Instagram TBT Ne Demek? Neyin Kısaltılması? Türkçe Anlamı

Türkiye’de de ciddi bir akım olduğu için Instagram TBT ne demek kullanıcıları tarafından sık sık dile getirilen bir soru kalıbıdır. Aslında yalnızca Instagram özelinde değil tüm sosyal mecralarda da bu terime rastlayabiliyoruz.

Instagram TBT ne demek konusunu önce orijinaline değinerek açıklamak daha iyi olacaktır. Throw Back Thursday kalıbının kısaltılmış hali olan tbt Türkçe karşılığı olarak ise tam bir ifadeye oturmuyor. Aslında Throw Back direkt olarak Türkçesi geçmişe dönüş olarak çevrilebiliyor.

Throw Back Thursday ise Perşembeye doğru şeklinde yorumlanıyor. Fakat ilk zamandan beri direkt olarak geçmiş anılarla özdeşleşen ve geçen Perşembe gibi bir anlama evrilen yapısını hiçe sayamayız. Bu yüzden de herkesin geçmiş anılarını paylaşırken TBT etiketini kullanması popülerleşmiş durumda.

Daha fazla kullanılmaya başlamasıyla beraber Perşembe ile olan ilgisi tamamıyla yok olarak her zamana yayılan bir algıya dönüştü. Ki artık yalnızca TB etiketini görmeye bile başladık. Yani geçmiş anılar için Throw Back etiketiyle beraber Geçmişe Dönüş anlamı çıkarılıyor. Instagram TBT etiketi ne anlama geliyor sorusunun yanıtı bu noktada biraz daha anlam kazanmış oluyor.  

Instagram Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Instagram İzlenme Satın Al 1000 Türk İzlenme 29.99 TL

Instagram Beğeni Satın Al 100 Türk Beğeni 9.99 TL

Instagram Türk Takipçi Satın Al 500 Takipçi 49.99 TL

Instagram TBT Nasıl Kullanılır?

  Instagram TBT kullanımı ile ilgili en temel yanlışın günle alakalı olduğundan söz etmiştik. Ancak genel kullanımın bu yönde olması artık bu etiketin Perşembe’den bağımsız bir geçmiş etiketine dönüşmesine önayak olduğunu vurgulayalım.

Yine de geçmişe dair bir anı paylaşırken yalnızca TB etiketi kullanmak daha makul olabilir. Bu sayede hiçbir anlam kargaşasına gerek kalmadan paylaşımlarınızı daha büyük kitlelere ulaştırmayı başarabilirsiniz.

Tabii ki Instagram TBT nasıl kullanılır konusuna da değinmek gerekiyor. Bunun kullanılış biçimi direkt olarak Instagram ile özdeşleştiği için hashtag kullanımı ağır basıyor. Yani paylaşımlar post şeklinde atılıyorsa yorum ve açıklama kısmına eklenecek bir #tbt etiketi sizin için yeterli olabiliyor.

Benzer şekilde reels videolarında, normal video ve fotoğraf paylaşımlarında bu şekilde kullanım revaçta. Ayrıca hikâyelerde de anı paylaşmak son derece normal olduğu için burada yazı yazılabilecek bir açıklama alanı bulunmuyor.

Dolayısıyla Instagram TBT paylaşımları yaparken hikâye kısmında fotoğrafın üzerine bir simge kondurmak ya da direkt yazı ile TBT yazmak yeterli olabiliyor. Bu sayede hikâyenizi, postunuzu ya da reels paylaşımınızı gören takipçileriniz bu paylaşımınızın güncel ve o ana ait olduğunu değil geçmişte yaşanan bir anıya ait olduğunu anlamış oluyor.

Diğer sosyal ağlarda da sıklıkla kullanılmaya başlansa da halen daha Instagram’da en çok kullanılan hashtag ve etiketler arasında yer aldığını vurgulayabiliriz. TBT ve TB teknik açıdan bakıldığında aynı anlamla anılmaya başlandı.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Instagram TBT Nedir?

Instagram TBT İngilizce’den dilimize çevrilince saçma gibi gelse de aslında geçmiş anıları paylaştığımızda kullandığımız bir etikettir. Ey gidi günler ey… Nerede o eski Ramazanlar… Diye TBT paylaşabilirsiniz.

Instagram TBT Nasıl Kullanılır?

Instagram Hikaye veya post paylaşımlarında TBT simgesi koyabileceğiniz gibi manuel olarak TBT de yazabilirsiniz. Etiket olarak kullanımı da yaygındır. Hanginiz kolayınıza geliyorsa onu yapabilirsiniz.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim