bu kısmı en fazla 4.000 olacak şekilde ayarlamanız gerekiyor.

Ancak bağlantınız stabil ve yüksek hızda değilse bunu 500'e kadar düşürmenizde fayda var.   Yine de şu sıralar standart bir ADSL ya da VDSL bağlantısının 30 mbps hızında olmasından ötürü 1.500 video çıkış hızı ayarlamak makul olacaktır.

Kayıt biçimi alanında da mp4 formatı seçilerek devam edilebilir. FPS için ayarlardan 30 seçildikten sonra ekran çözünürlüğünde de 1280*720 kısmına gelinerek devam edilmelidir.

Facebook videolar kısmında yayımlama araçları sekmesinde ister videolarınızı yükleyebilir isterseniz canlı diyerek bu ayarlamalardan sonra hemen yayını başlatabilirsiniz. Artık diğer canlı yayın ve oyun yayını platformlarıyla kıyaslandığı zaman Facebook canlı yayın yapmak son derece mantıklı bir seçeneğe dönüşmüş durumda. Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Facebook canlı yayın yapmak en kolay işlerden biridir. Uygulamayı açtığınız sol üst kısımda pembe renkte bir kamera var, üstünde de canlı yazıyor. Buraya tıkladığınızda karşınıza çıkan alandan konum, arkadaş etiketleme ve efektler yapabilirsiniz. Canlı video başlat butonuna basın ve arkadaşlarınız sizi izlesin.

Facebook Bilgisayardan Canlı Yayın Yapma

Facebook PC’den canlı yayın yapmak için OBS Studio programına ihtiyacınız olacak. Buradan gerekli ayarları yaptıktan sonra anında yayına başlayabilirsiniz.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim