Facebook Sahibi Kim? Yahudi mi?

Facebook sahibi kim ya da kurucusu ve yöneticisi kimdir şeklindeki sorular yıllardan beri hiç bitmedi. Hatta Yahudi olduğu bile dile getirildi. Aslında bunun ana sebebi her zaman gündemde olması ve özellikle sosyal medyaya yön vermesidir.

Günümüz şartlarında spordan siyasete, eğlenceden oyuna çok sayıda içeriğin halen daha çıkış yaptığı noktalar arasında yer alıyor. Kullanıcı kitlesinde bazı farklılıklar gözlemlense de sosyal medya denildiğinde ilk akla gelen isim olması ise şaşırtıcı değil.

Facebook kurucusu olan ve halen daha da CEO koltuğunda oturmaya devam eden isim Mark Zuckerberg. Kendisi henüz 2004 yılında Harvard Üniversitesine giderken yakın arkadaşları Eduardo Saverin, Chris Hughes ve Dustin Moskovitz ile Facebook projesini ortaya koydu.

Üzerinde çok büyük spekülasyonların döndüğü, fikrin çalıntı olduğu ve hatta arkadaşlarının bile mağdur olduğu ile ilgili sayısız haber çıktı. Ancak bunların pek çoğuna zaten Facebook kuruluş hikâyesi kapsamında çekilen Social Network isimli filmde yer verildi.

1984 yılında doğmuş olan Amerikalı Mark Zuckerberg tam manasıyla bir bilgisayar dehası. Bunu yıllar geçtikçe diğer sektörlerle de bütünleştirerek yatırımlarını arttırdı. Bilgisayar programcısı olmasının yanı sıra şu sıralar dünyanın en iyi girişimcileri arasında gösteriliyor.

Ki 2010 yılında Time dergisinin yılın adamı seçmesi, o süreçten sonra dünyanın en genç milyarderi unvanını alması ve halen daha da bu unvanı elinde barındırması tesadüf değil. Şu sıralar 2021 yılında kişisel servetinin 101,2 milyar $ olduğunu vurgulamak gerek. Facebook sahibi gerçek anlamda büyük bir servetin keyfini sürüyor.  

Facebook Türk Beğeni Satın Al – 100 Türk Beğeni 19.99 TL

Facebook Beğeni Satın Al – 100 Beğeni 19.99 TL

Facebook Takipçi Satın Al – 250 Takipçi 39.99 TL

Facebook Sayfa Takipçisi Satın Al – 500 Sayfa Takipçisi 104.99 TL

Facebook Organik İzlenme Satın Al – 500 Video İzlenme 59.99 TL

Facebook Sahibi Yahudi Mi?

  Genellikle bu tarz başarı öykülerinin hepsinde farklı sorular ve nedensellikler aranır. İşte burada da Facebook kurucusu Yahudi mi diye merak eden büyük bir kitle görebiliyoruz. Tabii ki bunun yapılan girişimle, insanlara sunulan bu fırsatla ya da insanlar için şu sıralar üstlendiği projelerle bir bağlantısı yok.

Keza dini görüşler tam anlamıyla kişisel dünyayla alakalı olup toplumsal bir biçimde değerlendirilmemelidir.   Yine de merak edenler için Facebook sahibi kim sorusunun yanıtı Mark Zuckerberg iken dini inancı da Yahudiliktir.

Bununla alakalı pek çok farklı bilginin internette dolaştığı biliniyor. İlk olarak 1984 New York doğumlu olan Mark için aile kökenine inmek önemli. Babası Yahudi kökenli diş hekimlerinden birisi olan Edward Zuckerberg iken annesi de aynı şekilde Yahudi kökenli bir psikiyatrist olan Karen Kempner idi. Yani teknik olarak Yahudi bir ailenin iki evladından birisi.  

Ayrıca Mark Zuckerberg'in hayatı ile ilgili en önemli adımlardan birisi küçükken gittiği okul olarak karşımıza çıkabiliyor. Babası köklü bir Yahudi aileye mensup olduğundan dolayı Mark henüz çok küçükken Reformist Yahudi okuluna gönderilmiş.

Her zaman derslerinde başarılı olan Mark ise bu eğitimi tamamladıktan sonra üniversite eğitimine kadar şaşırtmaya devam etmiş. Son olarak ise Harvard Üniversitesini kazansa da 2004 yılında Facebook'u kurdu ve okul hayatını ayrılarak noktaladı. Fakat azmiyle hayran bırakan başarılı girişimci 2017 yılında Harvard Üniversitesinden mezun oldu.  

Mark Zuckerberg Sahip Olduğu Şirketler

  Facebook kimin diyenlerin en merak ettiği şeylerden birisi net serveti iken diğer merak edilen nokta ise şirketlerinin sayısı ve yeni girişimleri. Tabii ki başarılı girişimci bu genç yaşına rağmen 101,2 milyar $ net servetiyle dünyanın en zengin 10 insanının arasında yer alıyor.

Bu yüzden de bunu daha verimli kullanmak için çeşitli projelere yöneliyor. Hatta vakıf ile dünyanın pek çok noktasında yardıma muhtaç yerlere destek oluyor. Fakat en dikkat çeken ayrıntılar arasında da Facebook bünyesine dahil olan şirketler yer alıyor.

Zaten bir diğer sosyal medya devi olan Instagram'ı satın alması ve ardından anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp'ı dahil etmesiyle birlikte büyük sükse yakaladı. Bir dönem Twitter'ı satın alma girişimler olduğunu da unutmamak gerek. Instagram ve Whatsapp dışındaki en büyük girişimleri Oculus VR ile sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik üzerine yapılan girişimler. Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Facebook'un Sahibi Kim?

Facebook sahibi genç yaşlarda başarıyı yakalamış Mark Zuckerberg'tir. Sahibi olduğu şirket sayısı ve değerleri milyar Dolar ile ölçülmektedir.

Facebok Sahibi Yahudi mi?

Yahudiler geçmişten bugüne yaptıkları iyi ticaretle bilinir. O yüzden dünyanın en zenginleri arasında onlar vardır. Marck Zuckerberg'in de inancı Yahudiliktir.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim