Instagram Video Yükleme Süresi Kaç Dakika? Uzun Video Yükleme

Instagram Video Yükleme Süresi Kaç Dakika? IGTV Uzun Video Nasıl Yüklenir?

Instagram, sadece fotoğraf ve gönderi paylaşım yer değil, videolar için de popüler bir sosyal ağdır. Video yükleme süresi 1 dakika ile sınırlı olsa da uzun video yüklemek için bazı püf noktaları vardır.

Kullanıcı sayısının fazla olduğu Instagram, bu kısıtlamalarla farklı kişilerin içeriklerini görme şansı tanımayı amaçlıyor. Hikâyeler ve videolar bu yüzden kısa tutuluyor. Tabii, ille de uzun video ve hikâye isteyenler için de yükleme metotlar yok değil. Instagram Video Yükleme Süreleri

Instagram, kalitesiz içerikleri takip etmememiz ve çeşitliliği artırmamız için video sürelerini kısa tutuyor. Hatta, beğeni kaldırma gibi uygulamalar bile gündeme geldi ve bunun için pilot ülkeler seçildi.

Belki yüzü aşkın kişi takip ediyoruz, eğer video süreleri uzun olsaydı takipçilerimizden birkaçının dışındakilerin gönderilerini izlemeyebilirdik. Video yükleme için 1 dakika çok kısa geliyor.

60 saniye göz açıp kapayınca kadar geçiyor ama bunun da çözümü var. Peki, uzun video nasıl yüklenir? Uzun Video Yükleme Teknikleri Instagram videoları kısa tutuyor ama kullanıcılar uzun yükleme için de çözüm üretiyor.

Tabiri caizse demokraside çareler tükenmez. İşimizi biraz zorlaştırsa da 10 dakikalık yayınlar yapma şansına bu sayede sahip oluyoruz. Instagram’da 1 dakikalık video yüklemek sizi tatmin etmiyorsa yayınlamak istediğiniz videoları 60 saniyelik bölümlere ayırmanız gerekiyor.

Örneğin: 10 dakikalık video çektiniz, 10 bölüme ayırdınız ve her biri maksimum bir dakika. Paylaşım yaparken video ismini part-1-2-3-4-5 şeklinde ayırırsanız videonun devamı olduğu anlaşılır. Bu yöntemle uzun video yükleme işlemi yapılır.

Instagram Hikâyelerde Video Yükleme Süresi Kaç Saniye?

Instagram story hayatımızın parçası oldu. Kendimiz de hikâye atmadan duramıyoruz, takipçilerimizinkini de izlemeden yapamıyoruz. 15 saniyelik süre paylaşımcılara zulüm gibi geliyor.

Bu nedenle, hikâyede uzun video paylaşma sorununu önlemek için 15 saniyelik 20 bölüm halinde yayınlar yapılıyor. Bu uzun storyler sizi sıkıyorsa sayfayı kaydırarak bütün bölümleri toplu şekilde es geçerek sıradaki hikâyeyi seyredebilirsiniz.

Instagram Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Instagram İzlenme Satın Al 1000 Türk İzlenme 29.99 TL

Instagram Beğeni Satın Al 100 Türk Beğeni 9.99 TL

Instagram Türk Takipçi Satın Al 500 Takipçi 49.99 TL

Instagram Takipçi Satın Al 250 Takipçi 19.99 TL

Instagram Aylık Otomatik Beğeni Satın Al 3000 Beğeni 114.99 TL

Instagram Haftalık Otomatik Beğeni Satın Al 1000 Beğeni 39.99 TL

Instagram son dönemlerde post video zamanlarının çok kısa olduğu şikâyetlerinin üzerine yeni bir güncelleme yaparak bizleri IGTV ile tanıştırdı. Artık bu alana 1 dakikadan uzun süreli videoları yükleme şansına sahipsiniz.

Uzun video yüklemek sadece bireysel kullanıcılar için değil, işletmesi olan kişiler için de büyük avantajlar sağlıyor. Tanıtımlar, klip çekimleri 1 dakikalık süreye sığdırılacak gibi değil. Yeri geliyor 10 dakikadan fazla çekim yapılmak zorunda kalınıyor. IGTV işletmesi olanlar için de iyi bir alternatif oldu.

Instagram IGTV Video Yükleme Nasıl Olur? Süresi Nedir?

Instagram IGTV ile bizi tanıştırdı ve bu sayede uzun video atma şansına sahip oldu. Yeni olduğu için yükleme nasıl yapılır, kaç dakika kadar video atılır gibi sorular gelmeye başladı. IGTV’de en kısa video yayınız 15 saniye, en uzun yayın ise 10 dakikadır.

Eğer, hesap onaylamada sıkıntı yaşamazsanız bu süreyi 1 saate kadar uzatmanız mümkün hale geliyor. 2 videoda 1 film bile yayınlayabilirsiniz, telif hakkı sizdeyse… IGTV’de video paylaşımı için:

 • Instagram hesanıza giriş yapın,
 • + yazan kısma bazın,
 • Açılan pencereden IGTV videosu yazan yere tıklayın,
 • Android veya iOS telefonlarda karşınıza direkt galerinin video bölümü gelecek,
 • Paylaşmak istediğiniz videoyu seçin ve yükleyin,
 • Paylaş dedikten sonra uzun video paylaşma sorununu çözmüş olacaksınız.

IGTV videolarınız masaüstünüzde yer alıyorsa bilgisayarınızdan da Instagram’a giriş yaparak aynı adımları izleyip yükleme yapabilirsiniz. IGTV, bir nevi youtube gibi, kendinize özel bir kanala sahip olabilirsiniz. Kendinize bir kitle oluşturup gönderilerinizden anında haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz.

 • Instagram hikâye gibi IGTV videoları 1 gün içerisinde silinmez, siz silmedikçe video her daim aktiftir. Takip eden etmeyen herkes izleyebilir.
 • Dikey formatta yayınlama yapılır, gönderileriniz keşfet bölümüne de düşer ve izleyici sayınızı artırmaya fayda sağlar.
 • Videolar otomatik olarak başladığı için giriş bölümünde etkileyici bir cümle, müzik, ses izlenme oranlarını artırmaya yarar.

IGTV’ye Her Tür Video Yüklemek Mümkün mü? Her uygulamanın, programın bir standardı olduğu gibi IGTV video yüklemenin de bazı şartları var. İstediğiniz büyüklükte, formatta olan yayını paylaşmanız mümkün değil, video convert programları kullanmanız gerekebilir.

 • İçeriğinizin başlığı 75 harfi geçemez,
 • Kalitesiz yükleme yapmaya izin yok, 30 fps 720p şartı aranıyor,
 • Video formatınızı MP4’e çevirmeniz gerekiyor,
 • 9:6 boyutlarında kayıt yapılmalı,
 • Hesap onaylı değilse 10 dakikalık çekimler için en fazla 650 MB büyüklüğünden video yüklenir,
 • Onaylı IGTV hesaplarda 60 dakika için izin verilen maksimum dosya boyutu 3,6 GB olarak belirlenmiştir.

Instagram uzun video yükleme teknikleri, IGTV ile 1 saatlik video yayınları yapma, hikâye yükleme sürelerini uzatma yolları hakkında sizlere bilgi verdik. Umarım faydalı olmuştur. Aklınıza takılan soruları yorum olarak bize iletirseniz ekibimiz en kısa sürede size cevap verecektir.  

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim