Instagram Hikâye Nasıl Eklenir? Çoklu Paylaşım Yapma

Instagram hikâye nasıl eklenir konusunda da yeni keşfedenlerin bazı detayları merak ettiği biliniyor. Günümüzde çoğu zaman kullanıcıların daha fazla kullandığı bir özellik olan Stories aslında yeni bir alan değil.

Yine de bazı yönlerini bilmeyen çok fazla kullanıcı olduğu gibi sosyal medyayla yeni tanışan kullanıcılar için de hikâye eklemek bilinmezliklerle dolu olabiliyor. Temel anlamda pek çok içeriği bir arada gösterebildiğimiz, görsel, yazı, konum, kişi etiketi ve hatta müzik paylaşabildiğimiz bir alana evrilen hikâyeler kısmı biraz daha teferruatlı görünebiliyor.

Oysa o kadar basit bir kullanım alanına sahip ki her detay açık bir biçimde kullanıcıya sunulmuş durumda. Instagram hikâye ekleme nasıl sorusunun yanıtını ise ilk olarak profil üzerinden vermek gerekiyor.

 • Instagram profilinize girdiğinizde akış üzerindeyken üst sol köşede yer alan kısma tıklayarak bir fotoğraf çekebilir, bir video kaydedebilir ya da galeriden bir gönderi seçebilirsiniz.
 • Seçtikten hemen sonra isterseniz sola ve sağa kaydırarak filtre uygulayabilir, yukarıdaki düzenle kısmından da çeşitli oynamalar yapabilirsiniz.
 • Bu adımdan sonra ekleyeceğiniz özellikler gelecektir. Keza yukarıda kare bir gülücük simgesi göreceksiniz.
 • Bu alanda konum, müzik, bahset yani kişi etiketleme, anket, soru cevap gibi pek çok farklı etkileşim aracı bulunuyor.
 • Dilediğiniz birini seçerek hikâyenize ekledikten sonra paylaş diyerek ister arkadaşlarınızla, ister yakın arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.
 • Yeni bir hikâye ekleyeceğiniz zaman ekranı sağa kaydırarak ya da ekle butonuna tıklayarak yeniden kamera ekranına ulaşıp ilk adımdan itibaren tekrarlayabilirsiniz.

  Instagram hikâye ekleme ile ilgili herhangi bir sınır bulundurmamaktadır. Dilediğiniz kadar hikâye ekleyebilir, tümünü istediğiniz listeyle paylaşabilirsiniz.  

Instagram Çoklu Hikâye Paylaşımı Nasıl Yapılır?

  Instagram çoklu hikâye paylaşımı ile ilgili genel soruların tamamı videolar ile ilgili oluyor. Bilindiği üzere hikâye özelliğinin kullanımı 15 saniyelik videolarla sınırlandırılmıştır. Dolayısıyla 45 saniyelik bir video paylaşmak istediğimiz zaman videonun üçe bölünmesi gerektiği ortaya çıkıyor.

Yine de bunu sizin yerinize Stories kendi kendine çözümlüyor. Çekilen videolarda da çektiğiniz süre boyunca hikâye aşağıya ufak bir kutu şeklinde kayıyor ve yeni bir kutu dolmaya başlıyor.

Tamamladığınızda video çekim sonucunda 45 saniyelik bir video için üç kutucuk oluştuğunu fark edebilirsiniz. Eğer direkt olarak paylaş derseniz ilkinden sırayla paylaşılacak ve biri bittiğinde diğeri devam edecek şekilde gözükecektir.

Instagram hikâyede şarkı paylaşma aşamasında da bu çok tercih ediliyor. Instagram hikâyede uzun video paylaşma işlemi bu kadar basit iken dilerseniz istediğiniz bir kısmı kaldırabilirsiniz. Bunun için aşağıda beliren kutulardan herhangi birisine basılıp tutarak hemen üstünde yer alacak olan çöp ikonuna dokunabilirsiniz.  

Instagram Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Instagram Beğeni Satın Al 100 Türk Beğeni 9.99 TL

Instagram Türk Takipçi Satın Al 500 Takipçi 49.99 TL

Instagram Takipçi Satın Al 250 Takipçi 19.99 TL

Instagram’da Hikâyeye Müzik Ekleme

  Instagram hikâyesine müzik ekleme ile ilgili çok basit bir yönlendirme yapabiliriz. Çünkü oldukça popüler olan bu özellik çokça kullanılıyor. Bu kadar sık tercih edilmesi de aynı zamanda basitliğinden kaynaklanıyor. Hikâyenin 15 saniye olmasından ötürü şarkının yalnızca 15 saniyelik bir kısmı görünecektir. Ancak bu 15 saniyelik kısmı dilediğiniz şekilde seçmek sizin elinizde.

 • Hesabınıza girerek bir hikâye oluşturun.
 • Paylaşmadan hemen önce düzenleme ekranında üst kısımda yer alan kare gülücük ikonuna tıklayın.
 • Burada açılan sayfada konum, müzik, anket, bahset gibi pek çok özellik göreceksiniz. Müzik diyerek devam edin.
 • Senin için önerilenler kısmı o an popüler olup çok sık kullanılanlardan oluşuyor. Göz at kısmı ise yine arayıp alternatifler arasından seçebileceğin müzikleri kapsıyor.
 • İki listenin dışında müziklerde ara bölümü en üst kısımda belirecektir.
 • Burada bulmak istediğiniz müziğin ismini yazarak bulup üzerine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan oynatıcı üzerinden herhangi bir bölümünü seçebilirsiniz. Altta yer alan oynatma satırını sağa veya sola kaydırarak 15 saniyelik kısmı belirleyebilirsiniz.
 • Ayrıca şarkı isminin yazdığı bara tıkladığınızda albüm kapağı, tekrar tıkladığınızda ise sözler akmaya başlayacaktır.
 • Sözlerin akışını değiştirmek ve yazı tipini ayarlamak için hemen altında bulunan seçenekleri kullanabilirsiniz.

  Instagram hikâyede müzik sözlerini ayarlama biraz daha çok merak ediliyor. Burada Instagram tarafından sunulan çok sayıda akış seçeneği ve yazı tipi mevcut. Tüm yazıların yer aldığı, o an söylenen sözün kaydığı, daktilo şeklinde harf harf yazılan pek çok seçenek arasından seçim yapabilirsiniz.  

Instagram Hikâyeye Konum Ekleme

  Instagram hikâyede konum eklemek için yapmanız gerekenler yine hikâye ekleme kısmına gelmek ve ardından kare gülücük simgesine tıklayarak konum seçeneğini seçmek. Bu seçeneği seçtiğinizde karşınıza bir liste çıkacaktır.

Liste üzerinden size yakın olan lokasyonları görebilir, dilediğiniz birisinin üzerine tıklayarak hikâyenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca üstte yer alan arama kısmına listede yer almayan bir mekân, semt, mevki ya da bölge ismi yazarak farklı bir etiketleme yapabilirsiniz.

Bu özelliği kullanabilmek için GPS yani konum servisinin açık olması zorunludur. Instagram hikâyeye konum ekleyemiyorum diyenlerin ortak sorunu konum servislerinde yaşanan problemlerdir.  

Instagram Gönderiyi Hikâyene Ekle Çıkmıyor 2023

  Instagram gönderiyi hikâyene ekle özelliğiyle başka kişilerin paylaştığı içerikleri hikâyenizde paylaşma şansı tanıyor. Fakat bu özelliği kullananlar ve düzenli olarak kullanmak isteyenler için en önemli sorun burada başlıyor.

Bazı gönderileri hikâyeye ekleme kısmı paylaş dediğimizde çıkmıyor. Bunun nedeni ise kişisel değil. Instagram gönderiyi hikâyede paylaşamıyorum şikâyetlerinin tek sebebi gönderinin paylaşıldığı hesabın gizlilik ayarlarıdır. Bu gizlilik ayarlarında kullanıcılar gönderimi hikâyelerine ekleyebilsin seçeneği bulunmaktadır.

Pasif konuma getirildiğinde bu içeriği hikâyeye eklemek olanaksız olmaktadır. Yine bazı videoların sesli ve oynamaya başladığı hikâyelerin aksine bazı videolarda üzerine tıklayarak gönderiye gitme zorunluluğu olduğu fark ediliyor. Bunun sebebi ise otomatik oynayan videolar Reels videosu iken, oynatmak için gönderiye gidilen içeriklerin post olmasıdır.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram Hikâye Nasıl Eklenir?

Instagram hikaye eklemek için giriş yaptığınız hesabın sol üst kısmında profil resminizin bulunduğu alandaki + tuşuna basın. Karşınıza çıkan ekrandan anlık fotoğraf çekebileceğiniz gibi sol alt kısımda kare tuşuna tıklayarak galerinize ulaşıp eski fotoğraflardan ve videolardan da paylaşımda bulunabilirsiniz.

Instagram Çoklu Hikâye Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Instagram çoklu hikaye için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Instagram videoları hikayede paylaşmak istiyorsanız 15 saniye süreniz var. Eğer videonuz 1 dakikalık ise 4 eşit parçaya bölerek yayınlayacaktır. Bu yüzde 61-62 saniyelik videolarınızı 1-2 saniye keserek gereksiz bir paylaşım bölümünü engelleyebilirsiniz.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim