Pinterest Nasıl Kullanılır? Ücretli mi?

Sosyal ağların tümünde aktif olmak gibi bir gayeniz varsa Pinterest nasıl kullanılır hususunda da merak ettiğiniz detaylar olabilir. Burada teknik olarak diğer sosyal ağlardan farklı bir işleyiş olduğunu ise söylemeden geçmemeliyiz.

Oldukça kendisine has ve bu yüzden dikkat çeken yapısıyla farklı kitleleri kendisine çekebiliyor. Kişisel kullanım dışında da web site ve blog sahiplerine, hizmet ve ürün satışı yapanlara, tasarım sahiplerine hedef kitleye ulaşma noktasında önemli bir koz yaratıyor.

Pinterest Pano Takipçisi Satın Al 34.99 TL’den Başlayan Fiyatlarla

Pinterest Repin Satın Al 50 Repin Kaydetme 9.99 TL

  Eğer Pinterest kullanmak istiyorum diyorsanız öncelikle bazı noktaları kavramanız gerekiyor. Bu platformla alakalı en önemli iki kriter ise pin ve pano olarak karşımıza çıkabiliyor.

  • Pin Ne Demek?

Pin sahip olduğunuz, internette gördüğünüz ya da sizde kalmasını istediğiniz bir görseli ya da videoyu temsil eden bir işarettir. Örneğin bir fotoğrafı pinleyerek Pinterest üzerinde saklayabilirsiniz. Bu kişisel olarak bunu albümünüze dahil etmeni gibi düşünülebilir.

  • Pano Ne Demek?

Pano ise mevcut pinlerin toplandığı alan olarak tanımlanabilir. Ancak burada farklı panolardan da söz etmek gerekiyor. Örneğin moda için ayrı bir pano oluşturabilir, dekorasyon için ayrı bir pano üzerine pinleme yapabilirsiniz.  

Bu doğrultuda Pinterest pinleme nasıl yapılır daha çok karşılaşılan bir soruya dönüşebiliyor. Fotoğrafın yanında yer alan pin it sembolüne tıkladığınızda artık o fotoğrafı pinlemiş olursunuz ve dilediğiniz panoya atayabilirsiniz.

Zaten pinleme aşamasının ardından hangi panoya ekleneceğine dair bir ifadeyle karşılaşacaksınız. Tabii ki bunu diğer kullanıcılarla etkileşimli olarak gerçekleştirmeniz mümkün. Örneğin başka bir kullanıcının paylaştığı bir fotoğrafı re-pin yaparak panonuza ekleyebilirsiniz.  

Pinterest Ne İçin Kullanılır?

  Pinterest ne için kullanılır gibi çok yaygın bir soru işareti var. Aslında dijital pazarlamanın en önemli alanlarından birisine dönüşen sosyal ağları bu noktada önemli birer koz olarak görmek mümkündür. Ancak bunu illa ki dijital pazarlama olarak değil kendi kişisel koleksiyonunuz olarak da görebilirsiniz.

Zaten site konumu itibariyle koleksiyon, depolama aracı ve görsel keşif alanında yer alıyor. Yani yeni görseller keşfetmek için kullanabileceğiniz gibi keşfettiğiniz görselleri koleksiyon olarak bir arada tutabileceğiniz, kategorize edebileceğiniz bir amaçla tercih edebilirsiniz.

Yine mevcut görselleri depolamak ve sonsuza kadar kalıcılığını garanti altına almak için de tercihiniz buradan yana olabilir. Pinterest amacı teknik olarak bunların birbiriyle karışması da olabilir.

Ekstradan ise dijital pazarlama için kullanıldığını vurguladığımız için bu noktada bir parantez açmakta fayda var. Direkt olarak kullanım mekanizmasına baktığımızda Pinterest nasıl kullanılmalı sorusuna şu sıralamayla yanıt verebiliyoruz.  

  • Pinterest hesabınızı açın ve giriş yapın.
  • Görsellerinizi pinleyin ya da keşfettiğiniz görselleri re-pin ile panonuza ekleyin.
  • Pinlerinizin tümünü farklı kategorilerine bağlı kalarak düzenleyin ve panolara ayırın.
  • Panolarınızı dolu içeriğe sahip olacak şekilde zenginleştirin.
  • Pin açıklamalarına web site ve diğer sosyal ağ bağlantılarınızı ekleyin ve trafik oluşturun.

  İnsanlara Pinterest ile trafik çekme noktasında en ilginç gelen noktalardan birisi re-pin olarak görünüyor. Oysa bu organik olarak çok ciddi bir etkileşim dalgasının ilk adımı olarak yorumlanabiliyor. Haliyle ürün ve hizmet satışında direkt olarak ilgili kategoride yer alan pinlerle doğru kişilere erişmenizi kolaylaştırıyor.  

Pinterest Kullanımı Ücretli Mi?

  Pinterest paralı mı diye düşünenlerin bu fikre varmasının en önemli sebeplerinden birisi büyük bir reklam ağına dönüşmüş olmasıdır. Tabii ki reklam ağına dahil olmak ve platform üzerinden milyonlarca kullanıcıya ulaşmak istiyorsanız reklam kampanyalarınız için ücret ödemeniz gerekiyor. Ancak bunun dışında kullanıma dair herhangi bir ücret ya da kısıtlama bulunmuyor.

Yani ücretsiz bir biçimde kullanım mümkün kılınmış. Pinterest ücretli mi sorusunun gündeme gelmesine rağmen herhangi bir karşılığının olmadığını vurgulamalıyız. Kayıt aşamasında hiçbir şekilde ücret ödemeniz gerekmediği gibi aynı zamanda Premium üyelik ya da çeşitli ayrıcalıklarla ekstra bir tutar talep edilmiyor.

Herkes bireysel ya da kurumsal olarak platforma dahil olabiliyor, fotoğraf ve videolarını pinleyerek pano oluşturabiliyor. Sosyal ağın içerisinde daha büyük bir hesaba sahip olmak, daha büyük kitlelere hitap etmek içinse organik olarak hesabınızı büyütmeniz gerekiyor. Ücretsiz bir biçimde hemen kayıt olup dakikalar içerisinde aktivasyonunuzu tamamlayarak ilk pinlerinizi oluşturmaya başlayabilir, hedef kitlenizle bağlantı kurabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Kaliteli görseller ön plandadır. Buraya kayıt olarak farklı yollardan para kazanabilirsiniz. Hangi konuda uzmansanız bir pano açın, o konuyla alakalı özel pinler ekleyerek takipçilerinizi artırarak para kazanmaya başlayın.

Pinterest Ücretli mi?

Pinterest ücreli değildir. Eğer, ürün veya firma tanıtımı yapmak istiyorsanız ücret ödeyerek reklam yapabilirsiniz. Onu haricinde kullanmak, paylaşım yapmak, birilerini takip etmek için para ödemenize gerek kalmayacaktır.  

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim