Facebook Ne Zaman Kuruldu? Türkiye’ye Giriş Tarihi

Filmlere bile konu olduğu için Facebook ne zaman kuruldu sorusunun yanıtını pek çok kişi biliyor. Ancak kuruluş hikâyesini halen daha bilmeyenler etkileyici bir başarı öyküsüyle karşılaşabilir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir öğrencinin girişimi olarak hayata geçen proje kısa sürede Amerika'da yayılarak ciddi bir popülasyona ulaştı. Ardından Avrupa ve tüm dünyada en çok kullanılan sosyal ağ olmayı başararak diğer modern sosyal mecraların başını çekmeyi başardı.

Facebook Kuruluş Hikayesi Nedir?

Facebook kuruluş hikâyesi ise son derece heyecanlı bir süreç olarak Social Network filminde izleyiciye sunuldu. Ülkemizde de Sosyal Ağ olarak adlandırılan film bilhassa Mark Zuckerberg'in o dönemki yaşamına mercek tutuyor.

2004 yılının Şubat ayı itibariyle temelleri atılan web sitesinin ilk kez aktif olduğu tarih 4 Şubat. Kuruluş esnasında Harvard Üniversitesinde öğrenci olan Mark Zuckerberg odasında tasarladığı fikri kısa sürede hayata geçirmiştir.

Facebook fikrinin çalıntı olduğunu, Mark'ın farklı bir grup öğrenciden etkilenerek bunu öne çıkardığını pek çok kez okumuşsunuzdur. Ancak bu teknik olarak mümkün olmamakla beraber girişimlerde ilk adımı atan kazanır mantığı geçerliliğini korumaktadır.

Mark Zuckerberg yine arkadaşları arasında olan Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz, Chris Hughes ile beraber tüm dünyanın bir numaralı sosyal medya sitesini başarılı bir biçimde tanıttı.

Facebook Kuruluş Tarihi

Facebook çıkış tarihi itibariyle 2004'ü gösteriyor olsa da asıl patlamayı 2000'lerin son çeyreğinde yaptı. 2004 yılında başlayan macera ilk olarak The Facebook olarak duyurulmuştu.

Ancak sonrasında Napster'in kurucusu olan Sean Parker ile bir araya gelen Mark Zuckerberg hayranı olduğu ismin önerisini dinledi ve The ekini kaldırdı. O noktadan sonra her zaman için Facebook olarak anılmaya devam etti.

Facebook kuruluş tarihi ile beraber her gün yeniliklerle karşımıza çıkmaya devam etti. Farklı bilgilerimizi ekleyebildiğimiz, fotoğraf ve video koyabildiğimiz, arkadaşlarımızı bulup onlarla düşüncelerimizi paylaşabileceğimiz devasa bir özgür alana dönüştü.

Henüz 2005 yılında 1 milyon Amerikalı Facebook kullanmaya başlamıştı. Yılın sonunda ise 5.5 milyonu aşan bir kullanıcı sayısıyla geleceğin en iyi internet projeleri arasında gösterildi.

İlk başlarda Harvard Üniversitesi ile sınırlı olan bir ağ iken sonrasında eyalete, eyaletten diğer eyaletlere, tüm Amerika'ya, Avustralya ve Yeni Zelanda'ya, Avrupa ülkelerine, Türkiye'ye, Uzakdoğu'ya kadar yayıldı

2010'lu yıllar ise Facebook için altın çağ olarak tanımlanabilir. Zira burada 2011 yılında açıklanan 50 milyar dolarlık değerleme bunu kanıtlıyor. Yıllar boyunca Facebook Inc büyümeye devam etti ve bünyesine yeni projeleri, sosyal ağları ve farklı aplikasyonları kattı. Facebook Whatsapp'ı satın alarak anlık mesajlaşma konusunda da liderliği elinde tutmayı başardı.  

Facebook Ne Zaman Türkiye'ye Geldi?

  Facebook Türkiye'de ne zaman geldi diye merak ediyorsanız bunun için genel bir adımdan söz etmek gerekiyor. Bildiğiniz gibi 2004 yılında kurulan şirket bir süre üniversite öğrencilerinin bağlantıda olduğu bir ağ olarak kullanıma sunulmuştu.

Amerika'da başlayıp Avrupa'daki hatta Avustralya ve Yeni Zelanda'daki üniversitelere kadar uzanan bir ağa dönüşmüştü. Ancak 2006 yılında büyüme aşamasında Napster'in kurucusu Sean Parker'ın da etkisiyle müthiş bir domino etkisi başladı.

Facebook Türkiye'de ilk ne zaman kullanıldı sorusu işte bununla bağlantılı olarak yanıtlanabilir. Çünkü 2006 yılında tüm e-posta adresleriyle, öğrenci olma gereksinimi olmaksızın kullanım şansı tanınmaya başlandı.

Türkiye'de bu ülkelerden birisiydi ve ilk kez 2006 yılında üye olunabildi. Tabii ki sonraki yıllar daha da popüler bir biçimde geçmeye devam etti. Özellikle 2007-2008 ve 2009 yıllarında Türkiye'de çığır açan bir kitle yakalandı.

Pek çok ülkeden daha fazla kullanıcı sayısına ulaşılması ve bunun çok kısa sürede tamamlanması ise sosyal medya kullanım alışkanlıklarımız hakkında fikir verebilir.  

Facebook Instagram'ı Ne Zaman Satın Aldı?

  Ayrıca sosyal medyanın en dev ismi olarak görülmesine rağmen Facebook ne zaman kuruldu ile sınırlı olmayan merak konularından söz edeceğiz. Çünkü en büyük rakibi olarak gösterilen Instagram bir süre önce Facebook Inc bünyesine dahil oldu.

Mark Zuckerberg bu satın almayla beraber iki sosyal ağı birbiriyle daha bağıntılı bir biçimde geliştirerek Whatsapp ile de her kanaldan iletişimin sembolü olduğunu gösterdi. Facebook Instagram'ı satın aldı haberi 6 Eylül 2012'de kamuoyuna duyuruldu.

Henüz kurulalı birkaç ay olan bir şirket iken Nisan 2012'de Mike Krieger ve Kevin Systrom ikilisi tarafından açılan Instagram rekor bir fiyatla Facebook grubuna geçti. 1 milyar dolarlık anlaşma yapılarak satın alınan Instagram ise kısa sürede bu değeri katladı.

Ayrıca Jan Koum ve Brian Acton ikilisi tarafından başlatılan Whatsapp 2009 yılından beri dünyanın en büyük mesajlaşma uygulaması olarak tanınıyor. Facebook Whatsapp'ı satın aldı haberi ise 2014 yılında piyasalara duyuruldu.

Bu satın almanın değeri ise tam 19 milyar dolar idi. Şu sıralar yapay zekadan makine öğrenimine, arttırılmış gerçeklikten robotik ürünlere kadar pek çok sektörde varlığını sürdürmesi ve yatırımlarına devam etmesi halen dünyanın en büyük internet devlerinden birisi olduğunu gösteriyor.

Facebook Türk Beğeni Satın Al – 100 Türk Beğeni 19.99 TL

Facebook Beğeni Satın Al – 100 Beğeni 19.99 TL

Facebook Takipçi Satın Al – 250 Takipçi 39.99 TL

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Facebook Kuruluş Tarihi

Facebook hayatımıza gireli neredeyse 17 sene oldu. İlk başlarda çok az kitleye hitap etse de kısa sürede çığ gibi büyüdü.

Facebook Türkiye'ye Ne Zaman Geldi?

2006 yılında öğrenci e-posta zorunluluğunun kalkması ile birlikte Türkiye ile birlikte bütün dünyada etkin olmaya başladı.

 

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim