İnstagram Algoritması 2023

İnstagram Algoritması Nasıl Çalışmaktadır?

İnstagram Algoritması , Eğer e-ticaret yapmak istiyorsanız ki günümüzde hemen hemen 3 şirketten 2si e ticaret üzerinden gelir elde etmektedir. Başarılı olmanın kriteri ise instagram’da popüler olmak. E-ticaret için instagram vazgeçilmez unsurlardan biridir.

Bunun en büyük nedenlerinden biri görsel paylaşımlara dayalı bir platform olmasıdır. Görseller insanların ilgisini çekmektedir. Eğer sizler de ürünlerinizi satmak istiyorsanız asıl kitlelerin bulunduğu instagramda başarılı olmak.

İnstagram kaliteli bir e ticaret yapma platformu fakat burada başarılı olmak da kullanıcının elindedir. Kullanıcı instagramı istediği şekilde yönlendirme imkanına sahiptir. ama aktif olarak kullanmayıp fırsatlardan yararlanmaz ise instagram elbette işine yaramayacaktır

Araştırmalara göre insanlar instagramda vakit geçirmek ve eğlence amacıyla kullanırken bu oranın %72si instagramı alışveriş yapmak için de kullanmaktadır. instagramda algoritmayı etkileyen birçok kriter bulunmaktadır bizler bunların içerisinden en etkili ve basit yöntemleri seçerek sizlere anlatacağız.

Elbette sosyal medya ofisi olarak sizlere https://sosyalmedyaofisi.com sitemiz üzerinden de birçok bilgi aktarımı ve teknik destek de bulunarak sizlere sosyal medya hesaplarınız için birçok üründe yardımcı olarak instagram algoritmasını olumlu yönde tetiklemek amacıyla yardımcı olmaktadır. Türkiyenin en güvenilir ve kaliteli hizmet sunan sosyal medya ofisinde yine yok yok…

İnstagram Algoritması

İnstagramın Algoritmasını Nasıl Etkileyebiliriz ?

Etkileşim oranınız nedir? Etkileşimi yüksek gönderileri instagram daha çok önemsemekte ve kaliteli içerik olarak etiketlemektedir. Ne kadar beğeni , izlenme ve görüntülenme oranı yüksek ise o kadar çok kullanıcıya ulaştırmada instagram yardımcı olmaktadır.

Fakat zaman içerisinde artık aldığı etkileşim algoritmayı etkilemekte az kalabiliyor ve bu etkileşimlerin ne kadar hızlı olduğu önem kazanmaktadır. Örneğin bir hashtaga girdiniz ve hashtag de en üstlerde olan gönderiler daha hızlı etkileşim alan içeriklerdir bu yüzden hızlı etkileşim alma oranınız da önemlidir.

Sosyal medya ofisinin gecikme yaşatmayan instagram oto beğeni satın al paketlerinden yararlanabilirsiniz aynı zamanda bizimle iletişime geçerek de destek alabilirsiniz.  Kullanıcılar içeriklerinize ne kadar süre bakıyor?

Instagram algoritmasında gönderiye insanların ne kadar süre baktığı önemlidir. Örneğin bir gönderiye gördükten sonra hemen çıkıyor mu yoksa o gönderiye bakarken zaman mı harcıyor buna bakmak gerekiyor buna göre instagram farklı kullanıcılara bu gönderiyi gösterip göstermeme konusunda karar veriyor.

Bu yüzden videolar daha çok algoritmayı tetiklemektedir. Sizler de eğer görsel paylaşacaksanız ilgi çekici bir görsel hazırlamanız ve ilgi çekici bir açıklama eklemeniz gerekmektedir ki kullanıcılar gönderinizi gördüklerinde açıklamayı okusunlar ve gönderide kalmaya zaman harcasınlar.

Gönderinizi Paylaşma Zamanınız Gönderinizi paylaşma zamanınız çoğu kişiye saçma gibigrünse de 1. Kategorideki etkileşim oranınıza , etkileşim oranınızın hızlılığını etkilemektedir. Birbiri ile bağlantılı olmaktadır.

Gönderilerinizi paylaşırken kullanıcıların en aktif oldukları saatleri bilmeniz gerekmektedir. Çünkü paylaştığınızda kimi kullanıcılar aktif olmayabilir kimisi sonradan görebilir bu yüzden herkesin aktif olduğu bir saatte ve günde paylaşımınızı yaptığınızda hem hızlı hem de çok etkileşim almanız şüphesiz daha yararlı olacaktır.   Ne tür paylaşımlar yapıyorsunuz ?

Instagram neyi beğeniyorsanız ne tür görseller ilginizi çekiyorsa onları karşınıza çıkarmaktadır keşfet akışınızda buna göre belirlenmektedir. Algoritmasal olarak kullanıcılarınıza kitlenize nasıl hitap ediyorsanız onların akışında o şekilde çıktığı için , karşılarına bu şekilde çıkaracakları için kitlenize hitap eden görseller , gönderiler paylaşmanız gerekmektedir.  

Daha önce hangi hesabı aradınız ? Bu kriter sizlere önemsiz gibi görünebilir ama kullanıcılar aramada hangi hesabı daha sık ararsa akışlarında o hesaba ait içerikler daha sık çıkar bu yüzden kullanıcıların sizi aramaları ve isminizi akıllarında tutmaları çok önemlidir akılda kalıcı bir kullanıcı adı seçmeniz gerekmektedir.

Bir kere hesabınıza giren kullanıcılar kullanıcı adınızı akıllarında tutmalı ki bir şey aradıklarında direkt olarak arama kısmına sizin isminizi yazabilsin ve gönderileriniz onların karşılarına çıkabilsin.

Dm’den paylaşım sıklığınız ve sayınız sizler farkında olmasanız bile instagramda tüm hareketlerimiz algoritma tarafından farkediliyor ve ona göre hareket ediliyor gönderilerinizin dm’den ne kadar paylaşıldığını sizler bilemezsiniz ama algoritma bunu takip eder ve bu içerikleri görmek istediğinizi düşünerek ona göre karşınıza bu tür içerikleri çıkarmaktadır.

Sizler de kitlenize hitap eden içeriklerin dm yoluyla paylaşılmasına özen gösteriniz yani bir kişiye değil de birçok kişiye hitap edin ve açıklamalarda ‘…. İstediğin arkadaşına gönder’ ‘……. Gitmek istediğin arkadaşına gönder’ vs gibi açıklamalrla dm den paylaşım sayınızı arttırabilirsiniz.  

Hikayelerde ne kadar etkileşim halindesiniz Hikayelerinizi görüntüleyen kullanıcılar ile ne kadar etkileşim haline giriyorsunuz bu önemlidir. Hikayelerinizi paylaştığınızda kullanıcılara hareket halinde olmaları için etkinlikler düzenleyebilirsiniz.

Anketler düzenleyebilirsiniz. Kullanıcıların ilgisini çeken tarafını seç etkinlikleri yapabilirsiniz. Takipçileriniz ile olan etkileşiminizin önemi İnstagram ne kadar ki etkileşiminize önem verse dahi sizin de takipçileriniz ile olan etkileşim hızınıza önem göstermektedir.

Sizler gönderilerinize yapılan yorumlara ve takipçilerinizin geri dönüşlerine ne kadar sıklıkta geri dönüş yapıyorsunuz bu da önemlidir. Yorumların yapıldığı ilk bir saat içerisinde geri dönüş yapmanız önemlidir.  

Instagram’ın yeni güncellemelerini takip edin İnstagram belli aralıklar ile güncelleme yapar ve yeni özellikler ekler. Sizler de bu güncellemelere dikkat ederek yeni eklenen özellikleri herkesten önce kullanmaya özen gösterin.

Çünkü sonradan gelecek olan kullanıcılardan önde olmuş olacaksınız ve bu şekilde hem keşfedilme oranınız hem de instagram algoritmasındaki yeriniz daha pozitif olacaktır sizlere instagram algoritmasında önem sırasına göre 9 adet kriter sıraladık. Bu kriterlere göre hareket ettiğinizde aldığınız olumlu etkileşimleri ve popülerliği bizimle iletişime geçerek bizimle paylaşabilirsiniz.  

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim