Instagram DM Ne Demek? Nasıl Atılır? Nasıl Yürünür?

Instagram DM ne demek diye merak ediyorsanız sosyal ağların içersine iyice entegre olmuşsunuz demektir. Son yıllarda sosyal mecralar o kadar gelişti ki artık aynı zamanda anlık mesajlaşma uygulaması olarak da kullanılmaya başlandı.

İşte bu yüzden de gerek Facebook ve Instagram gerekse Twitter gibi farklı türevlerinde kullanıcılar özel mesaj yoluyla irtibat kurabiliyorlar.   Eğer Instagram DM nedir diye merak ediyorsanız muhtemelen böyle bir mesajlaşma ile karşı karşıyasınız demektir.

Keza nasıl ki Facebook kullanıcıların birbiriyle konuştuğu alana Messenger ismini verdiyse, Instagram için de bu chat alanının ismi DM olarak vurgulanıyor. Bu yüzden bir mesaj geldiğinde DM kutusuna düşüyor.   DM ne demek sorusunun yanıtını ise Direct Message olarak verebiliriz.

Türkçe karşılığı direkt mesaj olan bu kısaltma aynı zamanda fonetik olarak da tüm sosyal medya kullanıcılarının diline dolanabilecek bir kapasiteye sahip. Eğer Whatsapp üzerinden konuşulmuyorsa muhtemelen konuşmanın adresinin Instagram DM olduğunu varsayabiliriz. Bilhassa genç kuşak için bu durum yıllardan beri hiç değişmedi.  

Instagram Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Instagram İzlenme Satın Al 1000 Türk İzlenme 29.99 TL

Instagram Beğeni Satın Al 100 Türk Beğeni 9.99 TL

Instagram Türk Takipçi Satın Al 500 Takipçi 49.99 TL

Instagram Aylık Otomatik Beğeni Satın Al 3000 Beğeni 114.99 TL

Instagram Haftalık Otomatik Beğeni Satın Al 1000 Beğeni 39.99 TL

Instagram DM Nasıl Atılır?

DM ile Direct Message tanıtımı yaptıktan sonra tabii ki bunun farklı türevlerini görebiliyoruz. Bilhassa Instagram DM ne demek sorusu kadar öne çıkan bazı ayrıntılar var. Örneğin DM kutusu nedir ya da DM atmak nedir gibi pek çok tanım gün yüzüne çıkabiliyor.DM'den yazmak da karşıdaki kişiye direkt mesaj, yani özel mesaj ile iletişim geçmeyi ifade eder.

Bunun için ilk olarak DM ve bunun anlamını öğrenmek gerekiyor. Tanımı yaptığımızda göre DM kutusu atılan veya gelen mesajların bulunduğu alan. Bu alana ise Instagram uygulamasının sağ üst köşesinde yer alan katlanmış uçak ikonuna tıklayarak ulaşabiliyorsunuz.  

Eğer takip ettiğiniz ya da takip etmediğiniz bir hesaba DM atmak istiyorsanız bunun için de pek çok farklı yol olduğunu söyleyebiliriz. İlk öncelik daha önceden DM üzerinden sohbet ettiyseniz DM kutusundan ilgili konuşmaya girerek mesajınızı yazabilirsiniz.

Aynı zamanda daha önceden bir bağlantınız ya da sohbetiniz olmadıysa kişinin profiline girdikten sonra mesaj kısmına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bazı profillerde mesaj kısmı gözükmediğinden dolayı Instagram DM nasıl atılır konusu merak ediliyor.  

Bu kez profilin yanındaki üç noktaya bastıktan sonra mesaj gönder diyerek DM üzerinden sohbet penceresini açabiliyorsunuz. Bir hesap sizi engellemediği müddetçe bu şekilde DM gönderimi sağlayabilirsiniz. Ek olarak ise DM aracılığıyla ses kaydı atabileceğinizi, video ve fotoğraf paylaşabileceğinizi hatırlatmakta fayda var.  

DM'den Nasıl Yürünür?

DM'den yürümek, karşı cins ile özel mesaj ile iletişim yoluna geçmektir. Instagram yorumlardan yazmak yerine DM'den yazarak tanışma, kaynaşma, flörtleşme gibi durumlar ile DM'den yürünür.

Instagram DM Neresi? Kutusu Nasıl Açılır?

Intagram DM, özel mesaj kutusunun olduğu alandır. Sağ üst köşedeki elektrik işaretine, yan yatmış Z'ye benzer işarete tıklayın. Mesajlar bölümü karşınıza çıkacak. Burası DM'nin olduğu yerdir, DM kutusu bu şekilde açılır. İstekler bölümü ise sizde kayıtlı olmayan kişilerden gelen mesajları içerir. Bazen spam, istenmeye mesajlar da istekler bölümünde yer alır.

 

Instagram DM Nasıl Okunur?

Kullanıcıları iki farklı gruba bölen bir nokta ise DM nasıl okunur konusu oluyor. Aslında burada iki farklı grubun olmasının temel sebebi dil seçimi diyebiliriz. Keza bazı kullanıcılar pek çok içeriğe Türkçe karşılığıyla isim veriyor. DM açılımı Direct Message, Türkçe karşılığı direkt mesaj olarak çevrilir. Okunuşu genelde De-Me şeklindedir.

Yani story attım ile hikâye attım arasında teknik açıdan hiçbir işlevsellik farkı yok. Fakat birisi bu özelliğin orijinal ismini kullanırken, bir diğeri Türkçe karşılığını kullanıyor. Burada da DM için aynı standart geçerli. Bazıları için İngilizce yani orijinal okunuşu gün yüzüne geliyor.

Bu ise sırasıyla D harfi için di, M harfi içinse em şeklindedir. Di-em diyenlere karşılık olarak Türkçe kullanmaya özen gösterenler direkt kendi alfabemize göre okumaya gayret gösteriyor. Bu ise D için de, M için me telaffuzuyla mümkün oluyor. Onlar içinse de-me şeklinde bir okumanın popüler olduğu biliniyor.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Instagram Direkt Mesaj (DM) Ne Anlama Gelir?

Instagram DM İngilizce direct message kelimesinin kısaltılamasıdır. Türkçe’de direk mesaj demektir. Herkese açık paylaşımlar değil de  karşılıklı sohbet yapılabilecek bir alandır.

Instagram DM Nasıl Atılır?

Instagram kişilerinizin üzerine tıkladığınızda hemen alt kısımda takiptesin ve mesaj bölümü göreceksiniz. Eğer mesaj yazmıyorsa sağ üstte yer alan yan yana … işaretine tıklayın ve mesaj gönder alanına tıklayın.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim