İnstagram Hesabını Kaç Kişi Şikâyet Ederse Kapanır?

İnstagram Hesabını Kaç Kişi Şikâyet Ederse Kapanır? 1 Kişi Yeter mi?

 İnstagram ağındaki bir hesabı, gönderiyi şikâyet ederek kapattırma işlemi mümkün. Bazen 1 kişi bile şikâyet ederse hesap kapanır ama şartlar önemlidir. Gelin o kurallar nelermiş, birlikte göz atalım.

İnstagram, sosyal medya ağları içerisinde görsel paylaşım odaklı bir platformdur. DM gönderimi yapılsa da mesajlaşma için çok tercih edilen bir alan değildir. İnstagram şikâyetleri ile ama bir gönderiyi kaldırtmak ya da sahte hesapları kapatmak olabilir.

İnstagram hesabını kaç kişi şikâyet ederse kapanır? Sorusunun cevabı çok geniştir.

 • Bu hesaptan neler paylaşılıyor?
 • Çalınmış bir hesap mı?
 • Başkası adına açılmış fake hesap mı?
 • Şikâyet nedeni sizin görsellerinizi paylaşıyor olmaları mı?
 • Biri sizi tehdit mi ediyor?
 • İnstagram Hesabını Kaç Kişi Şikâyet Ederse Kapanır?

Yukarıdaki sorulara bakarak aslında kaç şikâyette kapanır sorusu aşağı yukarı tahmin edilebilir. Çalınmış, taklit bir hesapsa kimlik bilgilerinizi ibraz ederek 1 şikâyette hesap kapatılır.

İnstagram kurallarına uygun olmayan gönderiler paylaşanların gönderileri de tek şikâyette kaldırılabilir. Hesap kapanması için sürekli bu işlemin tekrar etmesi gerekir.

İnstagram’da bir kişi, size ait olan özel fotoğraflarınızı çalmış ve paylaşım yapıyorsa bunu da kanıtlayarak bir şikâyette karşı tarafın hesabını kapattırabilirsiniz.

İnstagram Şikayetinizi Akıllı Telefonunuzdan Bildirme

İnstagram sorun bildir alanı üzerinden, şikayetçi olduğunuz hesapları bildirebilirsiniz. Spam veya kötüye kullanım alanına, şikayet edeceğiniz hesabın kullanıcı adını, şikayet nedeninizi yazarak, örnek görsel paylaşarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İnstagram uygulamamızın “ayarlar” ve “yardım” bölümüne tıklıyoruz.

Yardım alanı içerisinde sorun bildir bölümü var. Buraya tıkladığınız anda “spam-kötüye kullanım” alanına tıklayarak gerekli mesajları yazabilirsiniz. 

İnstagram Hesabını Kaç Kişi Şikâyet Ederse Kapanır?  

Buradan sahte hesap, spam paylaşım, dolandırıcılık… Aklınıza gelebilecek farklı tür şikâyetleri yaparak hesapların engellenmesini sağlayabilirsiniz. Akıllı telefonunuzdan şikayet edebileceğiniz gibi bilgisayarla da şikayette bulunabilirsiniz. Bunun için örnek linkleri sizinle paylaşacağız.

 • İnstagram hesabınıza bir süredir erişim sağlayamıyorsanız, e-mail adresinizin çalındığını düşünüyorsanız: “help.instagram.com/contact/151081798582137” bu linkteki formu doldurabilirsiniz.
 • İnstagram üzerinden birisi size sürekli argo terimler kullanıyor, çirkin ithamlarda bulunuyor, kısacası sanal tacizde bulunuyorsa “help.instagram.com/contact/584460464982589” bu link size yardımcı olacaktır.
 • ALLAH korusun; bir akrabanız, arkadaşınız, yakınınız hayatını kaybetmişse ve halen hesabı aktif olarak başkaları tarafından kullanılıyorsa “help.instagram.com/contact/452224988254813” gerekli şikayetleri bu bağlantıdan yapabilirsiniz.
 • Siz bir hesap açtınız, herkese açık profilinizden bütün gönderileriniz, fotoğraflarınız kopyalandı ve taklit bir İnstagram hesabı açıldı. Sahte hesap şikayeti için ”help.instagram.com/contact/636276399721841” linkini kullanabilirsiniz.
 • Çoluk çocuk herkes burada hesap açmış. 8-10 yaşlarında, bulunmaması gereken yerlerde küçüklerin İnstagram hesabı açtığından eminseniz “help.instagram.com/contact/723586364339719” bu linkte gerekli şikâyetlerinizi iletebilirsiniz.

İnstagram’da Bir Gönderiyi Nasıl Şikayet Ederim? Resimli Anlatım

Eğer İnstagram’da paylaşın bir gönderiyi uygun bulmuyorsanız siz de şikayet et diyebilirsiniz.

 • Aşağıdaki örnek resimde olduğu gibi, şikayette bulunmak istediğiniz gönderinin sağındaki “…”ya basıyoruz
 • . Şikayet et edikten sonra karşımıza; spam, uygunsuz seçenekleri çıkacak.
 • Spama tıklarsanız, İnstagram teşekkür eder ve gönderi kapatır.
 • Uygunsuz seçeneği seçerseniz, aşağıdaki görselde olduğu gibi seçenekler çıkar.
 • Şikayet nedeninizi seçerek işlemi tamamlarsınız.

İnstagram hesabını, gönderiyi kaç kişi şikayet ederse kapanır sorusunun yanıtı 1 de olabilir 1000 de olabilir… Dediğimiz gibi, şikayet nedeninin ne kadar haklı olduğu önemlidir. Aklınıza takılan, çözüm aradığınız sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.  

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim