Pinterest Nasıl Para Kazanıyor? Ben Nasıl Kazanırım?

Pinterest nasıl para kazanıyor konusuna özellikle mercek tutmak gerekiyor. Çünkü son yıllarda sosyal ağların kullanım oranı çok ciddi seviyelerde artış gösterdi ve bunun sonucunda da milyar dolarlık bir piyasadan şirketlere bireysel olarak paylar düşmeye başladı.

Burada tabii ki herkesin merak ettiği nokta gelir modeli olabiliyor. Hatta çoğu zaman sosyal medya kullanıcılarının da buradan gelir elde etmeyi düşündükleri aşikâr.   Ancak teorik olarak Pinterest nereden para kazanıyor konusu biraz daha şirkete yönelik bir kalıba ait.

Dolayısıyla direkt olarak para kazanma modeli olan reklamları ele almak gerek. Her sosyal mecrada olduğu gibi burada da reklam verilebiliyor. Özellikle de işletme hesabı ile beraber reklam analizlerini ve istatistiklerini değerlendirmek son derece önemli bir adıma dönüşüyor.

Artık para kazanma noktasında reklam ağının önemine vurgu yapmak bile gerekmiyor. Ki net kazanç olarak milyar dolar baremini çok önceden geride bırakmış bir alternatif olduğunu da vurgulamadan geçmeyelim.  

Özellikle kadın kullanıcı sayısının çok olması Pinterest işletme hesabı kullanan kurumsal firmalar için cazip geliyor. Reklam kampanyalarını bu ağ üzerinden yönetiyorlar ve hedef kitleye ulaşım görsel üzerine olduğundan dolayı kolaylaşıyor. Direkt olarak satış ya da tekrar satış olarak tanımlayabileceğimiz re-marketing yapısına fazlasıyla uygun olduğundan söz edilebilir.  

Pinterest Gelir Grafiği

  Pinterest reklam verme özelliğinden dolayı çok büyük bir sıçrama yaparak ciddi gelirler elde etmiş bir platformdur. Biraz daha geçmişe giderek şirketin kazanç tablolarına baktığımızda ise bu yükseliş ciddi noktalara doğru ilerliyor gibi duruyor.

İlk olarak 2012 yılında 1,5 milyar dolar değerlemeye sahip olan şirketin büyüme hızı inanılmaz boyutlara ulaşmıştı. Yıl 2018’i gösterdiğinde ise halka arz edildi ve piyasa değeri 40 milyar doların üzerine çıktı.  

Toplam 500 milyona yakın aktif kullanıcıya ulaşması ve bunların çok büyük bir kısmının kadınlardan oluşması ciddi bir reklam pazarına dönüşmesini sağlıyor. İşte bu yüzden de gelir anlamında ciddi sıçramalar görmek her zaman mümkün olabiliyor.

Örneğin 2019 yılında şirketin dünya genelinde toplam kazancı 1,14 milyar dolar seviyesindeydi. Pinterest ne kadar kazanıyor sorusunun yanıtı aslında uzunca bir süredir milyar doları aşmayı başarıyor olarak verilebilir.  

Ki hemen akabinde Pinterest 2020 geliri 1,69 milyar dolar seviyesinde kaydedildi. Yani ortalama %48 oranında daha büyük bir gelirle karşımıza çıkmış oldu. Son çeyrekte 2021 geliri açıklandığında ise pandemi etkisiyle birlikte artan bir gelir ve tabii ki 2 milyar dolar seviyesi beklenmeye devam ediliyor.

Yalnızca 5 yıl öncesine bakıldığında reklamlardan ve kullanıcı tabanlı gelirlerden elde edilen meblağ 2016 için 299 milyon dolar seviyesindeydi. Aradan geçen 5 yıl ise 2020 yılında 1,69 milyar dolarlık bir kazanca dönüştü.  

 

Pinterest Takipçi Satın Al 34.99 TL’den Başlayan Fiyatlarla

Pinterest Repin Satın Al 50 Repin Kaydetme 9.99 TL

Pinterest Para Kazanma 2023

  Tabii ki yüksek kâr marjlarına ulaşan şirket aynı zamanda kullanıcılara da platform üzerinden para kazanma şansı tanıyor. Burada Pinterest para kazanma yöntemleri 2023 yılında da dikkat çeken bir sorguya dönüşebiliyor. Pek çok alternatife açık olması, görsel tabanlı bir sosyal ağ olarak direkt hedef kitleye ulaşım şansı vermesi ilgi çekici olduğunu tekrar tekrar gösteriyor.

  • Satış ortaklığı
  • Bireysel ürün ve hizmet satışı
  • Adsense ile kazanç
  • Komisyonlu satışlar
  • Pinterest sosyal medya uzmanlığı
  • Pinterest danışmanlığı
  • Reklam uzmanlığı

  Bu sektörlerin tümüyle Pinterest para kazanma işlemi sorunsuz bir biçimde gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda Adsense için bir kanala, web sitesine ya da bloga ihtiyacınız olduğunu vurgulamalıyız. Çünkü profilinize Adsense kodu yerleştiremiyorsunuz.

Ancak sahibi olduğunuz bir web sitesi ya da bir Youtube kanalı için Adsense kullanabilir, Pinterest üzerinden ise bu kanala yönlendirme yaparak hedef kitlenizden kazanç elde edebilirsiniz. Re-pinler ile birlikte aylık yüksek cirolara ulaşmak gerçekten mümkün. Tabii ki doğru sektör, doğru hedef kitle ve içerik en önemli kriterler olmaya devam ediyor.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Pinterest Nasıl Para Kazanıyor?

Pinterest nasıl para kazanıyor sorusunun yanıtı diğer sosyal medya platformları ile benzerdir. Reklam kazançları mevcuttur. Örneğin, bir ürün satıyorsunuz ve bunun Pinterest kullanıcıları tarafından görünmesini istiyorsunuz, haliyle ödeme yapmanız gerekiyor ve bu da gerçekten büyük bir kazanç kapısına dönüşüyor.

Pinterest Nasıl Para Kazanırım?

Pinterest üzerinden para kazanma için bir ürünün reklamını yapabilirsiniz. Şirketlerin Pinterest hesabını yönetebilirsiniz. Web sitenize adsense ekleyerek buradan trafik çekip reklam geliri elde edebilirsiniz. Diğer para kazanma yolları makalemizde…  

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim