Pinterest Nasıl Okunur? Ne Anlama Gelir?

Aktif olarak sosyal medya kullanırken kelime ve telaffuz hatası yapmamak adına Pinterest nasıl okunur demek son derece mantıklıdır. Genellikle tüm sosyal mecralar ve global markalar İngilizce bir kelime kökeninden türemiştir.

Dolayısıyla Türkçe karşılığı, farklı telaffuzu ve bununla beraber ortaya çıkan bilinmeyen farklılıklar insanları zorlayabiliyor. İşte bu yüzden okunuşuyla ve kelime anlamıyla alakalı her detayı bilmek isteyebilirsiniz.  

Yabancı bir kelime gibi gözükmesinin yanı sıra aslında tek bir kelime olarak düşünülmemesi gerekmektedir. Çünkü Pin ve interest sözcüklerinin bir araya gelmesinden türetilmiş olan marka değeri bu baz alınarak okunmaktadır.

Pinterest İngilizce okunuşu bu noktada en merak edilen detaylardan birisi. Dolayısıyla akla iki farklı seçeneğin gelmesini de normal karşılamalıyız. Çünkü İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi olarak iki farklı dil yapısından söz etmek mümkün olabiliyor.  

Pinterest okunuşu için İngilizler ‘’Pintırest’’ ifadesini kullanıyorlar. Bu aşamada en farklı gelen detay ise son hece oluyor. Çünkü Amerikalılar telaffuzlarında ‘’Pintırist’’ ifadesini kullanıyor. Yani teknik olarak İngilizce okunuşunda dahi iki farklı yapı olması Türkçe karşılığı ve telaffuzu konusunda kafa karışıklığına yol açabilir. Ancak ülkemizde bu biraz daha basite indirgenmiş durumda.  

Pinterest Türkçe Okunuşu

  Pinterest Türkçe okunuşu itibariyle ‘’Pinterest’’ olarak karşımıza çıkıyor. Bu açıdan bakıldığında direkt olarak yazıldığı gibi okunan markalar arasına dahil edebiliyoruz. Ancak Amerikan İngilizcesi kapsamında söz konusu olan ‘’Pintırist’’ telaffuzunun ülkemizde de gündeme gelebildiğini es geçemiyoruz.

Yine de direkt olarak Pinterest şeklinde telaffuz edilmesi çok daha yaygın ve popüler. Bu yüzden doğru telaffuzun bu şekilde yapılabileceğinin altını çizebiliriz.   Pinterest telaffuzu ile ilgili çok sorun yaşanmaması gayet basit bir okunuşa sahip olmasından kaynaklanıyor.

Bu yüzden insanların çok büyük bir çoğunluğu yazdığı gibi okurken bazıları ise son hecesini değiştirerek okuyor. Ancak genele bakıldığı zaman herhangi bir telaffuz sorunu yaşanmayan yabancı markalar arasında değerlendirilebiliyor.  

Pinterest Ne Demek?

  Tabii ki telaffuzu kadar önemli olan bir diğer faktör Pinterest ne demek şeklinde gündeme gelebiliyor. Özellikle birleşik bir kelime olarak bir anlam ifade ettiğinin düşünülmesi buna sebep olabiliyor.

 

Pinterest Pano Takipçisi Satın Al 34.99 TL’den Başlayan Fiyatlarla

Pinterest Repin Satın Al 50 Repin Kaydetme 9.99 TL

Ancak kelime kökenine bakıldığında iki farklı kelimenin birleşiminden meydana geldiğini anlayabiliyoruz. İlk olarak sosyal ağın işlevinden bahsederek ismin ne kadar anlamlı ve platformu yansıttığını daha iyi kavrayalım.

Yeni keşifler yapmak, koleksiyon hazırlamak ve depolama aracı olarak kullanmak üzere tasarlanmış bir sosyal mecra olması sebebiyle ismindeki interest kısmı önem arz ediyor.   Çünkü kelime anlamı olarak interest ilgilenmek, ilgili gibi ifadelerle tanımlanabilir

Pin ise işaretlemek anlamında kullanılıyor. Birleşiminden meydana geldiğinden dolayı Pinterest Türkçe anlamı ilgi alanlarını işaretle, ilgilendiklerini işaretle ve göster gibi kavramlarla özdeşleştirilebiliyor. Ki dünya genelinde 500 milyona yakın bir kullanıcı sayısıyla ülkemizdeki popülaritesini de arttırmayı sürdürüyor.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Pinterest Nasıl Okunur?

Türkçede her şey yazıldığı gibi okunur ama İngilizcede işler biraz farklı yürüyor. Pintırest şeklinde okunur ama herkes yazıldığı gibi okuyor.

Pinterest Ne Demek?

Pinterest aslında iki kelimenin birleşmesinden oluşuyor ama in kelimesi ortak kullanılmış. Pin bir şeyi işaretlemek anlamına gelir. Interest, ilgilenmek demektir. Yani, ilgilendiği, beğendiğin şeyleri işaretle anlamını taşır. Kullandıktan sonra nedenini zaten anlıyorsunuz.    

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim