Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Kalıcı Kapatma

En çok kullanılan sosyal ağlardan birisi olmasına rağmen Instagram hesabı nasıl silinir sorusunu sık sık duyabiliyoruz. Bu noktada yapılması gereken birkaç basit adım olmasına rağmen sorun yaşayanlar olabiliyor.

Tabii ki tüm sosyal mecralar gibi Facebook grubuna ait olan Instagram tarafından da kullanıcılarına diledikleri zaman hesaplarını kapama hakkı tanınıyor. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken temel faktörler ise doğru adımları atmaktan ibaret. İlk olarak Instagram hesap silme ile ilgili bilmeniz gereken iki kavram bulunuyor. Bunlar hesabın hangi koşullarda silineceğini kapsıyor.

Çünkü sosyal medya devinin en sevilen özelliklerinden birisi hesabın kalıcı olarak değil geçici olarak da kapatılabilmesine olanak tanımasıdır. Bunu yaptığınız zaman hesabınız tıpkı kalıcı olarak kapanmış gibi hiçbir şekilde gözükmemektedir.

Yine içeriğiniz, listeleriniz, kaydettikleriniz, yorumlarınız ya da hesabınıza ilişkin diğer verileri kaybetmemiş olursunuz. Fakat Instagram hesabını kalıcı olarak kapatma işlemi için böyle bir şey mümkün olmaz. Tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Instagram Kapatma Silme - Kalıcı

  Instagram hesabını kalıcı olarak silme işlemini yapabilmeniz için tarayıcı üzerinden giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda geçici olarak kapatma seçeneği yani Instagram hesabını dondurma işleminde de tarayıcı tabanlı bir giriş şart koşuluyor. Bunun için Android ya da iOS işletim sistemine sahip olan cihazlarınızda da aplikasyon üzerinden değil tarayıcı üzerinden hesabınıza erişim sağlamanız şart.

  • Instagram tarayıcı girişi

Instagram web sitesini ziyaret edin ve giriş yap diyerek hesabınıza giriş yaparak profilinizi açın.

  • Profil ayarlarına geçin

Profil ayarlarına ulaşabilmek için sitenin sağ üst köşesinde yer alan profil resminize tıklamanız gerekiyor. Bu fotoğrafın olduğu daire şeklinde bir ikon olarak gözükecektir. Tıkladığınızda aşağıya doğru açılan menüde ayarlar diyebilirsiniz.

  • Hesaplar merkezine giriş ve yardım merkezine geçiş

Ayarlar dedikten sonra alt kısımda hesaplar merkezi kısmını görebilirsiniz. Bu alan aynı zamanda aktif olan Facebook hesabınızı da kontrol edebileceğiniz bir nokta. Burada daha fazla bilgi al diyerek yardım merkezine geçebilirsiniz.

  • Yardım merkezinden Instagram silme linki alma

Yardım merkezi üzerinden hesap kapatma ile ilgili olan başlık aracılığıyla Instagram hesabını silme linki alabilirsiniz. Bu linke tıkladıktan sonra tekrardan giriş yapmanız gerekebilir.

  • Hesabı silme ve onaylama

Açılan sayfada hesabınızı silme nedeninizi belirtebilir ya da bu alanı geçebilirsiniz. Ardından hesabınıza giriş yaparken kullandığınız şifrenizi yazarak devam edebilirsiniz.

Unutmamanız gereken en önemli nokta ise Instagram hesap kapatma işlemini bu şekilde yaptığınızda tüm verilerinizi kaybedecek olmanızdır.

Kalıcı olarak yapılan kapatma işleminde Instagram elindeki tüm veriyi siler ve hesabınıza dair hiçbir veri kalmaz. Sonrasında ise bunun geri dönüşünün mümkün olmadığını özellikle vurgulamalıyız.  

Instagram İzlenme Satın Al 1000 Türk İzlenme 29.99 TL

Instagram Beğeni Satın Al 100 Türk Beğeni 9.99 TL

Instagram Türk Takipçi Satın Al 500 Takipçi 49.99 TL

Instagram Takipçi Satın Al 250 Takipçi 19.99 TL

Instagram Aylık Otomatik Beğeni Satın Al 3000 Beğeni 114.99 TL

Instagram Haftalık Otomatik Beğeni Satın Al 1000 Beğeni 39.99 TL

iPhone Instagram Hesap Silme

  En çok merak edilen noktalardan birisi ise iPhone Instagram hesap silme işlemi oluyor. Genellikle Instagram hesabı nasıl silinir diyenlerin en büyük problemi bu ayarı aplikasyon üzerinden yapmak istemesidir.

Oysa ki sosyal medya devinin aplikasyon üzerinden böyle bir seçenek sunmadığının altını çizmek gerekiyor. Tabii ki iPhone cihazınızla da Android cihazınızla da hesabınızı geçici ya da kalıcı olarak silmeniz mümkün.

Yalnızca bu işlemi yapabilmek adına iPhone cihazlarınızdan Safari tarayıcısını kullanarak, Android cihazlarınızdan ise Chrome tarayıcısını kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir. Site üzerinden hesabınıza eriştikten sonra yukarıdaki adımları uygulayarak hesabı tamamıyla silmeniz mümkün.

Bu işlemin geri dönüşünün olmaması sebebiyle özellikle Instagram hesap silme işlemini geçici olarak yapmanız ise tavsiye edilebilir. Sosyal medyanın hayatımızın büyük bir bölümünü kapladığını ve halen daha da sık sık kullanıldığını biliyoruz.

Bazen bunu sosyal medya detoksu ya da farklı sorunlardan dolayı bırakmak isteyebiliyoruz. Yaşadığımız çağ gereği bunu sürdürülebilir kılmak ise ciddi anlamda zor. İşte bu yüzden Instagram hesabını geçici olarak silme işlemi çok daha mantıklı olacaktır.

Zira dilediğiniz zaman tek tıkla hesabınızı kullanmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Böylelikle takip ettiğiniz hesaplar, takipçileriniz, gönderileriniz, hikâyeleriniz, arşivleriniz, yaptığınız yorumlar, size yapılan yorumlar ve kaydettiğiniz her şey hesabınızda aktif konuma geçer.

Teknik olarak Instagram hesabı nasıl silinir sorusunun yanıtının geçici olarak silmeye yönlendirilmesi bundan kaynaklanmaktadır. Direkt profil ayarlarında da geçici olarak kapatma seçeneğinin sunulması şirketin bu özelliği ön planda tutmasından kaynaklanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Instagram silmek ya da diğer tabirle kapatmak için yukarıda verdiğimiz linke tıklayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone Instagram Silme

iPhone veya başka telefonlarda Instagram hesabı silmek için uygulamaya giriş yaparak verdiğimiz adımları izlemeniz gerekiyor.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim