Facebook Virüs Bulaştı Nasıl Temizlenir?

Facebook virüs bulaştı nasıl temizlenir diyorsanız muhtemelen kullanmakta olduğunuz bir eklenti, uygulama, oyun ya da fark etmeden edindiğiniz zararlı bir yazılımla karşı karşıyasınızdır. Burada bunu tespit etmenin son derece zor olduğunu vurgulamak gerekiyor.

Fakat kısa sürede de yaygınlaştığı için sorunun kaynağı olarak karşımıza çıkacak olan uygulama ya da oyun hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olabiliyor. Öncelikle çok sık rastlanan bir problem olarak sosyal medya kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun bu durumu yaşadığını söylemek gerekiyor. Oldukça dikkatli olunması gereken pek çok eklenti ve uygulama olduğunu vurgulamalıyız.

Bu tarz virüslerin getirisi olarak hesabınızda sizin kontrolünüzde gönderi paylaşımları, hikâye paylaşımları, atılan mesajlar, yorumlar ve çeşitli aktivitelere rastlanabilir. Facebook virüs temizliği bu yüzden önem arz etmektedir.

En çok karşılaşılan çeşitleri arasında mesaj yoluyla para veya farklı taleplerin iletilmesi geliyor. Bu bazen yakın arkadaşlarınızdan farklı bir hesaba para transferi istenmesi şeklinde olurken bazen herhangi bir ürünün, sitenin veya içeriğin reklamı için kullanılmasına kadar ilerleyebiliyor.

Yine arkadaşlarınıza atılan mesajlarla onlara da virüsün bulaşması için gereken oyunun yükletilmesi, uygulamanın kullandırılması ve bu bot ordusunun genişletilmesi amaçlanabiliyor. Facebook virüslü gönderiler ile de çok büyük bir erişim ağına ulaşabiliyor.

Örneğin kendi profilinizden sizden bağımsız olarak pek çok paylaşım yapılabiliyor. Bu paylaşımlarda herhangi bir sınırlama olmadığı gibi sizin görmemeniz dahi mümkün hale geliyor. Ki çoğunlukla insanlar arkadaşlarının uyarısı üzerine Facebook virüs bulaştı ne yapabilirim sorusuyla yüzleşebiliyorlar. Ancak bunun ilk önceliği bilinçli ve kontrollü bir kullanım iken aynı zamanda virüsleri temizlemenin bazı yolları da var.  

Facebook Türk Beğeni Satın Al – 100 Türk Beğeni 19.99 TL

Facebook Takipçi Satın Al – 250 Takipçi 39.99 TL

Facebook Organik İzlenme Satın Al – 500 Video İzlenme 59.99 TL

Facebook Virüs Temizleme

  Facebook virüs temizleme işlemini yapabilmek adına bazı detaylara hakim olmanız gerekiyor. İlk olarak bu virüs sosyal medyayı kullandığınız cihaza bulaştıysa temizlik işlemi bilgisayarınıza ya da cep telefonunuza yapılmalıdır.

Fakat yalnızca Facebook üzerinde virüslü paylaşımlar yaptığınızı, insanlara mesajlar attığınızı fark ediyorsanız ve bunun bilgisayar ya da telefonunuzla alakası yoksa daha pratik bir yolu var.   Facebook virüslü uygulamalar üzerinden bu sorunu yaşayan insanların bu eklentilere verdikleri izinleri hızlıca kaldırmaları gerekmektedir. Gerçek şudur ki izinleri kaldırmadan yapacağınız şifre değişikliklerinde de bir şey değişmeyecektir.

  • Ayarlar bölümünden uygulamalar kısmına tıklayın.
  • Sıralanan uygulamalar sizin Facebook üzerinden izin verdiğiniz oyun, uygulama ve eklentilerdir.
  • Bunların üzerine tıklayarak hangi izinleri verdiğinizi görebilir, risk faktörünü gözlemleyebilirsiniz.
  • Aynı zamanda aynı ekrandan izin verme diyerek o uygulamayı kullanmayı sonlandırabilirsiniz.
  • Ki bu aşamadan sonra duvarınızda yapılan paylaşımlar, atılan mesajlar kesilecektir.
  • İşlemi tamamladıktan sonra şifrenizi değiştirmeli ve dikkatli kullanmalısınız.

 

Facebook Virüslü Mesajlar Nasıl Tespit Edilir?

  Facebook virüslü mesaj gönderen çok ciddi aplikasyonlarla dolu olduğu için bu durum merak uyandırabiliyor. Aslında burada temel sorun yaşanan süreçte bu mesajların görünmemesidir. Yani kurban izin verdiği uygulama aracılığıyla aslında pek çok yetkiyi o oyuna ya da eklentiye vermiş durumda oluyor. Ancak kullanılan standart Truva atı yazılımlarında da olduğu gibi bunlar hiçbir iz bırakmıyor. Sizin hesabınızdan pek çok hesaba ve özellikle arkadaşlarınıza link paylaşımı yapılıyor.  

Siz ise bunu Messenger üzerinden ya da genel anlamda göremiyorsunuz. Oysa arkadaşınız bu linki görebiliyor. Sonrasında size bildirmesi veya ekran görüntüsü atmasıyla Facebook virüsü nasıl temizlenir sorusuna yönelmeniz mümkün hale geliyor. Tespit edilebilmesi ise kurban tarafından bakıldığında son derece zor görünüyor. Ancak duvarınızda ya da mesajınızda virüslü gönderilere ait paylaşımları fark eden arkadaşlarınızın sizi uyarması bir çözüm yolu için başlangıç kabul edilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Facebook Virüs Bulaştı Nasıl Temizlenir?

Facebook virüs nedeni ya mobil cihazına eklediğiniz uygulamalardandır ya da Facebook içeriğine abone olduğunu bazı guruplar, oyunlar ve diğer etkinliklerdir. Virüs olmadığı tarihi hatırlıyorsanız o zamandan bu yana abone olduğunuz bütün uygulamalardan çıkış yapın. Telefonlar için de virüs taraması yapabilir, uygulamayı komple kaldırıp tekrar yükleyebilirsiniz.

Facebook Virüslü Mesajları Tespit Etme

Virüslü mesaj derken, bir kullanıcının, size link göndererek tıklamanızı sağlayıp hesaplarınızı çalması olarak adlandırıyoruz. Bunu tespit etmek zordur. Mesajı gönderen kişiyi tanıyorsanız kendisinin gönderip göndermediğini sorun. Ayrıca, gelen linkleri, bağlantıları kontrol edin. E-devlet diyerek ona benzer bir domain alarak tuzağa düşüren çok kişi var. Bizden tavsiye, hiçbir linke tıklamayın. Konuyla ilgili atılan linkte yer alan başlığı yazın, Google’da aratın ve orijinal sitesine girerek işlem yapmaya çalışın.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim