Instagram Ekran Görüntüsü (SS) Alma Sonrası Bildirim Gider mi?

Instagram Ekran Görüntüsü Alınınca Karşıdaki Anlar Mı?

Instagram ve diğer sosyal ağlarda beğendiğimiz gönderilerde ekran görüntüsünü alma işlemi yapıyoruz. Bu durumda karşı tarafa bildirim gider mi? Sorusu akıllara geliyor. DM, hikâye, gönderiler ve diğer her şey için ekran görüntüsü alınırsa bildirim gidiyor mu bunları öğreneceğiz.

Instagram Ekran Görüntüsü Bildirimi Gerçek mi Rivayet mi?

Çeşitli nedenlerden dolayı ekran görüntüsü alındığında gönderi sahibine bildirim gittiği söylentisi yayılmaya başlandı. Hikâyelerde, gönderilerde ekran görüntüsü alınca bildirim gitmez, bu konuda rahat olabilirsiniz.

Sosyal ağlarda güven sağlayan en önemli şey gizliliktir. Eğer bir uygulamanın gizlilik konusunda tereddütleri varsa milyonlarca kullanıcı anında o programı siler. Bu yüzden, çeşitli paylaşımları beğendiğiniz, ekran görüntüsü aldığınız için paylaşım yapan kişiye bildirim gitmiyor.

Karşı tarafın gizliliği ne olacak? Diye sorarsanız o zaten genel bir kitleye paylaştığı için bunu sorun etmiyordur. Ekran görüntülerini aldınız, başka mecralarda paylaştınız, Instagram bunu kimseye bildirmez.

Tabii, paylaşacağınız gönderinin telif hakkı olmadığından emin olun. Gönderinin gerçek sahibi paylaşımını başka yerlerde görürse sizi ilgili kurumlara şikâyet edebilir. Bu yüzden, aldığınız ekran görüntülerinin genel, herkes tarafından bulunan şeyler olmasına özen gösterin.

Instagram’da Hangi Durumlarda Karşı Tarafa Bildirim Gider

Instagram ekran görüntüsü alırken birçok durumda bildirim gitmez ama bildirim giden durumlar da vardır. Gizlilik ilkesinden bahsetmiştik, burada bildirim gitme amacı da karşı tarafın özelinin olmasıdır.

DM’den karşılıklı konuşma yaparken ekran fotoğrafı alırsanız konuştuğunuz kişiye bildirim gider. Neticede iki kişi arasındaki konuşmalar özeldir, başka birileriyle paylaşmaya hakkınız yok.

Tabii, hakaret ve çeşitli durumlardan dolayı şikâyetçi olmak için ekran resmini alma hakkınız var. Yine de öylesine bir görüntü alayım diyorsanız bildirim olayı aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Bildirim Gitme Olayı İlk Nereden Çıktı?

Instagram’a benzer bir uygulama olan Snapchat’te karşı tarafa bildirim gidiyordu. Birbirine yakın zamanda kurulan bu iki platform arasındaki benzerlikten dolayı Instagram’da da bildirim gidiyor telaşı yaşanmaya başlandı.

Yaklaşık 4-5 sene önce direkt mesajdan konuşan iki kişiden birisi ekran görüntüsü aldı ve diğer kişiye bildirim gittiği ortaya çıktı. Instagram’ın her noktasında ekran resmi çekince bildirim gideceği düşünülmeye başlandı.

Instagram Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Instagram İzlenme Satın Al 1000 Türk İzlenme 29.99 TL

Instagram Beğeni Satın Al 100 Türk Beğeni 9.99 TL

Instagram Türk Takipçi Satın Al 500 Takipçi 49.99 TL

Instagram Takipçi Satın Al 250 Takipçi 19.99 TL

Instagram Aylık Otomatik Beğeni Satın Al 3000 Beğeni 114.99 TL

Instagram Haftalık Otomatik Beğeni Satın Al 1000 Beğeni 39.99 TL

Ekran Görüntüsüne Alternatif Olarak Kullanabileceğiniz Bazı Yöntemler

Her ekran görüntüsü almada bildirim gitmese de biz alternatif yöntemlere de göz atalım. İleride böyle bir güncelleme gelir mi bilinmez.

Paylaşım Yaparak Gönderileri Saklamak

Beğendiğiniz gönderinin görüntüsünü almadan dilediğiniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Whatsapp, Facebook, Messenger… Böylece o paylaşım istediğiniz hesapta bulunabilir. Paylaşım yapmak için resimdeki gibi gönderinin sağında yer alan “…” işaretine tıklayın, çıkan sekmelerden şurada paylaş diyerek ya da bağlantıyı kopyalaya tıklayarak istediğiniz platforma gönderip saklama işlemi yapabilirsiniz.

Instagram Gönderilerini Kaydetme veya DM olarak İletmek Instagram gönderilerini, yorumlarını ekran görüntüsü almak yerine kaydetme seçeneği veya bir başka kullanıcıya direkt mesaj olarak gönderme seçeneğini kullanabilirsiniz. Bunun için kaydetmek ve göndermek istediğiniz gönderiye gelin, aşağıdaki resimde kırmızı ile işaretli alanları kullanın.

Instagram ekran görüntüsü alırsam bildirim karşı tarafa gider mi, ekran resmi yerine farklı yöntemler nelerdir? Sorularını yanıtladık. Yapamadığınız, aklınıza takılan tüm soruları yorum yazarak bize iletebilirsiniz.  

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim