Spotify Nasıl Para Kazanılır? Dinlenme Başına Ödeme

Son dönemlerde dijital sektörlerin yükselmesiyle beraber Spotify nasıl para kazanılır konusu da tekrardan popüler oldu. Tabii ki dijital içerik yayıncılığı önümüzdeki yılların en popüler meslek gruplarından birisi olacağını kanıtlamış durumda. Bu hem görsel içerikler için hem de işitsel içerikler için geçerliliğini koruyor.

Spotify para kazanma özelliği ise bu bağlamda pek çok kişinin dikkatini çekiyor. Zira yıllardır CD ya da kaset satışlarıyla ciddi bir gelir elde eden sanatçıların bir takım zorunlulukları vardı.

Yalnızca plak şirketlerinin onayladığı kişilerin CD’leri basılıyor, prodüktörlerin onayından geçen şarkılar piyasaya çıkıyordu. Bir plak şirketiyle anlaşamayan müzisyenlerin ise gelir elde etmesi mümkün değildi.

Youtube gibi video servisleri bunu kırarken global müzik dinleme uygulamaları da aynı yolu takip etti. Spotify ile para kazanmak son dönemlerin en trend işleri arasına girerken bağımsız müzisyenler için de kurtarıcı bir rolden söz etmek mümkün oldu.

İçerik üreticileri ise bunun podcast kısmında devreye girdi. Dijital anlamda içerik üreten herkesin podcast yayınlarıyla yer alabileceği bir mecra olduğunu vurgulayarak para kazanmaya bunu da dahil edebiliriz. Yani sadece müzik eseri üreten sanatçılar değil dijital içerik üreticileri de bundan faydalanabiliyor.  

Spotify Dinlenme Başına Ne Kadar Ödüyor?

  Spotify dinlenme başına kaç para veriyor konusu ise bu fikrin temelini oluşturuyor. Çünkü internetten para kazanma fikri her ne kadar cazip gelse de insanlar için önemli olan nokta miktarı oluyor.

Öncüler bu noktada çok büyük gelirler elde ediyor olsa da yeni başlayacak bir müzisyen ya da podcast yayıncısının ne kadar kazanacağını belirleyen faktör dinlenme başına ödenen tutar oluyor.

Spotify dinlenme başına ne kadar ödüyor diyenlerin sayısı arttıkça bu bağlamda yapılan araştırmalarda da yükseliş gözlemleniyor. Spotify her akış için yani her şarkı dinlenmesi için 0,005 $ seviyesinde bir tutar ödüyor. Bu tutar bazı içeriklerde farklı olabiliyor. Aynı zamanda lokasyona göre de değişebiliyor.

Kabaca Spotify 1 milyon dinlenmeye kaç para veriyor sorusunun yanıtını 4 ile 5 bin $ arasında vermek mümkün. Bu tutar ortalama olarak alınmış olup kesintiler çıkarılmadan ortaya konabilir.

Kesintilerin ardından ise 3 ile 4 bin $ seviyesinde bir gelir elde edilmesi mümkündür. 2021 yılının başlarında ortalama olarak her 500 bin dinlenme için 2.000 $ seviyesinde bir net ödeme ortalamasından söz ediliyordu. Yeni yıl ile birlikte bu grafikte de belirgin bir artış yaşanacağı aşikâr. Spotify dinlenme satın al (https://sosyalmedyaofisi.com/spotify-dinlenme-satin-al/) paketlerine göz atabilirsiniz.  

Spotify Takipçi Satın Al 250 Takipçi 4.99 TL

Spotify Çalma Listesi Satın Al 500 Takpçi 9.99 TL

Spotify Aylık Dinleyici Satın Al 1000 Dinleyici 99.99 TL

Spotify Para Kazanma Özelliği Herkese Açık Mı?

  Öncelikle Spotify para kazanmayı açma işlemi için belirli şartlar fazlasıyla önem kazanmış durumda. Platformun her zaman olduğu gibi telif hakkı ve kişi haklarını önemsediği bir gerçektir.

Hiçbir koşulda kullanıcıların telif hakkı ihlal etmesine izin vermiyor. Herkesin yalnızca kendi eserlerini yayınlamasına olanak tanıyor ve bu noktada çok hassas bir inceleme süreci bulunuyor.

Telif hakkı size ait olan müzik eserleri ya da podcast yayınları içinse Spotify sanatçı hesabı açmanız gerekiyor. Bu hesap aracılığıyla yapacağınız yayınların size kazanç sağlaması mümkün hale gelecektir.

Kendiniz bireysel olarak sanatçı veya menajer hesabı açabileceğiniz gibi bağlı bulunduğunuz plak şirketinin üyesi olarak da hesap yönetiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Spotify ne kadar kazandırıyor sorusunun yanıtıyla ilgileniyorsanız aynı zamanda üçüncü şirketler tarafından da bunun yönetiminin yapıldığını bilmelisiniz.

Profilinizin açılması, yönetilmesi, parçalarınızın ya da podcast yayınlarınızın yayınlanması, paylaşılması ve buna ek hizmetlerle destek sunulabiliyor. Belirli bir kâr oranıyla bu şekilde şirketlerle partnerlik yapabiliyorsunuz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify Nasıl Para Kazanılır?

Spotify para kazanmak için sanatçı hesabı açarak şarkılarınızın dinlemesini sağlamalısınız. Eğer birçok sanatçının işini yapıyorsanız menajerleri olarak siz de sistemden para kazanabilirsiniz. Özellikle CD dönemlerinin geride kalması bu alanlardan kazanç sağlamanın önünü açtı.

Spotify Dinlenme Başına Ne Kadar Ödüyor?

Spotify dinlenme başına ödeme sıkça soruluyor. Bu durum bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösterirken her dinlenmede 0.005 Dolar ortalama ödeme yapılıyor. Her 1000 dinlenmede 5 Dolar, 1 milyon dinlemede 5000 Dolar kazanç demektir.  

 

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim