Instagram Arşiv Nerede? Arşivimde Fotoğraflar Kayboldu 2023

İstenmeyen fakat silmek istemediğimiz gönderilerin yer aldığı bir alan olarak Instagram arşiv nerede diye merak ediyor olabilirsiniz. Genellikle gönderilerimizi silerken arşivle seçeneği her zaman için dikkat çeker.

Çünkü bu aşamada karşımıza çıkan silme seçeneği gönderinin bir daha geri getirilemeyecek şekilde kaldırılması anlamına geliyor. Oysa bunun yerine arşivleyebilir ve sonrasında tekrardan bunu geri yükleyebiliriz.

İşte bu yüzden de arşivlenen gönderilerin nerede olduğu ya da daha önceden paylaştığımız hikâyelerin ve canlı yayınların nereden bulunabileceği her zaman merak konusu olabiliyor. Bunu yalnızca cep telefonu uygulamasından değil aynı zamanda tarayıcı üzerinden giriş yaptığımızda da görebiliyoruz.

Ancak uygulama üzerinden çok daha efektif bir biçimde kullanabildiğimizi vurgulamadan geçmeyelim. Android ya da iOS cihazlarda Instagram arşivlenmiş gönderiler nerede sorusunu soruyorsanız şu şekilde ulaşmanız mümkün.

  • Instagram profilinize girdikten sonra uygulamanın sağ üst köşesinde yer alan üç çizgiye dokunun.
  • Açılan menü üzerinde terse dönen saat sembolüyle arşiv yazdığını göreceksiniz.
  • Arşiv sekmesini açtığınızda ise karşınıza direkt olarak hikâyeler arşivi çıkar.
  • Hikâyeler arşivi ekranın üst kısmında yer alan bir açılır menüyle gönderi arşivi veya canlı yayın arşivi olarak değiştirilebilir.
  • Ayrıca takvim sekmesiyle hangi tarihlerde hangi hikâyeleri paylaştığınızı görebilirsiniz.
  • Yine takvimin yanında yer alan konum sekmesinden hikâyelerinizin konum haritasına göz atabilirsiniz.

Instagram arşiv bölümü hem artık yayınlamak istemediğiniz gönderilerinize bakmak ve bunları geri getirmek için hem de daha önceden paylaştığınız ve 24 saat içerisinde kaybolan hikâyelerinize göz atmak için kullanılabilir. Bunların aynı zamanda takvim ve konum haritası şeklinde zenginleştirilmiş olması size müthiş bir geçmişe yolculuk yaşatabilir.

Instagram Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Instagram İzlenme Satın Al 1000 Türk İzlenme 29.99 TL

Instagram Beğeni Satın Al 100 Türk Beğeni 9.99 TL

Instagram Türk Takipçi Satın Al 500 Takipçi 49.99 TL

PC’de Instagram Arşiv Nerede?

Tabii ki bilgisayarda Instagram arşiv nerede sorusunun da oldukça gündemde olduğu biliniyor. Özellikle bilgisayar başında daha çok bulunan ve sosyal medyayı masaüstü versiyonlarla kullananlar bunun için daha fazla arz talep dengesi oluşturuyor.

Yine aynı şekilde profiliniz üzerinden üç çizgi ikonuna tıklayarak farklı ayarların yer aldığı menüyü açabilirsiniz. Burada Instagram arşivi PC’de nerede sorusunun yanıtını aynı sembolle bulabileceksiniz. Geriye doğru akan saat sembolüyle arşiv yazan kısma tıkladığınızda tüm seçenekler aktif olarak karşınıza çıkacaktır.

Gönderileriniz, hikâyeleriniz, canlı yayınlarınız burada listelenecek. Dilerseniz herhangi bir gönderinin üzerine tıklayarak geri yükleyebilir ve hiç silinmemiş gibi yer almasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde hikâyelerde de tarihte bugün özelliğinde sunulan anı paylaşmaya benzer şekilde paylaşım yapma şansına sahipsiniz.

Instagram Arşivden Fotoğrafları Geri Getirme

Instagram arşivden fotoğrafı geri yükleme noktasında öncelikle arşiv bölümüne girmeniz ve geri getirmek istediğiniz gönderiyi bulmanız gerekiyor. Arşiv içerisinde bulduğunuz gönderinin ayarlarına tıkladığınızda profilde göster seçeneği hemen karşınıza çıkacaktır.

Buraya tıkladığınızda ise karşınıza direkt olarak kaldırmış olduğunuz gönderi çıkacak. Üstelik yeni yüklenmiş gibi değil tarih aralığına göre profilinizde olması gerektiği yerde yer alacaktır. Bu yüzden Instagram arşivden fotoğraf getirme özelliği silmeye kıyasla çok daha pozitif bir özellik olarak görülüyor.

Zira kolayca görmek istemediğimiz bir gönderiyi kaldırabiliyor, sonrasında ise dilediğimiz zaman geriye alabiliyoruz. Arşiv kullanımının gönderi dışında hikâyeler için de önemli bir unsur olduğunu ve tekrardan paylaşım yapılabildiğini unutmamak gerek.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram Arşiv Yeri Nerede?

Instagram profilinizin sağ üstünde yer alan 3 çizgiye tıklayın, ikinci sırada arşiv yazan alana girin. Karşınıza hikâye arşivi çıkacaktır. Üstte alan açılır bir penceredir, oradan canlı ve gönderi arşivi bölümüne de ulaşarak ulaşabilirsiniz.

 Instagram Arşiv İçindeki Fotoğrafı Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Instagram arşiv alına girdikten sonra geri yüklemek ya da paylaşmak istediğiniz fotoğrafa tıklayın. Sağ altında yer alan “…”ya tıklarsanız karşınıza seçenekler gelecek. Burada; sil, fotoğrafı kaydet, gönderi olarak paylaş, gönder ve marka ortakları ekle göreceksiniz. Buradan yapmak istediğiniz işlemi seçebilirsiniz.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim