İnstagram Terimler Ne Anlama Geliyor? B+Y Ne Demek?

Instagram Sık Kullanılan Kısaltmaların Açılımları

Instagram içerisindeki terimler, kısaltmalar bazen çağrışım bile yapmıyor. Terimlerin açılımlarını merak ediyoruz. En sık kullanılan kısaltmalar ne demek? Hepsini tek tek açıklayacağız.

İnstagram Terimler Sözlüğü

instagram SFS, DM, Stalk, Fake, BTW, TBT, Offical, UNF, Story, GT, B+Y

Bu terimler en çok kullanılan ve merak edilenler arasında yer alıyor. Bakalım bu kısaltmalar ile bize ne anlatılmak isteniyormuş.

B+Y Ne Demek İnstagram?

B+Y instagram'da beğeni ve yorum demektir. Yani paylaşım yapan kişi beğeni ve yorumu birlikte istiyor anlamına gelir.

Instagram Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Instagram Beğeni Satın Al 100 Türk Beğeni 9.99 TL

BTW instagram'da Ne Demek?

BTW terimi, By The Way, yani bu arada demektir. BY birleşik olursa, bay bay, anlamı taşır.

Stalk Terimi

Stalk yapmak, yani birinin sizi gizlice takip etmesi anlamına gelir. Ana hesap ile sizin profilinize bakmak istemeyenlerin tercihi yan hesaplar ile stalk yapmaktır. Sahte hesaplama röntgencilik yapmak gibi bir anlam ifade ediyor.

SFS Kısaltması

SFS İnstagram’da çok kullanılır ama baş harflerinden bile bir anlam çıkaramayız. Sen benim profilimi paylaş ben de seninkini… anlamına gelir. Benzer gurupların karşılık paylaşımı yeni takipçiler kazanmanıza yardımcı olur.

TB veya Diğer Adı ile TBT Terimi Ne Demek ?

TB ve TBT aynı anlama gelir. Eski bir gönderinizi paylaşıyorsanız bu terimi kullanabilirsiniz. İnstagram’da favori bir terimdir. İngilizceden Türkçeye çevirisi perşembeye dön gibi bir şeydir.

Bu anlam bize bir şey ifade etmese de yabancılar arasında bir anlamlı olabilir. Bizim Cuma günü sık kullanmamız gibi bir şey. Eski fotoğraflarınıza TBT yazarak geçmiş paylaşım olduğunu anlatabilirsiniz.

GT Kısaltmasının Açılımı İnstagram ilk çıktığı zamanlarda takibe takip kelimesini çok duyduk. Bu anlamda TT denmesi gerekiyordu ama Twitter’daki terimle karışabilirdi. Beni takip edeni ben de geri takip ederim ifadesinin kısaltılmış hali GT’dir.

Bana küfrediyor herhalde diye düşünmeyin. UNF İnstagram’da Ne Demek UNF belki bu terimler içerisinde bildiğimiz ve sık duyduğumuz kısaltmalardan biridir. Unfollow, yani takibi bırakmak demektir. UNF yedim tabiri hesaptaki takipçilerin eksilmesinden söylenen bir durumdur.

İnstagram Terimler Ne Anlama Geliyor

Offical Ne Demek ?

İnstagram’da bazı hesapları takip ederken Offical terimini görüyoruz. Başkanlar, Cumhurbaşkanları, Bakanlar yani devlet bütün erkânı ve ünlü kişilerin hesapları resmi hesaplardır. Offical ibaresi bu anlama gelir.

Böylece, önemli kişilerin sahte hesaplarını açarak yalan yanlış bilgiler yayılmasının önüne geçilmesi hedeflenmiştir. DM Kısaltmasının Açılımı İnstagram’da en çok kullanılam terimlerden biri de DM’dir.

İngilizcede Direct Mesaj, Türkçede Direk Mesaj ya da doğrudan mesaj olarak adlandırılır. Bizdeki açılımı da benzer olduğundan pek sıkıntı yaşanan bir kısaltma değildir.

İnstagram’da Fake Anlamı Cem Yılmaz’ın da filminden hatırladığımız: “Bunlar Feyk! Neyk! Fake ulan Fake Sahte Yani” repliği İnstagram’daki anlamını bize en iyi hatırlatan örnek olacaktır.

Stalk yapmak veya çeşitli hileler için açılan sahte hesaplara denir. Story Terimi Story terimi artık dilimize yerleşti. Bizdeki anlamı hikâye atmak olsa da Story atıyorum diye tabir ederiz.

BYK Ne Demek ?

BYK aslında bir İnstagram terimi değildir. Gençlerin kısa konuşmasının bir yansımasıdır. Slm, nbr, nrdn, byk… sesli harf kullanma fobisi olanların tercih ettiği kısaltmalardır ki pek hoş değil.

Büyük kelimesinin byk olarak yazıyorlar. 2 harf için değmez ama yapıyorlar. Bazen bunu BY olarak da görebilirsiniz ama bu farklı anlam çağrıştırır. Şirket isimleri ile BYK karıştırma ihtimalinizde var.

İnstagram en sık kullanılan terimlerin listesi ve kısaltmaların açılımları hakkında bilgiler verdik. Bilmediğiniz İnstagram terimlerini yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.  

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim