Pinterest Nasıl Kuruldu? Sahibi Kim? Hangi Ülkeye Ait?

Pinterest nasıl kuruldu diye merak ediyorsanız bu ilham veren kuruluş hikâyesiyle hayallerin peşinden koşmanın önemini kavrayabilirsiniz. Amerika’da neredeyse sürekli olarak yeni girişimler ve start uplar görmek mümkün.

Günümüzde Silikon Vadisi güncel ve yeni projeler için 7/24 çalışan yazılımcılarla, geliştiricilerle ve tabii ki yatırımcılarla dolu. İşte bu yüzden de bunun başlangıcı için Silikon Vadisine kadar uzanan bir hikâyeye değinmemiz gerekiyor.  

Öncelikle Pinterest kuruluş hikâyesi üç ortakla hayata geçen bir proje olmasına karşılık ilk atışı yapan Ben Silbermann ile başlıyor. Ben son derece iyi bir ailede yetişen, annesi babası gibi doktor olma noktasında empoze edilen bazı düşüncelerle büyümüş bir bireydi.

Fakat sonrasında gençlik dönemini teknoloji şirketlerinde aslında pek sevmediği işleri yaparak sürdürdü. En son girdiği işte o kadar mutsuzdu ki sürekli olarak bundan yakınıyordu. Ve sonucunda da istifa ederek yeni bir iş aramaya başladı.

O sıralar 2007 yıllarıydı ve aslında küresel maddi kriz kapıdaydı. Tabii ki Ben Silbermann dahil kimse bunu öngöremiyordu. Ben için bir sonraki durak ise Google oldu.   Aslında hayatını değiştiren iş pozisyonunu Google’da bulmuştu.

En azından kendisinin bir konferansta kurduğu cümle bunu gösteriyor. Ancak anlaşılamayan nokta bir önceki istifa ettiği işiyle aynı pozisyonda çalışıyordu. Tabloları inceliyor, verileri analiz ediyor, kullanıcı deneyimini arttıracak öneriler ve fikirlerle ürün geliştirmesi yapıyordu.

Fakat Google gibi bir devde çalışmak, zeki insanlarla bir arada bulunmak, vizyonu yükselten bir projenin parçası olmak Pinterest kurulma hikâyesi için adeta bir mihenk taşı olmayı başarmıştı.  

Sürekli olarak kafasında insanların görselleri paylaşmada ne kadar hevesli olduğunu ortaya koyan fikirler üretiyordu. Ancak Google teknik olarak bunu destekleyen bir hizmet sunmuyordu. O ise bunun bir eksiklik olduğunu o kadar benimsemişti ki buna özel bir aplikasyon üretme fikri artık kafasında netleşmiş durumdaydı

. Bunu gerçekleştirmesi içinse kız arkadaşının ‘’artık yakınma, harekete geç’’ azarını yemesi şarttı. Artık kız arkadaşının bıktığı bir dönemde böyle bir çıkışla Ben’e doğru yolu göstermesi Google’da sürdürdüğü işi bırakmasını ve projeye yönelmesini tetikledi.

Ki 2008 maddi kriz tam bir hafta sonra patlamıştı. Dolayısıyla tam krizin ortasında yükselişi amaçlayan bir aplikasyon olarak Pinterest ilk adımları atılmaya başlanacaktı.   Yatırımcı bulamamak, projede çalışacak ortak bulamamak, hiç kimsenin desteğini alamamak ile geçen süreç nihayet Ben’in eski sınıf arkadaşı Paul ile karşılaşmasıyla son buldu.

Evet kendisi halen daha yönetimde bulunan Paul Sciarra’dan başkası değil. Hemen çalışmalara başlayarak ikilinin ilk aplikasyonu olan Tote yayınlandı. Mobil cihazlarda bir kategori aracı olarak kullanılan Tote ile yatırımcıların kapısını çalarken tek bir tanesinden para bulmayı başardığını vurgulamak gerekiyor.

Bu süreci anlatırken yatırım bulamamak ve Paul ile hayal kırıklığıyla sonuçlanan bir işe imza atmak en büyük korkumdu diyor. Ayrıca Pinterest ne zaman kuruldu diyenler için ilk sürecin bu aşamada başladığını da söylemeden geçemeyiz.  

Çünkü Tote ile beraber yatırımcıdan alınan meblağ aslında Ben Silbermann’ın küçükken topladığı böcek koleksiyonunu Pinterest 1.0 olarak tanımlaması için yeterliydi. Şimdi ise bunu geliştirme zamanı gelmişti. Bu süreçte bir arkadaşının arkadaşı olan Evan Sharp ile tanışması ise tasarımsal olarak yaşanabilecek tüm sorunların çözülmesinde de etkili oldu.

Artık Ben, Paul ve Evan bir üçlüydü ve Evan kafasındaki tüm tasarımı o an zaten Ben’i büyüleyecek şekilde anlatmıştı. 2009 Aralık ayında resmi olarak üretimi tamamlanan uygulama sunulmuştu. 2010 yılı ise henüz bir ofislerinin bile olmadığı çok paylaşımlı bir evde Pinterest gelişim süreci ile geçti.

  Pinleri paylaşmaya yarayan geliştirme büyük bir sıçrama yaratırken kullanıcı sayısının binleri aşması yatırımcılar arasında da ciddi bir standart yaratmaya başlamıştı. Artık yükselişinin durmayacağı o viraj dönülmüştü ve insanlar işte aradığım görsel diyebilmek için Pinterest sitesini ziyaret ediyor, uygulamasını kullanıyordu.

Binlerce pano, on binlerce pin ve bunların birbiriyle etkileşimiyle beraber tüm dünyada kullanılan bir sosyal ağa dönüştü.   Şu sıralar binlerce çalışanı bulunan şirketin merkezi Kaliforniya’da San Francisco’da bulunuyor.

Kaliteli bir sosyal mecraya dönüşüm sürecinde de yarım milyara yaklaşan bir kullanıcı sayısı kat edilmiş durumda. Yani yeni nesil sosyal ağların arasında Instagram’ın Facebook bünyesine geçişinden sonra en dikkat çeken seçeneklerin başında yer aldığını söylemek mümkün.  

 

Pinterest Pano Takipçisi Satın Al 34.99 TL’den Başlayan Fiyatlarla

Pinterest Repin Satın Al 50 Repin Kaydetme 9.99 TL

Pinterest Sahibi Kimdir?

  Pinterest kurucusu olarak karşımıza çıkan üç kişi var. Tabii ki ilk fikir tohumları ve bu proje için hayatının riskini alan ismin Ben Silbermann olduğu gerçeğini ayrıca ele almak gerekiyor. Ben ilk etabın ardından hemen Paul Sciarra ile bir araya geliyor.

Zaten eskiden sınıf arkadaşı olan ikili bir araya gelerek New York’ta çalışmalarına hız veriyor. Tote ise ikili için önemli bir mihenk taşına dönüşen uygulamaların başında yer alıyor.   Ancak Pinterest’i kim kurdu denildiğinde mutlaka Evan Sharp ismini de duyuyoruz.

Keza henüz ortada hiçbir geliştirme aşaması yokken Ben’in anlattığı tüm ayrıntıları tasarlayan, hayata geçiren ve görsel anlamda şu an gördüğümüz halini tasarlayan kişi Evan’dan başkası değil. Dolayısıyla üçlünün ortak üretimi olarak nitelendirmek doğru olacaktır.  

Pinterest Hangi Ülkeye Ait?

  Pinterest kime ait sorusunun yanıtında ve kuruluş hikâyesinde de dediğimiz gibi Amerika Birleşik Devletleri menşei bir uygulamadan söz ediyoruz. Aslında kuruluş aşamasında da şimdiki şirket merkezinin olduğu noktada da pek çok atılım yapıldı. New York’ta uzun yıllar Paul ve Ben birlikte geliştirmeler yaptı. Son olarak San Francisco’da yer alan devasa ofise geçiş yaparak tüm çalışanlarıyla Pinterest fikri kimin diye düşünenlere cevap vermeye devam ediyorlar.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Pinterest Nasıl Kuruldu?

Pinterest kurulma aşaması aslında insanların sosyal medyada görselliğe önem verilmesi ile başladı. Google’da böyle bir uygulama yoktu ve bu da kafalarda ampul yanmasını sağladı. 3 ortak bir arada karar verdiler ve şu an çok sayıda kişinin kullanımında olan uygulama haline geldi.

Pinterest Sahibi Kim Hangi Ülkeye Ait?

Pinterest sahibi 3 kişi diyebiliriz. Ben Silbermann, Paul Sciarra ve Tote tarafından kuruldu. Bu uygulama ABD’ye aittir.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim