Pinterest Hashtag Nasıl Kullanılır? Etiket Kullanımı

Çoğu zaman Pinterest hashtag nasıl kullanılır diyoruz ve bu konu aslında sosyal medya ağlarının tümünde önemli bir noktayı temsil ediyor. İlk olarak sorunsuz bir erişim, güçlü bir etkileşim ve tabii ki hedef kitle edinimi için bunun öneminden bahsetmek gerek.

Çünkü çeşitli yönlendirmelerle aramaları en iyi şekilde organize edebileceğiniz için hedef kitlenize ulaşımınızı hızlandırabilirsiniz. Organik bir etkileşim yaratırken aynı zamanda marka değeri oluşturmanın da en önemli kıstaslarından birisi budur.  

Ancak tabii ki hashtag kullanımı ile ilgili bazı anlaşılamayan noktalar var. Mesela popüler hashtaglerin aşırı kullanımı, alakasız bir kullanımdan kaynaklanan ilgisizlik durumu ve en önemlisi de kullanıcıları yanlış yönlendirmek bunlar arasında sayılabilir.

Hashtag başına bir # işareti eklenmiş olan kelimelerdir. Günümüzde de Insagram ve Twitter ile başlayan yoğun kullanım Pinterest ile devam ediyor. Pinterest hashtag kullanımı gerçek anlamda kullanıcıyla aranızdaki en güçlü bağı oluşturabilir.  

Pinterest hashtag nasıl koyulur sorusunun aynı şekilde gerçekleştiğini belirtelim. Herhangi bir kelimenin başına # yerleştirdiğinizde bu artık bir hashtage dönüşmüş olacaktır. Aynı zamanda kalın ve mavi olacak, link yapısı oluşacaktır.

Şöyle ki #dekorasyon hashtagini kullandığınızı varsayalım. Bu pinin altında yer alan bu hashtag üzerine tıklanıldığında diğer tüm #dekorasyon tagi ile eklenmiş pinleri görüntüleyebilirsiniz. Bu hem size ilham vermesi açısından hem de kullanıcıların rahatça keşfetmeleri yönünden büyük bir kolaylık sağlayabilir.  

Pinterest Hashtag Ekleme

  Pinterest hashtag ekleme ile ilgili kafa karıştıran en önemli unsurlardan birisi ise farklı cihazlarda farklı standartlarla karşılaşılmasıdır. Aslında burada uygulama tabanında var olan ufak bir eksiklikten söz etmek mümkündür.

Çünkü iOS cihazlarda hem kendi pin açıklamalarına eklediğiniz hashtagler hem de diğer pinlerde yer alan hashtagler direkt olarak link yapısıyla karşınıza çıkar. İşte bu yüzden de hashtag ekleme ve kullanma işlemleri çok basittir.

Android cihazlarda ise kendi pininiz üzerine hashtag ekleyebilir ve link yapısı olarak kullanabilirsiniz.   Fakat bunu diğer pinler için link olarak göremeyebilirsiniz. Bu durumun bir benzerini başlıklarda da yaşamak mümkün oluyor. Çünkü başlık için hashtag kullanımı çalışmıyor. Fakat Pinterest başlığa hashtag eklemek için kullanılan teknik son derece basit görünüyor.

  • Pinterest pin oluştur ekranında görseli seçin.
  • Devam ederken açıklama kısmında başlık, açıklama ve etiket alanlarını göreceksiniz.
  • Başlık kısmını boş bırakarak açıklama kısmına # etiketiyle hashtag yazdığınızda başlık otomatik olarak kesik bir biçimde açıklamadan çekilecektir.
  • Böylece başlığa hashtag eklemek mümkün hale gelecektir.

  Açıklama kısmına herhangi bir sınır olmadan ekleme yapılabiliyor. Pinterest hashtag sayısı ile ilgili bir sınır vermemekle beraber bunun kullanıcı deneyimini arttıran bir unsur olarak kalmasını istiyor. Haliyle hesabın daha geniş bir kitleye faydalı bir biçimde ulaşabilmesi ve hedef kitleyle etkileşime geçmesi için en mühim nokta aslında doğru etiketlerin seçilmesinden geçiyor.  

 

Pinterest Takipçi Satın Al 34.99 TL’den Başlayan Fiyatlarla

Pinterest Repin Satın Al 50 Repin Kaydetme 9.99 TL

Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

  En sık yapılan hatalardan birisi hashtag kullanımında abartıya gitmek ve alakasız olmasına rağmen sırf popüler olduğu için bazı hashtagleri tercih etmek. Eğer İstanbul ile ilgili bir görsel paylaşıyorsanız sırf popüler bir etiket olduğu için New York ya da dekorasyon gibi hashtag kullanımlarından kaçınmalısınız.

Bu etiketlerden sizi ziyaret eden kullanıcılar hedef kitleniz olmayabileceği gibi yanlış yönlendirmeden dolayı negatif bir düşünce yapısına yönelebilir. Pinterest popüler hashtag bulma noktasında bunu göz ardı etmemelisiniz.   Ek olarak ise bazı hashtagler birbiriyle kombine bir biçimde kullanılabilir.

Örneğin yüksek bir potansiyele sahip olan birkaç alakalı hashtag ile etkileşimler daha da yukarıya çekilebilir. Dekorasyon, perde, boya üçlüsünü buna örnek olarak gösterebiliriz. Siz teknik olarak dekoratif bir paylaşım yapıyor olsanız bile burada perde ayrıntısı ya da boya seçimi gibi alanlardan da kullanıcı yakalayabilirsiniz.  

Büyük bir kategori çatısını baz aldığınız zaman Pinterest hashtag seçimi yaparken alt dallarını ayrı ayrı etiketlemeniz işlevsel sonuçlar verebilir. Tabii ki bunu panonuzu zenginleştirmek, daha fazla organik takipçi elde etmek ve etkileşimi arttırmak için kullanabilirsiniz. Daha fazla kullanıcı her zaman için hesabınızın büyümesine, pinlerinizin ve panolarınızın popülerleşmesine yol açacaktır. Sonucunda da herkese hitap eden güncel bir hesaba dönüşeceğiniz hıza inanamayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Pinterest Hashtag Nasıl Kullanılır?

Pinterest hashtag kullanımı aslında diğerleri ile farklı değildir. Artık her platformda nasıl # işareti kullanarak etiketleme yapıyorsak Pinterest de sürprize yer vermemek için aynı kullanımı bize sunuyor.

Pinterest Hashtag Seçimi Nasıl Olmalı?

Pinterest hashtag seçimi için paylaşımınızla alakalı ve popüler olanlar seçilmelidir. Bazı etiketler çok popüler olduğundan rekabet etmeniz zor olabilir. Az ama nokta atışı etiket seçimi yapın ve sayısını abartmayın. 3-5 tane yeterli olacaktır.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim