Pinterest Ne Sitesi? Zararlı mı? Kategoriler Neler?

Direkt olarak merak uyandırmasından dolayı Pinterest ne sitesi şeklinde bir yaklaşımla karşılaşmaya devam ediyoruz. Artık sosyal mecraların kendilerine has yapıları, kullanıcılara sundukları fırsatlar ve imkânlar tamamıyla benzemeye başladı.

Aralarında farklı bir yapıya sahip olan en önemli seçeneklerin başında ise Pinterest geliyor. Görsel ağırlıklı bir sosyal ağ olmasının yanı sıra alışılagelmiş sosyal mecraların çok ötesinde bir yapıya sahip.

Çünkü sosyal ağ olması ile sınırlı bir kullanım amacı yok. Kategorik bazda bakıldığı zaman koleksiyon yapma, yeni şeyler keşfetme ve depolama aracı olarak kullanma ile ilgili sınıflandırmaya sahip. Bir noktada görselleri sanal ortamda koleksiyon şeklinde toplayabileceğiniz ve geleceğe aktarabileceğiniz bir mecra.

Klasik albümün internet versiyonu olarak anılması ise bundan kaynaklanıyor. Tabii ki yalnızca görselleri saklamak ve koleksiyon şeklinde tutmak dışında insanlarla paylaşmak, etkileşime geçmek ve aynı zamanda bundan fayda sağlamayı da kapsayabiliyor.

Pinterest amacı dahilinde pek çok iş sektörünün en önemli alanlarından birisine dönüşüyor. Türkiye’de de kullanımının ciddi boyutta artmasıyla birlikte iş kollarının hizmet ve ürün yelpazesine dayalı olarak katalog şeklinde kullandığını görebiliyoruz.

Aynı şekilde tasarım odaklı işler yapanların en önemli referans kaynaklarına dönüşebiliyor. Bir dövme sanatçısı, bir mimar ya da bir dekorasyon uzmanının referans alabileceği işleri barındırdığı, kendi referanslarını sunduğu çok yönlü bir mecrayla karşı karşıyayız. Haliyle tüm sektörler ve tüm kullanıcılar için Pinterest kullanım amacı farklı bir noktayı temsil edebiliyor.  

Pinterest Popüler Kategoriler

  Pinterest fotoğrafları pinlemek ve aynı zamanda pinlenmiş fotoğrafları panolar şeklinde kategorize etme şeklinde kullanılan bir mecra. Bu yüzden de kategori yani farklı panolara rastlamak mümkün oluyor.

Gerek kendi pinleriniz gerekse başkalarında gördüğünüz içeriklerin re-pin ile panoya eklenmesiyle bunu sağlayabiliyorsunuz. Tabii ki bazı sektörler ya da kategoriler daha da ön plana çıkıyor.   Görsele dayalı bir sosyal ağ olmasından ötürü Pinterest popüler kategoriler olarak adlandırılabilecek panolar tasarımı kapsamış oluyor.

Ev dekorasyonu, dövme, boya, estetik, model içeren sektörler oldukça ön plana çıkarken son zamanlarda nasıl yapılır şeklinde de farklı alternatiflerin çok popüler olduğuna şahitlik edebiliyoruz. Standart olarak hacmi yüksek olan, hedef kitleye direkt etki eden ve kullanıcı etkileşimini maksimum noktaya çıkaran panolar şu şekilde sıralanabilir.  

 • Güzellik
 • Kadın modası
 • Ev dekorasyonu
 • Parti ve eğlence hizmetleri
 • Kiralık ürünler
 • Eğlence sektörü
 • Sanat
 • Eğitim
 • DIY
 • El sanatları
 • Yiyecek ve içecek hizmetleri
 • Boya ve yapı işleri
 • Dövme

  Pinterest popüler panolar oldukça geniş bir hacme sahip olduğu için hemen hemen her konsepte uygun bir içerik yapısıyla karşılaşılabiliyor. Ek olarak ise kendi panonuzu yaratarak popülerleştirmek istediğinizde bunun mümkün olduğunu söylemek gerekiyor.  

 

Pinterest Takipçi Satın Al 34.99 TL’den Başlayan Fiyatlarla

Pinterest Repin Satın Al 50 Repin Kaydetme 9.99 TL

Pinterest Hakkında Yorumlar

  Çoğunlukla Pinterest yorumları her zaman olumlu şekilde karşımıza çıkıyor. Çünkü çoğu kullanıcı aradığını net olarak bulabiliyor. Özellikle görseller arasında dolaşmayı sevenler, ilgi çekici ve orijinal içeriklerle karşılaşmak isteyenler bunu çok fazla kullanıyor.

Memnuniyet belirten yorumlar ise dikkat çekerek organik biçimde daha fazla kullanıcının tercih edeceği bir sosyal ağa dönüşmesini sağlıyor. Bu yüzden forumlarda, sözlüklerde ve hatta farklı web sitelerinde de bunun öne çıkarıldığını sosyal ağlar nezdinde görmek mümkün olabiliyor.

  Tabii ki hakkında yorumlar görmeye devam ettikçe Pinterest şikâyetleri ile ilgili de merak uyanabiliyor. Bunun içinse kullanıcıların en çok öne çıkardığı konu yoğun bir bildirim standardının olması.

Ancak uygulama direkt olarak etkileşim odaklı olup yeni şeyleri keşfetme amacı güttüğünden dolayı bunda garip bir durum yok. Ayrıca Android ve iOS cihazlarda da bildirimler kısıtlanabiliyor ya da tamamıyla kapatılabiliyor. Alacağınız bildirimleri seçebileceğiniz için bunu net bir şikâyet olarak almamak mümkün.  

Pinterest Zararlı Mı?

  Pinterest yararları bakımından düşünüldüğünde ufku genişleten, yaratıcılığı arttıran, referans alacağınız kaynakları bulmanıza olanak tanıyan bir mecradır. Pek çok kullanıcının asıl kullanım amaçları ise bunlardır.

Aynı zamanda referans sunabilmek ve insanlara toplu bir biçimde aynı kategoriye ait görselleri ve içerikleri ulaştırabilmenin en kolay ve etkili yollarından birisidir. Yani net olarak zararlarından bahsetmek pek mümkün değil.  

Tabii ki Pinterest zararlı mıdır sorusunun yanıtını sosyal medya kullanım süresi, telefon ya da bilgisayar başında geçirilen süreç noktasında değerlendirenler yok değil. Ancak bunun platformla direkt bir bağı yok. Çünkü bu tüm sosyal mecralar ve hatta internette var olan tüm içerikler için geçerlidir. Bu yüzden de Pinterest neden kullanılır sorusunun yanıtına odaklandığımızda yarar zarar konusu bir adım geriye düşmüş olabiliyor. Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Pinterest Ne Sitesi?

Pinterest ne sitesi sorusunun yanıtı genel anlamda sosyal bir platform olarak adlandırılsa da genelde resim paylaşımının ön plana çıktığı bir site, uygulama olarak tanımlanabilir. İlgilendiğiniz gönderileri kaydederek daha sonra tekrar gözden geçirebiliyorsunuz. Aslında bir nevi dosyalama sistemi gibi, evraklarınızı tek yerde topladığınızı düşünün, o amaçla bile kullanılabilir.

Pinterest Zararlı mı?

Aslında bu ilginç bir soru, her şeyin kendine göre zararı ve faydası vardır. Burada yapılan paylaşımlar yasa dışı olamaz, şikayet ederek sildirebilirsiniz. Diğer yandan, kendinizi kaptırıp günün büyük kesimini bu sitede geçirirseniz size zararı olur. Bu Pinterest zararlı demek değildir.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim