Instagram Fake Hesapları Kime Ait? Farklı Bulma Yöntemleri

İnstagram uygulamasında sahte hesaplar var ve kime ait olduğunu öğrenmek en doğal hakkınız. Fake hesap sahibini nasıl öğrenirim? Diyorsanız bu bilgiler çok işinize yarayacak.

İnstagram’da milyarı aşkın üye mevcut ama bu hesapların hepsi gerçek değil. Sahte hesaplarla bizi takip edenler, istenmeyen yorum yapanlar, fake hesap ile profilimizi ve hikayemizi takip edenler kim? Resimli anlatımla bu taktiğe bir göz atalım.

İnstagram Fake Hesap Sorgulama Yöntemi

İnstagram hesap sorgulama yöntemi bir programla değil, bir taktikle yapılacak. Fake hesap sorgulamak istiyorsanız buna dair bir internet sitesi ya da uygulama vermeyeceğiz. Aslında karşı tarafın e-mail adresini öğreneceğiz. E-posta adresinin tamamı görünmese de baş ve son harflerinden isim tahmini yapılabilmektedir. Fake Hesaplarının Kime Ait Olduğunu Nasıl Öğrenirim?

İnstagram hesabının kime ait olduğunu öğrenmek için ilk olarak giriş yaptığımız ekrana gidiyoruz, merak ettiğimiz instagram fake hesap için şifremi unuttum diyoruz. Şifremi unuttum dedikten sonra karşımıza e-posta, kullanıcı adı veya telefon numarası gireceğimiz alan gelecek. Aşağıdaki resimdeki gibi, instagram kullanıcı adını yazarak giriş bağlantısı gönder diyoruz.Fake Hesaplarının Kime Ait Olduğunu Nasıl Öğrenirim?

Sahte hesap bulma yönteminin sonunda, bağlantıya tıkladığımızda bu e-mail adresine mail gönderdik, yazılı bir alan göreceksiniz. Fake Hesaplarının Kime Ait Olduğunu Nasıl Öğrenirim?

 Gördüğünüz gibi, öğrenmek istediğiniz İnstagram hesabına ait kayıtlı mail adresinin baş ve son harfi bize gösterildi. Buradan sizi gizlice takip eden fake hesabı kimin? Bir tahmin yapabilirsiniz. İnstagram hesap bulma için en güvenilir yöntem budur.

Arkadaşınız, eski sevgiliniz veya sizi gizlice takip eden kişilerin bu şekilde bulabilirsiniz. İnstagram fake hesap için program yazdıklarını söyleyenler çıkacaktır.

iOS güvenlik açısından daha iyidir, virüs yüklü bir programın sisteme kabulü zordur. Üçüncü parti uygulamalar genelde Android uygulamalar için yazılır. Basit bir merak yüzünden hesabınız çalınabilir.

İnstagram’da Benim Adıma Açılmış Fake Hesabı Nasıl Şikayetle Kapattırabilirim?

İnstagram’da sizin adınıza sahte hesap açılmış olabilir. Adınıza açılmış fake hesabını şikâyet ederek kapattırmak istiyorsanız İnstagram yardım merkezine ulaşmanız gerekiyor.

Akıllı telefonlarınızdan İnstagram destek ile iletişime geçmek daha kolaydır. Resimli anlatımdaki adımları takip ederek şikayet edebiliriz. İnstagram uygulamamızın ayarlar bölümüne giriyoruz, ardından yardım sekmesine tıklıyoruz.

İnstagram yardım bölümüne girdikten sonra ilk sırada sorun bildir alanını göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda karşınıza bazı sorular çıkacak. Siz, sahte hesap şikayeti yapacağınız için spam veya kötüye kullanım bildire tıklayın.

Bu alana tıkladıktan sonra karşınıza mesaj yazma bölümü çıkacak. Sorunu ayrıntılı şekilde anlatın. Fake hesabın; kullanıcı adı, profil resimleri, bilgiler bölümü, ne kadar ayrıntı verebiliyorsanız verin.

2 hesap arasında hangisi gerçek hangisi sahte tespit etmek için sizden kimlik ibraz etmeniz istenebilir. Kimlik bilgileri onaylandıktan sonra adınıza açılan sahte hesap bir süre sonra intsagram destek ekibi tarafından kaldırılır.

İnstagram üzerinden form doldurarak taklit hesapları şikâyet edebilirsiniz. Resimli adımları izleyin. İlk olarak help.instagram.com adresine gidiyoruz ve aşağıdaki gibi “gizlilik ve emniyet merkezi” alanına tıklıyoruz.

“https://help.instagram.com/contact/636276399721841” dilerseniz bu linkten direkt sahte hesap şikâyet alanına ulaşabilirsiniz, isterseniz de resimli adımları takip edebilirsiniz.

İkinci aşamadan karşımıza bazı seçenekler çıkacak. Biz buradan “bir şeyi şikayet edin” bölümüne tıklıyoruz.

Bu alandan sonra, başkasını taklit eden hesaplar kısmına geçiş yapıyoruz.

Fake Hesaplarının Kime Ait Olduğunu Nasıl Öğrenirim?  , Taklit hesaplar bölümüne tıklayınca: “birisi İnstagram’da beni takip ediyor ne yapabilir” veya tanıdığım birisi İnstagram’da takip ediyorsa ne yapabilirim” alanına tıklayabilirsiniz. Ben örnekte 1.seçeneği tıklayarak devam ettim.

Bu aşamadan sonra karşımıza uzun bir açıklama gelecek. İnstagram sahte hesabı şikayet etmek için “bu formu doldurun” yazılı alana tıklayın.

  • Form bölümünden “birisi beni veya arkadaşımı taklit eden bir hesap açmış” bölümüne tıklıyoruz,
  • ardından da “taklit edilen kişi benim” alanını seçiyoruz.
  • Aşağıda istenen diğer bilgileri de eksiksiz dolduruyoruz.
  • Sayfanın en altında sizden kimlik bilgileriniz istenecek.
  • Neticede gerçek hesap sahibi kim? İnstagram destek ekibi bunu bilemez, kanıt ister.
  • İşlemlerin ardından 2 hafta beklemek zorunda kalabilirsiniz.
  • Yoğunluğa göre süreler değişebilir.

İnstagram hesabının kime ait olduğunu nasıl öğrenirin, fake-sahte hesap nasıl bulunur, taklit İnstagram hesapları nasıl şikayet edilir ve kapattırılır? Gibi sorularınıza çözüm üretmeye çalıştık. Yorum yazarak merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.  

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim