Facebook Nasıl Çalınır? Hesabı Çalma Yöntemi

Facebook nasıl çalınır diye merak ediyorsanız bu noktada bazı kanuni detaylardan haberdar olmanızda fayda var. Öncelikli olarak hiçbir zaman hack işlemleri, kişisel verilerin izinsiz bir biçimde ele geçirilmesi, kişisel hayata müdahale gibi durumlar kanun önünde es geçilmez.

Bunların hepsi ciddi ithamlardır ve cezai işlemlerle insanların karşılaşması oldukça kolaydır. Dolayısıyla Facebook hesabı nasıl çalınır diye merak ediyorsanız yasal boyutlarda ciddi sorunlarla karşılaşabileceğinizi unutmamanız gerek.  

Yine de Facebook hesap çalma işlemi çok uzun yıllardan beri yapılmaya devam ediliyor. Özellikle günümüz şartlarında kredi kartı dolandırıcılıkları, sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesi, mail adreslerinin çalınması gibi pek çok durum ranta çevrilmiş durumda.

Fidye yazılımları ve benzer uygulamalarla buradan ciddi kazançlar elde etmeye çalışan kitleler var. Tabii ki bunun suç unsuru olması bunun önüne geçebilmek için yeterli değil.  

Çünkü Facebook hesabı çalma noktasında tüm sorumluluk kullanıcıya kalıyor. Güçlü bir şifre belirleme, güvenmediği bağlantılara tıklamama, bilmediği dosyaları açmama, güvenli web alanının dışına çıkmama gibi öneriler halen daha mevcut.

Şikâyet dahilinde incelemeler yapılarak hacker tarafına müdahaleler yapılabiliyor. Fakat bu süreç hem çok uzun sürüyor hem de pek çok kişi mahkemelerle uğraşmak istemiyor.  

Facebook Türk Beğeni Satın Al – 100 Türk Beğeni 19.99 TL

Facebook Beğeni Satın Al – 100 Beğeni 19.99 TL

Facebook Takipçi Satın Al – 250 Takipçi 39.99 TL

Facebook Sayfa Takipçisi Satın Al – 500 Sayfa Takipçisi 104.99 TL

Facebook Organik İzlenme Satın Al – 500 Video İzlenme 59.99 TL

Facebook Hesabı Çalma Yöntemi

  Facebook çalma yöntemleri tümüyle yasadışı faaliyet olarak belirlenir ve mahkemeye çıkmanız durumunda maddi ve manevi pek çok cezayla karşılaşmanız mümkün olur. Zira bu tarz kişisel hesapların ele geçirilmesi için kullanılan metotların tamamında yasadışı bir süreç işlemektedir. Karşı taraftaki kurban hiçbir şeyin farkına varmadan bilgisayarına, akıllı telefonuna, tabletine ya da diğer cihazlarına bir köprü yerleştirmek zorundasınız.

  • Phishing (Yemleme)
  • Keylogger
  • Fake Mail

  Kullanılan tekniklere bakıldığında tamamında Phishing yani oltalama veya yemleme olarak Türkçe karşılığı olan metot öne çıkıyor. Bu seçenek Facebook hesabını çalmak istediğiniz kullanıcıya ilgisi dahilinde bir link göndermek, karşı tarafın bu linke tıklayarak keylogger ya da benzer zararlı yazılımları temin etmesini sağlamaktan geçiyor.

Fake mail ile bu sistemi uygulamak halen daha fazlasıyla kolay görünüyor. Çünkü bir mail görüntüsünün aynısı çok rahatlıkla tasarlanabiliyor. Bankadan, kurumlardan, aboneliklerden ya da sosyal ağlardan gelen bir maile güvenerek tıklayan kullanıcı hesabı çalınana kadar bunu fark etmiyor bile.

Yapılacak olan tüm bu aksiyonlarda Facebook hesabı çalmak suç olarak geçse de yargılanılan suç kalemleri arasında kişisel gizliliğin ihlali, kişisel verilerin izinsiz ele geçirilmesi de bulunuyor. Zaten yüksek cezaların asıl sebebini bu oluşturuyor.

Genel anlamda pek çok kişi bundan habersiz olduğundan çeşitli servislerle, aplikasyon ve uygulamalarla, programlarla hesap çalınabileceğini düşünerek buna yönelebiliyor. Oysa bu işlemlerin zaten manuel olarak yapılması ve bilinçli davranılması elzemdir.  

Çalınan Facebook Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Çoğu zaman Facebook hesabım çalındı şeklinde yorumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Günümüzde de bunun genel sebebinin hesabı çalma uygulamaları olduğu anlaşılıyor.

Uygulamalar ya da programlar aracılığıyla bir sosyal medya hesabını çalabileceğini düşünmek ciddi bir hata olarak yorumlanıyor. Zaten bu tarz bir arama ve sonucunda elde edilen APK dosyası genel olarak çalmayı düşünen kişinin hesabını çaldırması ile sonuçlanabiliyor.  

Bu durumun sonucunda da çalınan Facebook hesabı nasıl geri alınır noktasına varılıyor. Aslında bunun için direkt olarak Facebook ile iletişime geçebilir, mail ile hesabınızın çalındığını, ele geçirildiğini, artık kullanımınız dışına çıktığını belirtebilirsiniz.

Gerekli incelemeler ve kanıtların ardından size pozitif bir geri dönüş yapılma şansı yüksektir. Günümüzde hesap çalınmalarının genel amacı belirli bir ücret yani fidye istenmesidir.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Facebook Nasıl Çalınır?

Facebook hesabı çalma için kötü hackerler farklı yöntemler uygular. Sahte mail atarlar ve linke tıklamanızı sağlarlar. Tıkladığınız an bilgileriniz karşıya gider. Bilgisayarınıza keylogger programı entegre ederler. Bunu fiziksel olarak yapmasalar da bir programın içerisine koyarlar ve siz onu yüklediğinizde tıkladığınız her rakam ve harf karşı tarafa gider. Hatta fotoğraf bile gönderilir.  Ödül kazandınız gibi yemlemelerle sms linkine tıklamanızı da sağlayarak hesap çalarlar.

Çalınan Facebook Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Çalınan hesabı geri almak için e-mail hesabınızı çaldırmamaya bakın. Buradaki şifrelerinizi yenileyin ve facebook için şifre yenileme isteyerek geri alın. Ayrıca, Facebook destek sayfasından hesabım çalındı diyerek de kimlik doğrulama ile geri alabilirsiniz.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim