Podcast Nedir? Nasıl Kullanılır? Popüler Kanallar

Merhabalar bugun benim de çok merak ettiğim bir konu olan podcast nedir sorusuna cevap bulacağız. Sosyal medyada ya da birçok kişinin dilinde podcast kelimesini sık sık duyar oldum. Peki podcast nedir diye araştırmaya başladığımda karşılaştığım sonuçlar pek tatmin edici olmadığı için ben de bu konuda yazmak istedim.

Podcast Ne Demek? Nasıl Kullanılır?

Poscast en başta küçük kapsül ve yayın anlamına gelen kelimelerin birleşimi olarak karşımıza çıkmaktadır hal böyle olunca daha fazla kafa karışıklığı olmasına sebep oldu merak etmeyin buradan poscastin ne demek olduğunu öğrenmeden çıkmayacaksınız.

Bu kavramı biraz daha açtığımızda aslında yararlı bir kavram olduğunu görüyoruz. Poscast temel anlamıyla taşınabilir cihazlarımız yani telefon , bilgisayar , tablet gibi ürünlerimizin içerisinde bizim ilgi alanımıza göre bilgi almak istediğimiz ya da dinlemek istediğimiz veya izlemek istediğimiz konular hakkında çekilmiş videoların yer aldığı bizimde dilediğimiz zaman açıp yararlanabildiğimiz bir platform olduğu aşikar.

Podcast dünya üzerinde çok yayın olan kullanıcıların daha fazla aktif olduğu bir platform fakat türkiyeye 2018 li yıllarda gelerek yeni yeni popüler olmaya başlamış bir kavramdır. Birçok podcast yayını olan uygulama bulunmakta yazımın altına sizlere podcast kanallarından bazılarını tavsiye edeceğim.

Podcastler aracılığı ile güncel olayları takip edebiliyorsunuz ya da sevdiğimiz konularda dilediğimiz yerde boşa vakit harcamak istemediğimizde herhangi bir konuda bilgi edinmek istediğimizde başvurduğumuz bir yöntemdir.

Dilediğiniz podcastleri kullanmak için telefonunuza indirerek yolda yürürken , spor yaparken  , yemek yaparken sizlere arkadaşlık edebilecek birçok podcast kanallarından yararlanabilirsiniz. Bunları spotify ya da İTunes de bulabilirsiniz.

podcast nedir

Podcast kanal önerileri

  1. Serdar kuzuloğlu
  2. Ted konuşmaları
  3. Dünya nereye gidiyor ?
  4. İki tek muhabbetin dibi
  5. Gece yarısı sohbetleri ve uykusuzlar

İlk başta ben bu kanalları farklı insanlardan duymuştum. Nedir podcast okuyarak anlamıyorum bari görerek anlayayım dedim fakat görülecek bir şey de yokmuş açıkçası meğerse radyoculuğun farklı bir versiyonu gibiymiş. sesli sohbet bence podcastler için iadeal bir tanım olur.

Eskiden radyoların sıklıkla dinlendiği zamanlarda ki günümüzde de bu var insanlar bir konu ele alır ve bunu tartışır bizler de dinlerdik şu an için de aynı şeyi farklı sosyal medya platformlarında yapıyor insanlar ve buna da poscast deniliyor.

Sadece sesli sohbet ne kadar etkileyici olur diye düşündüm fakat birkaç bölüm dinlememde çok keyif aldığımı gördüm her şeyden önce bir sansür ya da kısıtlama bulunmamakta . kanal sahipleri dilediği konuyu konuşarak hem bilgi hem mizah tabi konusunda göre farklı yöntemler ile de çalışma yapmaktadırlar ve ben daha önce nasıl podcast nedir diye merak edip araştırıp bakmadım ve ben de bu kanalları dinlemedim diye pişman oldum açıkçası. Sizlere tavsiyelerde bulundum. Googla girerek söylediğim kanalların ismini yazarak biraz bakın. Diğer türlü okuyarak podcastin ne demek olduğunu anlayamayabilirsiniz.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim