Pinterest Pin Ne Demek? Pano Nedir?

Sosyal ağları keşfederken Pinterest pin ne demek yaklaşımına fazlasıyla sık rastlıyoruz. Aslında diğerlerinden son derece farklı bir yapıya sahip olmasından dolayı bu durum gayet normal karşılanıyor.

Dolayısıyla pin ve pano gibi terimlerin anlamları, re-pin gibi etkileşimler merak konusu olabiliyor. Her sosyal ağın kendisine has bazı özellikleri olduğunu zaten biliyoruz. Yani bir bakıma pin ve pano gibi terimler burada yapacağımız her şeyi ifade ediyor.  

Teknik olarak Pinterest pin nedir sorusunu öncelikle sosyal ağın mantalitesini kavrayarak açıklamak gerekiyor. Çünkü burada kategorize etme, keşfetme, koleksiyon yapma gibi amaçlarla kullandığımız dijital bir albüm fikri var.

 

Pinterest Pano Takipçisi Satın Al 34.99 TL’den Başlayan Fiyatlarla

Pinterest Repin Satın Al 50 Repin Kaydetme 9.99 TL

Tıpkı bir fotoğrafı albüme yerleştirmek, bir fotoğrafı mantar panoya iğnelemek gibi düşünülebilir. İşte pin oraya eklediğiniz her yeni fotoğraf için kullanılan terim. Bu yüzden Pinterest fotoğraf pinlemek olarak kullanılan bir terim var.

  Pinterest pin anlamı olarak aslında zaten gayet açık görünüyor. Çünkü işaretlemek anlamında da kullanılan bu kelime pek çok kullanıcının ilgi çekici bulduğu fotoğrafları ekleyerek pinlemesine yarıyor. Ayrıca başka insanların pinlediği görselleri re-pin yapabiliyorsunuz. Bu o görselleri alarak kendi panonuzda yayınlamanız şeklinde yorumlanabilir.  

Pinterestte Pin Nasıl Oluşturulur?

  Pinterest pin nasıl yapılır diye merak edenler için de oldukça kolay bir kullanım standardı geliştirilmiş. Tıpkı diğer sosyal mecralarda da olduğu gibi kolayca paylaşım yapmanıza olanak tanınıyor. İşte bu yüzden de hem tarayıcı tabanlı olarak web sitesi üzerinden hem de Android ve iOS uygulamalarla kolayca pin ekleyebiliyoruz.

  • Pinterest hesabınıza giriş yapın.
  • Ardından akış ekranında gördüğünüz + simgesine dokunun.
  • Pin Oluştur seçeneğiyle devam edin.
  • Bu ekranda yükleme simgesi olan yukarı doğru oka tıklayarak görselinizi bulun ya da o an fotoğraf çekin.
  • Hemen akabinde görselinizi açıklayacak bir metin, görselinize bir başlık ve hedef bağlantı ekleyeceğiniz sayfaya ulaşacaksınız.
  • Verilerinizi girdikten sonra kaydet diyerek pano seçebilir, eğer yeni bir panoya dahil edecekseniz pano oluştur diyerek buranın içerisine pininizi alabilirsiniz.

  Pinterest pin nasıl oluşturulur noktasında ne kadar basit adımlar olduğunu gördük. Pinleri istediğiniz zaman düzenleyebilir, kaldırabilir veya gizleyebilirsiniz. Aynı şekilde pano üzerindeki pinler için de düzenleme yapma şansına sahipsiniz.  

Pinterestte Pano Nedir?

  Pinterest pano nedir diye soranların sayısı da en az pin kadar çok. Aslında burada iki bağlantılı kelimeden söz etmek gerekiyor. Görseller pinleri oluşturuyor. Pinler ise bir araya gelerek panoları oluşturuyor. Pano teknik olarak aynı kategoriye ait, aynı standartlarda olan ve aynı hedef kitleyi ilgilendiren birden fazla pinin bir araya gelerek oluşturduğu kategorilerdir.  

Örneğin mutfak panosuna yeni bir pin eklemek ya da teknoloji panosundaki pinleri güncellemek gibi terimler bunu ifade etmektedir. Pinterest pano nasıl oluşturulur konusuna da tam bu aşamada açıklık getirmek gerekiyor.

  • Pinterest hesabınıza giriş yapın ve ekranda yer alan + simgesine tıklayın.
  • Karşınıza çıkan ekranda arama kısmında bulunan tercihler ekranına dokunarak pano seçimini yapın.
  • Tercih ederken tarih başlangıcı ya da bitişi seçebilirsiniz.
  • Ardından panoyu gizli tut seçeneğini de göreceğiniz gizlilik ayarıyla birlikte oluştura tıklayarak panoyu yayınlayabilirsiniz.

  Yine Pinterest pano düzenleme işlemleri için hiçbir kısıtlama yapmamaktadır. Teknik olarak istediğiniz zaman içerisindeki pinleri silebilir, düzenleyebilir veya tamamıyla panoyu gizleyebilirsiniz. Tüm bu adımlar kişisel olarak herkesin gizlilik ayarlarında mevcuttur. Panolara bakarken düzenle kısmından bu alana ulaşabilirsiniz.  

Pinterest Pin Kodu Nedir?

  Pinterest pin kodu ne demek sorusunun yanıtını gerçek hayattan vermek daha doğru olacaktır. Çünkü kullanım amacı direkt olarak gerçek hayatı kapsıyor. Eğer bir hesabınız varsa ve daha geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız bunun için bazı standartları önemsemeniz gerekiyor.

Dolayısıyla pin kodu size bu fırsatı tanıyabilecek bir yönlendirme şansı tanıyor.   Pin kodu oluşturduğunuzda çevrenizdeki insanlara bu pin kodunu göstererek dilediğiniz görsele ya da direkt profilinize ulaşma hakkı tanırsınız.

Yani Pinterest pin kodu nedir diyenler için sizin gerçek hayatta profilinize insanları yönlendirmek için kullanabileceğiniz bir kısayol tanımını yapmak doğru olacaktır. İster profile, ister panoya veya bir pine yönlendirme yapabiliyor olmanız ise herkesin ilgisini çekebilecek bir standart yaratıyor.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Pinterest Pin Ne Demek?

Pinterest Pin, aslında paylaştığımız gönderilere verilen ad demektir. Her paylaşım bir Pin olarak geçerek. Başkasının Pin’ini kaydetmek, gönderilerini saklamak anlamına gelir. Pinterest ismi de Pin ve Interest kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır.

Pinterest Pano Ne Anlama Gelir?

Pinterest Pano, oluşturduğumuz Pin’leri kaydettiğimiz alandır. Örneğin, bilgisayar modeller adlı bir pano oluşturarak her bir ürünü bu panoya kaydederiz. Eski tabirle dosya veya klasör anlamına da gelir.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim