Spotify Nasıl Çalışır? Ücretsiz Sürüm Hakkında

Spotify nasıl çalışır diyenler nasıl bir mekanizmaya sahip olduğunu merak ediyor olabilirler. Aslında kullanım amacı yönünden de, sistemsel açıdan da pek çok barındırma sitesiyle aynı mantaliteye sahip.

Örneğin Youtube bir video içerik barındırma platformu iken Spotify tam tersine bir müzik barındırma platformudur. Aynı zamanda diğer platformlarla arasındaki en büyük fark içerik üreticilerinin direkt olarak yükleme yapabildikleri, fakat sıradan kullanıcıların yalnızca dinleme yapabildikleri bir alan yaratır.

Herkes müzisyen ya da içerik üreticisi olarak yükleme yapabilir. Fakat bunun için bir hesaba sahip olmaktan fazlasına ihtiyaç vardır. Yani teknik olarak herkesin hesap açıp video yükleyebildiği programlarla kıyaslandığında direkt olarak üreticilerin işlerine ulaşma potansiyeliniz yükselmiş olur.

Spotify nasıl bir uygulama diyenlerin en dikkatini çekebilecek ayrıntıların başında bu geliyor. Ayrıca Spotify nedir konusunda da global çapta bir müzik dinleme uygulaması tanımlaması eksik kalabilir. Çünkü şarkılardan bağımsız olarak sese dair pek çok içeriğe ulaşmak mümkündür.

Örneğin çok kaliteli podcast yayınları ile sevdiğiniz içerik üreticilerini güncel bir biçimde takip edebilir, son işlerinden haberdar olabilir ve en kaliteli içerikleri dinleyebilirsiniz. Spotify kullanımı oldukça basit bir sisteme dayalıdır ve tüm içerikleri kendi sunucusunda barındırır.

Bu nedenle dinleme işlemi için tabii ki internet kullanımı gerektirir. Wifi üzerinde aktifken en yüksek kalitede içerikleri standart olarak sunarken, mobil veri kullanımında çeşitli kalite düzenlemeleriyle veri sarfiyatını optimize eder. Premium üyeler içinse çevrimdışı dinleme özelliği indirme seçeneğiyle birlikte aktif konuma getirmiştir. Dolayısıyla internet yemeden kullanımı mümkündür.  

 

Spotify Dinlenme Satın Al 1000 Dinlenme 49.99 TL

Spotify Çalma Listesi Satın Al 500 Takpçi 9.99 TL

Spotify Aylık Dinleyici Satın Al 1000 Dinleyici 99.99 TL

Spotify Karışık Çalma Nasıl Kapatılır?

  Spotify özellikleri pek çok farklı standardı bünyesinde barındırıyor. Böylece daha aktif bir müzik deneyimi yaşamak herkes için mümkün kılınıyor. Örneğin dinlediğin müziklere göre hazırlanan listeler ve keşfetmen için sunulan farklı alternatifler bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Yine ek olarak bazı standartlardan söz etmek mümkün olabiliyor. Mesela haftalık olarak önerilen listeler ve müzik türüne göre hazırlanan çalma listeleri kullanıma sunulabiliyor. Bu çalma listelerinde ise en dikkat çeken ayrıntılardan birisi tabii ki karışık çalma özelliği oluyor.

Yani Spotify karışık çalma nasıl açılır diyen olduğu kadar bu özelliği kapatarak nasıl sıralı dinleyebileceğini merak edenlere de rastlanıyor. Oysa bu özellik standart olarak tüm kullanıcıların pasif ya da aktif hale getirebildiği bir player seçeneğidir.

Dilerseniz şu an oynatılıyor kısmı olarak göreceğiniz alt player ekranına geçerek burada yer alan karışık simgesine dokunabilirsiniz. Eğer Spotify karışık çalma nasıl kapatılır diyorsanız bu özellik aktif konumdadır. Bir kez daha tıkladığınızda kapanacaktır. Sonrasında yeniden açmak istiyorsanız tekrardan aynı simgeye dokunarak özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz.  

Spotify Ücretsiz

  Spotify Premium ile beraber çok fazla şey değişti. Özellikle Premium avantajlar sayesinde çoğu insan daha kaliteli bir müzik zevki yaşamaya başladı. Çünkü indirme özelliği, çevrimdışı dinleme ve yüksek kaliteden ziyade reklamsız müzik deneyimi bir adım öne çıktı.

Dilerseniz direkt olarak Spotify ücretsiz sürümünü kullanabilir ve böylece aylık bir tutar ödemeden müzik keyfini yaşayabilirsiniz. Basic ya da Free olarak adlandırılan bu ücretsiz sürüm aynı içeriklere ulaşmanıza olanak tanısa da reklamlar sebebiyle pek tercih edilmiyor

. Ayrıca sıralı oynatamama ya da şarkı seçememe gibi bazı kısıtlamalara da sahip olduğu için Spotify Premium paketleri arasından dilediğiniz birisini seçmek sizin için daha makul olabilir. İsterseniz öğrenci paketi ya da aile paketi ile devam ederek çok daha uygun fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Avantajlı bir diğer paket duo paket olurken aynı zamanda kendinize özel bireysel aboneliğe sahip olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify Nasıl Çalışır?

Spotify çalışma sistemi basit bir müzik platformudur. Sanatçılar buradan gerekli payları alırlar ve siz de yasal olarak burada müzik dinleyebilirsiniz. Premium serisi daha çok tercih edilirken ücretsiz versiyon da aylık ödeme yapmak istemeyenlerin ilk tercihi oluyor.

Spotify Ücretsiz Sürüm ve Premium

Spotify ücretsiz sürüm genelde reklamlar yüzünde tercih edilmeyebilir. Tabii, arada sırada dinleyenler ve bu reklamları umursamayan, ücret ödemek istemeyenlerin seçimi oluyor. Premiumda reklamsız, sınırsız şekilde şarkı dinleme imkanına sahipsiniz. Özellikle müziği hayat biçimi olarak gören, karşı dinlemeden yapamayan kişiler Premium seçiyor ve aslında çok da yüksek ücretler talep edilmiyor.  

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim