Instagram Durduruldu Ne Demek? Sorunun Çözümü

Çoğu kullanıcının Instagram durduruldu ne demek diyerek bunun anlamını merak ettiğini biliyoruz. Aslında kullanıcıların bu sorunu yaşaması hemen hemen her versiyon güncellemesinin ardından gözlemlenebiliyor.

Ayrıca burada versiyon güncellemesini sadece Instagram cephesinden de beklemek doğru değil. Çünkü aynı zamanda Andorid ya da iOS işletim sistemleri için yapılan güncellemeler ve hatta cep telefonu markasına göre değişiklik gösteren arayüz güncellemeleri bile bu hatayla karşılaşılmasına neden olabiliyor.

Bunun nedeni ise teknik olarak cep telefonunuzun donanımının uygulamayı çalıştırmak için yeterli olmamasıdır. Çoğunlukla RAM kaynaklı bir sorun olup düşük donanımlı telefonlarda rastlanmaktadır.

RAM anlam olarak Random Access Memory kısaltması olarak Rastgele Erişimli Bellek olarak Türkçeye çevrilebilir. Instagram durduruldu hatası ise RAM yetersizliği ile doğru orantılı olarak düşünülebilir.

Çünkü RAM elektronik cihazlarda geçici bellek olarak kullanılan bir donanım parçasıdır. Kalıcı bellek olan ROM hafızayı temsil eder. Instagram uygulamasını yüklediğinizde veya bir fotoğraf indirdiğinizde hafıza dahilinde olan belleğe yazılır.

Ancak bir uygulamayı çalıştırdığınızda uygulamanın anlık olarak gösterdiği her şey RAM üzerine yazılır. Aynı zamanda büyük bir kısmı uygulamayı kapattığınızda silinir. Bu yüzden geçici bellek olarak anılır. Instagram durduruldu nedir diyenlerin ortak özelliği ise günümüzde orta segment ya da düşük segment olarak adlandırılabilecek 2-3 GB RAM’e sahip cihazlar kullanmalarıdır.  

Instagram Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Instagram İzlenme Satın Al 1000 Türk İzlenme 29.99 TL

Instagram Beğeni Satın Al 100 Türk Beğeni 9.99 TL

Instagram Türk Takipçi Satın Al 500 Takipçi 49.99 TL

Instagram Durduruldu Çözümü

  Instagram durduruldu hatasının çözümü için pek çok yol denenebiliyor. Bunların başında da cihazı yeniden başlatmak var. Net bir biçimde RAM üzerindeki verilerin temizlenmesi ve cihazın performansının daha aktif hale gelmesi sebebiyle durduruldu hatasına sebep olan faktörler ortadan kalkabilir. Fakat düşük donanımlı tüm cihazlarda bu geçici bir çözümdür.

Direkt olarak hata geçmiş olsa bile kısa süre sonra kendini yineleyecektir. Bir diğer çözüm yolu olarak cihazınızın biraz daha ferahlatmak önemli bir adım olabilir. Mesela kullanmadığınız widgetları kaldırmak, uygulamaların çalışma dinamiklerini sınırlamak, o an kullanmadığınız halde aktif olup donanımı yoran aplikasyonları kapatmak ya da silmek daha stabil bir performansa yol açacaktır. Instagram durduruldu çözümü için en önemli adım bu temizlikten geçer.

Aynı zamanda son çare olarak cihazınızı fabrika ayarlarına döndürerek tamamen sıfırlayabilirsiniz. Çünkü bir noktada bu aplikasyonları uzun süredir kullanıyordunuz ve son dönemlerde yaşanan dar boğazdan ötürü cihazınız artık bu aplikasyonu kaldıramamaya başladı.

Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmek gereksiz tüm uygulamalardan, sistemi yoran widget ve eklentilerden kurtulmanıza yol açacaktır. Dolayısıyla daha temiz bir cihaz üzerinde sorunsuz bir biçimde Instagram durduruldu ne anlama geliyor demenize gerek kalmadan kullanım sağlayabileceksiniz.  

Instagram Durduruldu Hatası Düzelmiyor

  Bazı cihazlarda ise çoğu kişinin ortak sorunu bu problemin aşılamadığı yönündedir. Çok ciddi bir kesimi alakadar eden Instagram durduruldu düzelmiyor şikâyeti ne yazık ki son çare olarak fabrika ayarlarına döndürülerek çözüme kavuşturulabilir.

Fakat halen daha bu sorunu yaşamaya devam ediyorsanız muhtemelen yazılımsal olarak aktarılmış olan bir güncelleme sonucunda uygulama desteği alamıyor olabilirsiniz. Genellikle Android için Google Play Store, iOS içinse App Store üzerinde yer alan uygulama ekranında daha önceki versiyonlara ulaşabiliyorsunuz.

Sorunsuz olarak kullandığınız versiyonu yüklemek ya da uygulamayı silerek APK olarak uyumlu ve daha düşük bir versiyonunu yüklemek problemi çözebilir. Bazı cihazlarda ise ROM yüklemeleri ile bu sorunların aşılması sağlanabiliyor.

Ancak yine de ROM yüklemek, cihazın versiyonu ile ilgili değişiklikler yapmak profesyonellik isteyen işlemlerdir. Cihazınızın bozulmasına ya da bir daha kullanılamayacak hale gelmesine sebebiyet verebilir. Bu yüzden Instagram durduruldu hatası çözümü için yukarıdaki seçenekleri deneyin.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram Durduruldu Ne Anlama Geliyor?

Instagram durduruldu aslında sistemsel bir hata anlamına geliyor. Telefon veya uygulamadaki güncelleme eksiği, telefon hafızasının dolu olması, internette yaşanan aksaklıklar, ram yetersizliği kaynaklardan dolayı meydana gelebilir.

Instagram Durduruldu Sorunu Nasıl Çözülür?

Sorunun çözümü için öncelikle hem mobil hem de Instagram uygulamasının güncelliğini Google Play Store ve Appe Store üzerinden kontrol edin. Bunları yapmanıza rağmen problem çözülmediyse telefonunuzdaki gereksiz video ve resimleri silerek yer açın. Telefona hard reset atarak baştan başlatın. Android işletim sistemi olanlar Instagram önbellek temizleme işlemi yapsınlar. Internet bağlantınızı mobil ve wi-fi arasında geçiş yaparak tekrar deneyin.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim