Spotify Nasıl Sanatçı Olunur?

Spotify nasıl sanatçı olurum gibi bir yaklaşımda bulunmadan önce kendinize ait bir esere sahip olma zorunluluğundan söz etmek gerekiyor. Spotify başta olmak üzere tüm dijital içerik mecralarında en önemli kriter telif hakkı olarak öne çıkıyor.

Başkasına ait olan bir eseri yayınlayamadığınız gibi herhangi bir hak ihlali durumunda tüm sorumluluğun size ait olduğunu unutmamanız gerekiyor. Aynı zamanda Spotify sanatçı hesabı sahibi olmak istiyorsanız bunun için bağımsız sanatçı olmanızın bir engel teşkil etmediğini vurgulamak gerekiyor.

Zaten müzik piyasasına yön vererek alternatif üretimleri desteklemesi bundan kaynaklanıyor. Her şeyin plak şirketlerine ve prodüktörlerin güdümüne bırakılmadığı, müziğin daha özgür olduğu bir platform olması bundan dolayıdır.

Spotify sanatçı hesabı açmak bireysel olarak başvurabileceğiniz gibi aynı zamanda bir şirket aracılığıyla da başvurunuzu iletebileceğiniz bir süreci kapsıyor. Bu süreçle direkt olarak profesyonel bir şirketin ilgilenmesi ise sizi büyük bir efordan kurtarabiliyor. Tıpkı standart bir kayıt işlemi gibi Artists for Spotify kaydol adımına geçebilirsiniz. Spotify çalma listesi takipçi satın al paketlerine tıklayın.  

Spotify Takipçi Satın Al 250 Takipçi 4.99 TL

Spotify Dinlenme Satın Al 1000 Dinlenme 49.99 TL

Spotify Aylık Dinleyici Satın Al 1000 Dinleyici 99.99 TL

Spotify Sanatçı Hesabı Açma

  Öncelikle Spotify sanatçı hesabı açma aşamasında site adresinin başına artists ibaresini eklemek gerekiyor. Ardından nokta ile beraber Spotify web sitesini ziyaret ettiğinizde size sunulan fırsatların yer aldığı bir tanıtım sayfasıyla karşılaşacaksınız. Burada hemen aktif etmek için üyelik adımına geçebilirsiniz. Tam bu esnada sizden bazı bilgiler talep ediliyor. Karşınıza çıkacak ilk ekranda şu iki seçenek bulunacak.

  • Sanatçı veya Menajer
  • Plak şirketi ekip üyesi

  Eğer mevcut bir plak şirketiniz varsa direkt olarak ikinci seçenekle devam ederek sanatçı hesabınızı onaylatabilirsiniz. Aktif bir sanatçı ya da bir sanatçının menajeri olarak bağımsız bir kayıt açmak istiyorsanız ilk seçenek sizin için idealdir.

Plak şirketi dahilinde olduğunuzda da mevcut bir Spotify kayıt adımını tamamlamış olmanız şart. Eğer hesabınız yoksa kayıt aşamasına yönlendirilirsiniz. Bu kayıt aşamasında ise Facebook ile devam et, Google ile devam et ve Apple ile devam et seçeneklerini görebilirsiniz.

Bunlar dışında kullanıcı ve parola belirleyerek oturum açabilir, Spotify kaydol seçeneğiyle yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Standart bir hesap oluşturduktan sonra profilinizdeki düzenlemelerle sanatçı hesabınızı onaylayabilirsiniz. Bu işlemi profesyonel olarak sağlayan üçüncü taraf şirketler de bulunmaktadır.  

Sanatçılar İçin Spotify Hesabının Avantajları

  Spotify sanatçı hesabının artıları tabii ki içeriklerinizi ve ürettiğiniz eserleri sunabilme şansı yakalamanızdır. Bunu dinleyicilerle buluşturmanın hem en kolay hem de en popüler yolu Spotify olarak biliniyor.

Ayrıca Spotify yeni müzik keşfetmek isteyenlerin en uğrak noktası haline gelmiş durumda. Editörler tarafından yapılan listeler, viral Türkiye listesi, kullanıcıların oluşturduğu çalma listeleri ile çok büyük bir kitleye ulaşabilmeniz mümkün olacaktır.

Aynı zamanda Spotify sanatçı hesabıyla para kazanmak tabii ki mümkün hale gelecektir. Tıpkı video barındırma sitelerinde olduğu gibi burada da Free kullanıcıların reklamları dinlediğini, Premium kullanıcıların ise ödemelerinin belli bir kısmının sanatçılarla paylaşıldığını belirtmek gerekiyor.

Spotify para kazanma aşamasında direkt olarak sanatçı hesabına sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Burada da ister müzik üreticisi olarak eserlerinizi sunun ister podcast yayınlarınızla kitlenize hitap edin. Her halükarda dinlenme başına para kazanmanız mümkün hale gelmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify Nasıl Sanatçı Olunur?

Spotify sanatçı olmak için öncelikle sanatçı hesabı açmanız gerekiyor. Bu hesabı isterseniz bireysel olarak açabilir dilerseniz de menajerinize açtırabilirsiniz. Şirket bilgileri girerek de kayıt olmak mümkün. Bu aşamadan sonra anlaşmaya göre telif hakkından para kazanabilirsiniz.

Spotify Sanatçı Hesabı Açma Nasıl Yapılır?

Spotify Sanatçı Hesabı Açmak için https://artists.spotify.com/tr sitesinden kayıt olabilirsiniz. Buraya üye olmak için sanatçı olmalısınız, bir sanatçının menajeri veya plak şirketi üyesi olmanız gerekmektedir.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim