Spotify Nasıl Okunur? Sesli Okunuş İngilizce Telaffuz

Spotify nasıl okunur gibi pek çok kelime için ortaya çıkan paradoks burada da gözden kaçmıyor. İngilizce ya da diğer dillerde olan ve ülkemize aktif bir biçimde giriş yapan markaların okunuşları her zaman sorun olmuştur.

Bunun en uç örneği ise Wifi için halen daha devam etmektedir. Özellikle gençler arasında çok popüler bir aplikasyon olmasından dolayı yanlış telaffuz etmek istemeyen insanlar burada önemli bir noktaya değiniyor.

Nasıl telaffuz edildiğiyle alakalı net bir görüşe sahip olmak istiyor.   Tabii ki herkesin farklı bir aksan ile farklı bir okuma şekli olabileceğini vurgularken Amerikalıların veya İngilizlerin nasıl okuduğuna göz atmak mümkün olabilir.

Türkiye’de Spotify nasıl okunuyor konusunda en çok karşılaşılan terim ‘’Spotifay’’ ya da ‘’Spotifaay’’ şeklindedir. Bu teknik olarak markanın yanlış okunmadığını, Türkçe olarak ise bu şekilde telaffuz edilebileceğini gösteriyor.  

Çoğu markada olduğu gibi bazı kesimlerce bunun farklı bir okunuş telaffuzuna sahip olduğunu savunanların sayısı ise oldukça fazla. Çünkü Amerika’da yaşayanların İngilizce bir biçimde okunuşa bakıldığında ‘’Spodifay’’ ya da ‘’Spodifaay’’ şeklinde telaffuz ettikleri görülebiliyor. Yani ‘’t’’ harfinin ‘’d’’ olarak ağızdan çıktığına rastlamak mümkün oluyor. Spotify Türkçe nasıl okunur sorusunun bu kadar merak edilmesi de bu ayrımlardan kaynaklanıyor.  

Spotify Okunuşu Sesli

  Aktif olarak hem Google hem de pek çok alternatif web sitesi kelimelerin, markaların ya da bu kalıplara uygun olan tanımların nasıl telaffuz edildiğiyle ilgili hizmet sunuyor. Örneğin Google araması yaptıktan sonra, çeviri kısmından veya alternatif bir web sitesinden Spotify yazdıktan sonra hemen alt kısımda görebileceğiniz hoparlör simgesine tıkladığınızda kelimenin telaffuzunu duyabiliyorsunuz.

Tabii ki çeviri kısmında seçtiğiniz dile göre nasıl telaffuz edildiğiyle ilgili farklı sesler işitmeniz son derece doğal.     Spotify okunuşu ile ilgili farklı görüşler devam ediyor olsa da halen daha kabul gören ve popülerliği devam eden şeklinin ‘’Spotifay’’ olduğunu vurgulamak gerekiyor.

Bunu farklı dillere baktığımızda da benzer şekilde duyabiliyoruz. Yalnızca İngilizce için iki farklı standarttan söz etmek mümkün. Çünkü burada da aksan olarak İngiliz İngilizcesi ile Amerikan İngilizcesi ayrımına takılıyoruz.  

Spotify İngilizce Telaffuz

  Spotify İngilizce telaffuz için İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının birbirinden farklı söylemleri olduğuna şahit olabilirsiniz. Fakat bunun Spotify özelinde olmadığını, aksan olarak pek çok kelimenin hem yazım olarak hem de okunuş olarak birbirinden farklı olduğunu söylemek gerekiyor. İşte bu yüzden de bu ayrıma takılmamak daha doğru olacaktır.  

Spotify İngilizce nasıl okunur diyenler için Amerikalılar ‘’Spodifay’’ ya da ‘’Spodifaay’’ telaffuzunu tercih ediyorlar. İngilizler ise kendi aksanlarına özel İngilizce ile ‘’Spotifay’’ ya da ‘’Spotifaay’’ diyorlar.

Yani bir bakıma Türkçe okunuşuyla İngiliz İngilizcesi arasında direkt bir benzerlik sezilebiliyor. Bunun dışında ise tek harfi saymadığımızda Türkiye’de de okunuşunun globalden farklı olmadığını vurgulayabiliyoruz.  

 

Spotify Dinlenme Satın Al 1000 Dinlenme 49.99 TL

Spotify Çalma Listesi Satın Al 500 Takpçi 9.99 TL

Spotify Aylık Dinleyici Satın Al 1000 Dinleyici 99.99 TL

Spotify Kodu Nasıl Okutulur?

  Spotify kodu son derece önemli bir özellik olarak aplikasyonun bu kadar popüler olmasında yer edinmiştir. Son yıllarda QR kod kullanımının inanılmaz seviyede artması baz alındığında bunun büyük bir kullanım kolaylığına sebep olduğu aşikâr.

Ancak burada kendisine has özel bir kod yapısından söz ediyoruz. Hatta dövme olarak bile bu kodu tercih eden pek çok müzik aşığı insan var.   Dolayısıyla Spotify kodu nasıl okutulur konusuna değinmeden geçemeyiz. Eğer bir ekranda, birisinin üzerinde dövme veya çıkartma olarak bir Spotify kodu gördüyseniz yapmanız gereken şey oldukça basit.

  • Cihazınızdan Spotify uygulamasına giriş yapın.
  • Üst kısımda yer alan ve yazarak müzik arayabildiğiniz arama satırına tıklayın.
  • Arama satırına yazmak dışında hemen yanında göreceğiniz kamera ikonuna tıklayın.
  • Karşınıza çıkan kamera tarama ekranında kodu taratın.
  • Karşınıza kodun temsil ettiği müziğin sayfası açılacaktır.

  Ardından isterseniz play diyerek oynatmaya başlayabilir, isterseniz çalma listesine ekleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify Nasıl Okunur?

Türkçede her şey yazıldığı gibi okunduğu için İngilizce kelimeleri okumakta epey zorlanıyoruz. Bunlardan biri de en çok müzik dinlenen uygulamalardan biri olan Spotify’dır. Aslında sadece araya bir a koymak yeterlidir. Sıpotifay şeklinede okunur.

Spotify Kodu Nasıl Okutulur?

Spotify kodu okutmak için öncelikle uygulamaya giriş yapın. Müzik aranan satıra tıklayın, o bölümde kamera işareti göreceksiniz, tıkladıktan sonra kodu okutabilirsiniz.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim