Instagram Çekiliş Nasıl Yapılır?

Organik olarak takipçi kazanmak ve hedef kitlenizle arada güçlü bir bağ kurmak için Instagram çekiliş nasıl yapılır konusunda araştırma yapmanız gayet normal. Çünkü artık sosyal medyada aktif bir kitleye hitap etmenin yolu biraz olsun buradan geçiyor.

Çekilişler insanları bir arada tutuyor, kazanma içgüdüsü ile birlikte daha bağlı bir kitle oluşuyor. Günümüz şartlarında da bunu çok iyi yöneten ve yapan fenomenler ya da marka işbirlikleri görmek mümkün oluyor.

Bunu kendi sayfanızda yapmak istediğinizde ise aklınıza takılan pek çok soru olabilir. Çünkü kullanıcılar bazı detaylarda oldukça katı davranıyor ve bunların tümünün sorumluluğunu almanız gerekiyor. Instagram çekilişi yapmak istediğiniz zaman ilk önceliğiniz güvenilirliği ortaya koymaktır.

Bir noktada bu çekilişler çığırından çıkarak tripleks villa, son model otomobil ve milyonlar değerinde nakde dönüşebilecek ürünlere kadar evrilmişti. İnsanların büyük çoğunluğunun buna çekiliş aldatmacısı demesinin nedeni de bu tutarsızlıklardır.

Aynı zamanda bu çekilişlerde kullanıcılara onlarca sayfayı takip etme zorunluluğu ve pek çok gönderiyi beğeni ile arkadaş etiketi zorunluluğu sunuluyordu. Oysa günümüzde dijital pazarlama ajansları ve bu noktada uzman olan bireysel kişilerin Instagram çekiliş örnekleri ile ilgili bazı temel tavsiyelerini bulmak oldukça kolay.

 • Çekilişler bağımsız olarak bir marka ve bir sayfa ile ortak bir paydada gerçekleştirilmeli, farklı markalar ve sayfalarla ortak bir çekiliş düzenlenmemelidir.
 • Çekiliş ile hediye edilecek olan ürün ya da ödül reklam amacı güdülen marka veya sayfa ile doğru orantılı olmalı, hedef kitlesini ilgilendirmelidir.
 • Çekiliş şartı noktasında sayfayı takip etmesi, maksimum 2 arkadaşını etkiletmesi ve gönderiyi beğenmesini istemek en ideal kurallardır.
 • Çekiliş şartlarında çok daha fazla etiket istemek veya başka sayfaları, gönderileri beğenmeye yönlendirmek hedef kitle açısından sorun yaratır.
 • Çekiliş sonucunda verilecek ödül tutarının kanuna tabii olması durumunda Milli Piyango üzerinden çekiliş için gerekli izin belgelerinin alınması şarttır.
 • Ödüllerin talihlilere gitmesi için rastlantısal bir çekiliş aracı kullanılmalı, bu çekiliş sonuçlarının yakalandığı an ise canlı yayın ile yayınlanmalıdır. Güven ancak bu şekilde oluşur.

Instagram Çekiliş Sonucu Belirleme

  Instagram çekilişleri nasıl olmalı sorusunda yukarıdaki maddelerin ışığında cevap vermek en doğrusu olacaktır. Zira en önem verilmesi gereken ayrıntılardan birisi talihlileri belirlemek olacak.

Çünkü çoğu kullanıcı bu noktada ödüllerin bilerek kendi hesaplarına, yakınlarının hesaplarına ya da benzer ilişkilere bağlı farklı hesaplara çıkarıldığını düşünüyor. Bunu aşabilmek için canlı yayınla rastlantısal bir çekiliş servisi kullanılırken sonuçlar kayıt altına alınmalıdır.

As ve yedek talihliler belirlenmeli ve yine canlı yayınla birlikte bu kişilerle iletişime geçilmelidir. Yapacağınız çekiliş sonucunda sayfayı beğenen kitlenin kalıcı olmasını istiyorsanız ödülün mevcut sayfayla ve hedef kitleyle bağlantılı olması gerekmektedir.

İnşaat malzemeleri satışı yapan bir sayfanın oyun bilgisayarı vermesi tam olarak amaca ulaşacak bir hedef kitleyi yakalayamayacağınız anlamına geliyor. Instagram çekilişi yaparken dikkat edilecekler arasında en önemli unsur ise gereken yasal izinler olarak tanımlanabiliyor.  

Instagram Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Instagram İzlenme Satın Al 1000 Türk İzlenme 29.99 TL

Instagram Beğeni Satın Al 100 Türk Beğeni 9.99 TL

Instagram Türk Takipçi Satın Al 500 Takipçi 49.99 TL

Instagramda Çekiliş Yapmak Yasak Mı?

  Bir süre önce Instagram’da çekiliş yapmak yasak şeklinde çıkan çok sayıda habere istinaden bu furyanın sona erdiğini görebiliyoruz. Artık pek çok sayfada bu çekilişlere rastlamıyoruz. Ancak halen daha çekiliş düzenleyen sayfalar var.

Peki çekiliş yasaksa bu sayfalar bunları nasıl düzenliyor diyebilirsiniz. Bunun için kanunu iyi incelemek gerekiyor. Öncelikle sosyal medya üzerinden ya da gerçek hayatta bir çekiliş düzenleyecekseniz bunun maddi karşılığının belirlenmiş olması gerekiyor.

Örneğin bir kahve makinesi hediye edecekseniz değerinin Milli Piyango tarafından onay alınmasını gerektirecek miktarın altında olması çekiliş yapabileceğiniz anlamına geliyor. Bu tutar 2021 yılı için 154 TL olarak belirlenmiş. Tutarı aşan ödüller içinse Instagram çekilişi için Milli Piyango izni gerekmektedir.  

En İyi Instagram Çekiliş Programı

  Programdan ziyade çekiliş için random sonuçlar veren web servisleri tercih ediliyor. Bu sistem oldukça kullanışlı olup gönderi linkiyle beraber kurallara uyan tüm yorumları tespit ediyor, katılımcıları listeye alıyor ve çekilişi tek tıkla yapmanızı mümkün kılıyor. En iyi Instagram çekiliş sitesi olarak ise birkaç farklı örnekten söz edilebilir.

 • Simpliers
 • EasyPromos
 • Rafflecopter
 • Woobox
 • Shortstack
 • io
 • Wishpond
 • Instabom

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram Çekiliş Nasıl Yapılır?

Instagram çekiliş için ek programa ya da güvenilir sitelere ihtiyacınız olacak. Öncelikle sizi takip eden kitleyi ilgilendiren ürün hediyeleri sunarak etkileşimi artırırsınız. Çekilişe katılmak için 1 veya 3 arkadaş davet etme gibi şartlar öne sürersiniz. Böylece sayfanızın takipçilerini uygun fiyata artırmış olursunuz.

Instagram Çekiliş için Hangi Program veya Site Kullanılmalı?

Instagram çekiliş için bilinen en güvenilir site Simpliers’tır. Milyonlarca takipçisi bulunan, ev ve araba hediye eden fenomenler kullanmaktadır. EasyPromos, Rafflecopter, Woobox, Shortstack, Gleam.io, Wishpond, Instabom diğer çekiliş programları arasında yer alır.  

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim