Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır? Mağaza Butonu

Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır diye merak eden çok fazla kullanıcı var. Çünkü artık standart bir hesapla butik üzerinden satış yapmak ciddi bir güvensizlik doğurmaya başladı.

Yanlış ve alakasız ürünlerin gönderilmesi, para iadesi ya da değişimin yapılmaması, ürünün gönderilmemesi, ödeme problemleri, kalite sorunları gibi çok sayıda detay insanları Instagram’dan alışveriş yapma konusunda ikileme düşürmeye başladı.

Bunu fark eden ve reklam ağını daha ciddi bir konsepte geçirmeye çalışan sosyal medya devi ise alışveriş özelliğini işletmeler için aktif konuma geçirdi. Tabii ki neredeyse tüm dünyada aktif olan bir sosyal ağın böylesine ciddi bir altyapı gereksinimine ihtiyaç duyan özellik için ciddi çalışmalar yaptığı bilinen bir gerçek.

Ortadoğu ve Avrupa ülkeleri arasında yer alan ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Aynı şekilde Kuzey Amerika, Latin Amerika, Afrika ve Asya Pasifik ülkeleri için de geçerli pazarlar oluşturulmuş. Bu pazarlar arasında yer alan bir ülkede yaşıyor ve satış yapıyorsanız Instagram alışveriş özelliğini açmak mümkün olabiliyor.

Yine de pek çok kişi Instagram alışveriş özeliğini aktif etme noktasında sorun yaşayabiliyor. Buna sebep olan unsur ise pek çok hesabın böyle bir ayarla karşılaşmaması ya da onay alamaması. Bunun için ortaya konan çok net bazı maddeler var.

Instagram Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Instagram İzlenme Satın Al 1000 Türk İzlenme 29.99 TL

Instagram Türk Takipçi Satın Al 500 Takipçi 49.99 TL

Instagram Takipçi Satın Al 250 Takipçi 19.99 TL

Instagram Alışveriş Onay Alma Şartları

 • İlkelerimize uyma

Facebook ve Instagram kuralları ve ilkelerine bağlı olup, bunlar çerçevesinde bir hesaba sahip olmak. Bu kuralları ihlal etmemek ve daha önceden etmemiş olmak.

 • İşletmenizi ve Domaininizi Temsil Etmek

İşletmeye sahipseniz ve bir internet sitesi üzerinden satış yapıyorsanız doğrulamanız gereken bir süreç yaşanacaktır. İnsanlara kısaltılmış tek bir domain üzerinden ürünlerinizi sunabilirsiniz. Aynı zamanda bu domain ve işletme size ait olmalıdır.

 • Desteklenen Bir Pazarda Olmalısınız

Bulunduğunuz ülkenin Instagram alışveriş özelliği için desteklenen ülkeler arasında olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca desteklenmeyen bir ülkeye kısa süreliğine de olsa gittiğinizde ürün ekleme, alışveriş özelliğini ve panelini kullanma gibi şanslarınız olmayacaktır. Bunun tekrardan aktif olması 14 gün gibi bir süreci kapsayabilir.

 • Güvenilir Olduğunuzu Gösterme

Gerek Instagram hesabının takipçi sayısı gerekse aktif olma süreci ve sunduğunuz hizmetler noktasında müşterilerinize güven aşılamalısınız.

 • Doğru Bilgiler Sunma

İnternet sitenize, işletmenize, ürünlerinize, hizmetlerinize dair doğru ve eksiksiz bilgiler sunmalısınız. Şeffaf olmanız alışveriş özelliğini kullanabilmeniz ve bunu sürdürülebilir kılmanız için en önemli etkendir.

  Tüm bu adımların eksiksiz olduğunu düşünüyorsanız Instagram alışveriş özelliği başvurusu yapabilirsiniz. Kısa sürede sonuçlanan bu sürecin ardından ürünlerinizi veya hizmetlerinizi takipçilerinizle paylaşarak daha büyük bir satış payına ulaşabilirsiniz.  

Instagram Mağaza Butonu Nedir? Nasıl Aktif Edilir?

  Instagram alışveriş özelliğini açma noktasında birkaç farklı adımdan geçebilirsiniz. Buna domain doğrulama gibi süreç gerektiren işlemleri dahil etmek mümkün. Fakat tüm bunlardan önce bir mağaza butonu almak ve kullanıcıların sizin satış yapan bir alışveriş sayfası olduğunuzu fark etmesi için başvuru sürecini başlatmanız gerekiyor.

 • Instagram profilinize girin.
 • Üst kısma konumlandırılmış olan üç yatay çizgiye dokunun ve menüyü açın.
 • Ayarlar diyerek seçeneklerin bulunduğu alana ilerleyin.
 • Alışveriş sekmesine geçiş yapın.
 • Devam dedikten sonra profesyonel hesabınızla ilişkilendirilebilecek olan ürün katalogu seçerek ilerleyin.
 • Bitti dediğinizde ürün katalogu ile beraber profesyonel hesabınız bir alışveriş hesabına dönüşecek ve mağaza butonu eklenecek.

  Burada pek çok kullanıcı ise Instagram alışveriş butonu yok şeklinde yorumlar yazabiliyor. Bunun sebebi ise sosyal medya devi tarafından çok basit bir biçimde açıklanıyor. Alışveriş özelliği yalnızca alışveriş için onaylanmış olan seçili hesaplara sunulmaktadır.  

Instagram Mağaza Açma Ücreti Ne Kadar?

  Instagram mağaza açma ücreti olarak herhangi bir tutarla karşımıza çıkmıyor. Yani başvuru aşamasında da onay sürecinin ardından da Instagram alışveriş özelliği ücreti söz konusu olmuyor. Tabii ki sürekli olarak algoritmasını geliştiren bir sosyal medya devi olarak bu noktada ne gibi bir geleceğin bizi beklediğini bilemiyoruz.  

Ayrıca Instagram alışveriş özelliğine uygunluk açısından rehber niteliğinde pek çok içeriği destek biriminden kullanıcılara sunuyor. Eğer ayarlar kısmında alışveriş sekmesini göremiyorsanız, görüyor olsanız bile bunu kullanamıyorsanız destek alabilirsiniz. Böylece ürünlerinizi yalnızca kendi internet sitenizde, herhangi bir Pazar yerinde satmak yerine Instagram mağaza üzerinden de satabilirsiniz. Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram  Alışveriş Özelliği Mağaza Butonu Nasıl Aktif Edilir?

Instagram mağaza butonu aktif etmek için hesabınıza girin ve sağ üstteki üç çizgiye tıklayın. Ayarlar – alışveriş – ürün seçiminizi yapın – bu aşamadan sonra artık normal hesabınız mağazaya dönüşecek ve buton aktif olacaktır. Artık alışveriş özelliğiniz çalışıyor.

Instagram Mağaza Açmak Ücretli mi?

Instagram mağaza açmak için müşterilerden hiçbir ücret talep etmemektedir. Zaten burada satış yapmak için reklam vermeniz gerekiyor ve bu da günlü 9+KDV demek. Bu yüzden açılış bedavadır.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim