İnstagram Gizli Kalmış Bilinmeyen Hikâye Özellikleri Nelerdir?

İnstagram standart hikâye paylaşımlarını bir kenara bırakarak yeni özellikleri sundu. Gizli kalmış özelliklerle; canlı, efektif, profesyonel ve dikkat çekici hikâyeler paylaşmak mümkün hale geldi.

Bazen instagram story atanları takip ediyoruz ve inanılmaz paylaşımlara rastlıyoruz. Bu hikâyeleri nasıl yapıyorlar? Diye kendimize soruyoruz. Üçüncü parti uygulama yüklediklerini düşünebilirsiniz ama bazıları İnstagram’ın bilinmeyen özelliklerindendir.

Sizlere gizli kalmış İnstagram hikaye özellikleri hakkında tüyolar vereceğiz. İnstagram hikayelerde artık standart fotoğraflar görmek zorlaştı.

Gifler ve canlı çekimler sayesinde hareketli fotoğraflar görüyoruz, bir de üstüne müzik ekleme işlemi, anket soruları zaten İnstagram etkileşimini artırmayı başaran bir özellik oldu. İnstagram hikayelerinden bireysel kullanıcılar, sadece resim üzerine yazı yazma, basit bir efekt kullanma gibi işlemler yapıyorlar. Gizlik İnstagram özelliklerini ise araştıranlar, öğrenenler kullanabiliyor.

İnstagram Story Atarken Çoklu (1-2-3-4-5) Fotoğraf Ekleme Özelliği

İnstagram Story atarken çoklu fotoğraf eklemek için üçün parti uygulamalar kullanılıyor. Siz uygulama indirmeden birden fazla fotoğraf eklemek için İnstagram’ın gizli kalmış özelliklerini kullanabilirsiniz. Aşağıdaki örnek resimde olduğu gibi hikâye paylaşım esnasında, eklemiş olduğunu fotoğrafın boyutunu baş ve işaret parmağınız ile küçültüp istediğiniz boyuta getirebilirsiniz. Yan ve çaprazlama işlemi de yapabilirsiniz.

İşaret parmağınız ve baş parmağınızı ekran üstünden kaldırmadan kaydırın, fotoğraf boyutu küçülmeye başlayacaktır. Bu aşamadan sonra instagram’ı arka fona alıyoruz ve telefonumuzun galeri bölümüne giriş yapıyoruz. Eklemek istediğimiz 2-3-4. Fotoğraflar için kopyala diyoruz.

,

Kopyala dedikten sonra, paylaşmak istediğimiz hikayenin üstüne bir kere tıklıyoruz ve yazı yazma alanı geliyor. Resimli anlatımdaki gibi imlecin üzerine basılı tutun ve yapıştır ibaresinin çıkmasını bekleyin. Tıkladıktan sonra İnstagram hikayeye 2. Fotoğrafı eklemiş olacaksınız

.

İnstagram’ın gizli kalmış çoklu fotoğraf ekleme özelliği fazla kişi tarafından bilinmiyor. Ek programa ihtiyaç duymadan kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

İnstagram Hikayede Fotoğrafları Ters Çevirme Nasıl Yapılır?

İnstagram’ın gizli kalmış bir diğer özelliği de fotoğrafların yönlerini değiştirmektir. 2 farklı kişiyi kafa kafaya vermiş gibi gösterebilirsiniz. Aslında buna ayna özelliği denmektedir.

Hikâye eklemek istediğiniz fotoğrafa bir kere tıkladığınızda ters çevirme işlemi gerçekleşir. Bazı kişilerde ters çevirme, ayna modunun çalışmadığı sorunları yaşanabiliyor.

iOS kullanıcıları ise yeni versiyon 14’ün gizli özelliği ile bunu kolayca yapabilirler. Siz sağ elinizi kaldırırken telefondaki görüntü tam tersini gösteriyorsa aşağıdaki resimli adımları takip ederek bu durumu düzeltebilirsiniz

. İlk olarak iPhone cihazımızın ayarlar bölümüne giriyoruz ve kamera seçeneğine tıklıyoruz. Arama bölümünden de kolayca bulabilirsiniz.

Kamera bölümünün içerisinde bizi bazı ayarlar karşılıyor. Ben araç kullanmıyorum, selfie çekiyorum, sanki aracı ben kullanıyormuşum gibi görünüyor sorunu yaşıyorsanız ön kamerayı yansıt olan ayarı aktif etmeniz gerekiyor.

Aşağıdaki resimde gri şekilde olduğunda çekimleriniz size tersmiş gibi gelir. Yeşil olduğunda, yani özellik aktifleştiğinde ne çekerseniz onu görürsünüz.

Ön kamerayı yansıt özelliği ayna efekti ya da ayna modu olarak arandığı için bulunması zor bir özellik haline geliyor. Bu ayarları aç kapa yaparak ters fotoğraflar elde edebilir ve İnstagram gibi sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

Hareketli Kısa Fotoğraflar İnstagram’da Nasıl Paylaşılır? Resimli Anlatım

İnstagram hikayelerin uzun zamandır popüler olan canlı, hareketli fotoğraf paylaşımının yapılışını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Aynı hareketi sürekli tekrarla göstermek bu kadar kolay mıydı? Diyeceğiniz kadar basit bir işlemdir. Resimli anlatıma geçelim.

İlk olarak ”live” modunu açarak paylaşmak istediğiniz fotoğrafı çekin ve İnstagram hikâyeler bölümüne galeriden seçerek ekleyin. Stroye eklediğiniz fotoğrafın üstüne basılı tuttuğunuzda dairesel bir simge göreceksiniz, ardından resimdeki gibi boomerang yazısı çıkacak.

Boomerang denmesinin mantığı aynı hareketin tekrarından kaynaklanır. Bumerangı attığınız zaman size geri geldiği için bu ismi almıştır.

Hikâyelerin Arka Plan Rengini Değiştirme Özelliği Nedir?

İnstagram için özel bir hikâye hazırladınız ama arka plan renginin standart olmasını istemiyorsunuz. Gizli kalmış bir özellik olmaktan çıksa da biz yine bilmeyenler için resimli olarak anlatalım.

İlk olarak, gönderi yapacağımız fotoğrafı hazırlıyoruz. Ben örnek rahat anlaşılsın diye siyah bir fotoğraf seçtim. Resimdeki gibi İnstagram hikâye bölümündeyken galeriden fotoğrafı seçiyoruz ve kırmızı işaretli, dalgalı çizgi resmine tıklıyoruz.

Karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi alanlar çıkacak. Üst bölmeden ilk baştaki alan işaretli kalsın, alt kısımdaki renk seçeneklerinden de hangi arka plan rengini uygulamak istiyorsanız seçin. 2-3 saniye basılı tuttuktan sonra İnstagram gönderilerinizdeki arka plan rengi değişecektir.

İnstagram arka plan rengi değiştirmek işte bu kadar kolay. Bu özelliği yeni öğrenenler artık ek programlara ihtiyaç duymayacaklar. Bir diğer özellik, aradığınız rengi bulamıyorsanız veya kullanmak istediğiniz görseldeki renk tonlarından birini seçmek istiyorsanız

İnstagram bize gizli kalmış bir özelliğini daha sunuyor derim. Tekrar hikâyeler bölümü için bir görsel seçiyoruz ve yukarıdaki gibi çizim alanına tıklıyoruz. Karşımıza tekrar renk seçenekleri gelecek, bu sefer oradan biri seçmiyoruz.

En soldaki boya kalemi simgesine bir kere tıklarsanız görseldeki gibi tik işareti halini alacaktır. Bu konumdayken görsel üzerinde gezerek istediğiniz rengi seçin, basılı tutun, artık yeni arka plan renginiz fotoğraftaki tonlarla uyumlu hale geldi.

İnstagram’ın bizlere sunduğu gizli kalmış özellikleri bunlarla sınırlı değil. Emojileri ve yazılarınızı farklı şekillere sokarak özgün ve dikkat çekici hale getirebilirsiniz. İnstagram hikaye için görsellere sık sık emoji eklenir. Neon fontu sayesinde bunları parlak hale getirebilirsiniz.

Gönderinize bir mesaj yazdınız, her bir renginin farklı olmasını istiyorsunuz. Yazının tümünü seç dedikten sonra, sol elinizle imleci sola doğru kaydırırken sağ eliniz aşağıdaki renk bölümüne basılı tuttuktan sonra çıkan tonları sola veya sağa doğru aynı anda kaydırıyorsunuz. İşlem biraz karışık gibi gelse de uygulayınca kolay olduğunuz anlayacaksınız.

Resimli anlatımı zor olduğu için ileriki zamanlarda video ya da Gif ile anlatmaya çalışacağız. İnstagram hikayeler için gizli kalmış özellikler şimdilik bu kadar. Gönderilerinizi etkileyici yapmak için yeni özellikleri sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.  

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim