Facebook Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılır?

Facebook kimlik doğrulama nasıl yapılır diye merak ediyorsanız hesabınızı güvenilir bir noktada tutmayı amaçlıyorsunuz demektir. Çünkü hesap hırsızlıklarının arttığı ve güvenliğin sürekli olarak önemine vurgu yapıldığı şu günlerde giriş denetimlerini kullanmak işinize yarayabilir.

Diğer sosyal mecralarla kıyaslandığında kimlik doğrulama ilk olarak onaylı profil ya da mavi tik gibi seçeneklerle karıştırılıyor olsa da Facebook için güvenilir bir giriş metodu olduğunu vurgulayalım.

Facebook kimlik doğrulama yapma işlemi sizin için hesabınızı net bir güvenceye alma eylemidir. Bu iki faktörlü doğrulama olarak geçer ve mevcut cihazlarınızın dışında hesabınıza erişilmek istendiğinde size bir bildirim gelmesine olanak tanır.

Tabii ki giriş yapma deneyiminin sonuca ulaşması için de size bildirimle ulaşan sayı kombinasyonunun karşı tarafça girilmesi şartı aktif olur.

Yani sizin izniniz olmadan hiç kimse Facebook iki faktörlü doğrulama adımını aşarak hesabınıza giriş yapamaz. Böylece hem kişisel verileriniz ve konuşmalarınız hem de hesabınızın güvenilir bir standarda sahip olur.

Facebook Türk Beğeni Satın Al – 100 Türk Beğeni 19.99 TL

Facebook Beğeni Satın Al – 100 Beğeni 19.99 TL

Facebook Takipçi Satın Al – 250 Takipçi 39.99 TL

Facebook Sayfa Beğenisi Satın Al – 250 Sayfa Beğenisi 54.99 TL

Facebook Sayfa Takipçisi Satın Al – 500 Sayfa Takipçisi 104.99 TL

Facebook Organik İzlenme Satın Al – 500 Video İzlenme 59.99 TL

Eğer iki faktörlü doğrulamayı kullanmazsanız şifrenizin kırılması, çalınması ya da öğrenilmesi durumunda hesabınızın güvenilirliği son derece büyük problemlere yol açar. İki faktörlü doğrulamayı açmak için şu adımları izleyebilirsiniz.

  • Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede konumlandırılmış olan ok simgesine dokunun.
  • Ayarlar ve Gizlilik ile devam ettikten sonra Güvenlik ve Giriş Ayarları kısmına geçiniz.
  • İki faktörlü kimlik doğrulaması kullan seçeneğini seçerek düzenle bölümüne tıklayınız.
  • Burada sizden seçmeniz gereken iki faktörlü kimlik doğrulama türü bilgisi istenecektir. Uygun olanı seçerek devam edip kaydedebilirsiniz.

Facebook İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Sorunu

  Facebook iki faktörlü doğrulama açma işleminde birden fazla seçenekle bu işlemi yapma şansınız olabilir. Örneğin üçüncü parti uygulamaları kullanarak size gönderilecek bir kodu tercih edebileceğiniz gibi güvenlik anahtarınız direkt olarak bildirim şeklinde gelebilir.

Aynı şekilde bir SMS almayı tercih edebilirsiniz. Burada temel nokta size gönderilecek olan bu giriş anahtarını diğer cihazda giriş ekranında belirtilen süre zarfında girmenizdir. Güvenliğiniz için bu şifreyi kimseyle paylaşmamanız önemle vurgulanmaktadır.

Ancak son dönemlerde Facebook iki faktörlü kimlik doğrulaması sorunu ile karşılaşan insanlar olduğu gözlemlenebiliyor. Bu sorunun ana kaynaklarından birisi ise SMS bildiriminin gelmemesidir.

Genellikle bu problemi yaşayanlar bunun çözümünü arıyor olsa da asıl önemli olan beklenti bu ayarı kapatmaktan geçiyor. Dilerseniz aynı menüden iki faktörlü kimlik doğrulamasını açık olan cihazlardan birinde kapatabilirsiniz.

Bu süreçten sonra yalnızca cep telefonu numaranızı veya mail adresinizi yazdıktan sonra şifrenizi girerek hesabınıza erişebilirsiniz. Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma işlemini tüm kullanıcıları için mümkün kılıyor. Çünkü zorunlu değil opsiyonel bir güvenlik adımı olarak görülüyor.  

Facebook Kimlik Doğrulama Kesin Çözüm

  Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama sorununun çözümü için pek çok yöntemden söz edilebiliyor. Ancak bunların geçerliliği teknik olarak yok.

Yıllar boyunca bu sorunu yaşayanların ortak çözüm metotları dilden dile yayılsa da güvenliği göz ardı etmeyen sosyal medya devi bazı yaptırımlar ve kısıtlamalarla bunları kullanılamaz hale getirebiliyor. Tam bu noktada da bu sorunun nasıl aşılacağı merak ediliyor.

  • Facebook hesabına yeni bir cep telefonu numarası eklemek en önemli adımlardan birisidir.
  • Buna alternatif olarak üçüncü parti bir kimlik doğrulama uygulaması edinerek şifreyi bu araçla almayı tercih edebilirsiniz.
  • Bu adımların ardından dilerseniz iki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlar kısmından kapatabilirsiniz.
  • Mevcut cep telefonu numaranıza SMS ile kod gelmiyorsa yeni bir Facebook hesabı açarak bu numarayı onun için kaydetmek önceki hesabınızda deaktif konuma gelmesini sağlamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Facebook Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılır?

Facebook kimlik doğrulama için hesabınıza giriş yapın ve sağ üst köşedeki ters üçgen işaretine tıklayın. Ayarlar ve gizlilik – güvenlik ve giriş – iki faktörlü doğrulama bölümüne girerek düzenleye giriniz. Kendinize uygun olan doğrulama işlemini seçerek kolayca yapın.

Facebook İki Faktörlü Doğrulama İşlemi Zorunlu mu?

Hayır, Facebook bu güvenlik işlemini kullanıcıların isteğine bırakmaktadır. Bazen giriş yaparken zorlanma yaşayanlar oluyor ve yukarıdaki ayarları aynen uygulayarak iki faktörlü doğrulama işlemini hızlı şekilde kapatabilirsiniz.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim