Spotify Nasıl Şarkı Yüklenir? Artist Hesabı Açma

Eğer Spotify nasıl şarkı yüklenir sorusunu kendi kendinize soruyorsanız yakın zamanda içerik üreticisi olarak platformda yer almak istiyorsunuz demektir. Bunu yapmak için oldukça kullanışlı bir servis sunmasından dolayı tüm dünyada en çok tercih edilen müzik barındırma servisi olmayı başarıyor.

Aynı zamanda sanatçıların buradan gelir elde ediyor olması ile beraber müzik endüstrisinde önemli bir mihenk taşına dönüştüğünü de söylemek gerek. Bilhassa bağımsız müzisyenler ve alternatif genrelar için bunun altın değerinde bir fırsat yarattığını söylemeden geçemeyiz.

Bunu başarabilmek yani Spotfiy şarkı nasıl yüklenir sorusunun yanıtını almak içinse Artists sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Spotify for Artists olarak karşımıza çıkan bu kavram Türkiye’de de pek çok tür ve sanatçı için bir çıkış yolu olmayı başardı.

Türkçe olarak Sanatçılar için Spotify şeklinde çevrilebilecek olan bu tanım her bağımsız müzisyenin eserlerini kolayca yükleyebilmesine olanak tanıyor. Dilerseniz Spotify şarkı yükleme adımı için ihtiyacınız olan hesap türüne göz atalım.

Hemen başvurunuzu yaparak standart kullanıcı hesabının dışında bir sanatçı hesabına sahip olabilirsiniz. Burada herhangi bir ücret talep edilmediği gibi herhangi bir şirket zorunluluğu bulunmuyor. Yani bağımsız sanatçıların ve içerik üreticilerinin de sanatçı hesabını açarak yükleme yapabilmesi mümkün kılınıyor.

Spotify’a şarkı yüklemek isteyenlerin hemen başvurarak sanatçı hesaplarını açabilmeleri mümkün iken süreci hızlandırmak isteyenler bunu aracı firmalarla da gerçekleştirebiliyorlar.

Ardından kaliteli bir panel yapısıyla müziklerinizi ya da podcast yayınlarınızı kaç kişinin dinlediğini, bunun getirisi olarak ne kadar kazandığınızı analiz edebiliyorsunuz. Dolayısıyla her bağımsız müzisyen için de kazanç anlamına gelen yeni nesil bir müzik standardı doğmuş oluyor.  

Spotify Takipçi Satın Al 250 Takipçi 4.99 TL

Spotify Dinlenme Satın Al 1000 Dinlenme 49.99 TL

Spotify Aylık Dinleyici Satın Al 1000 Dinleyici 99.99 TL

Spotify Podcast Yükleme

  Spotify podcast yükleme ile şarkı yükleme aşaması arasında bir fark bulunmuyor. Çünkü her ikisi için de aynı standartlar uygulanmaya devam ediliyor. Bağımsız bir içerik üreticisi olarak hesabınızı aktif edebilir, tüm içeriklerinizi yayınlayabilirsiniz.

Burada birkaç farklı temel kuraldan ise bahsetmek gerekiyor. Çünkü telif hakkı size ait olmayan bir eseri kendinizinmiş gibi yüklemeniz yasak olduğu gibi yaptırımları olabiliyor. Aynı şekilde size ait olmayan eserlerle alakalı yapacağınız tüm aktivasyonlardan sizin sorumlu tutulduğunuzu da burada vurgulamak gerekiyor.  

Spotify Olmayan Şarkı Ekleme

  Spotify olmayan şarkıları ekleme noktasında çok büyük talepler olduğunu görebiliyoruz. Bu talepleri değerlendirmek isteyen de yoğun bir kitle var. Fakat ne yazık ki herhangi bir telif hakkı ihlali söz konusu olduğunda yüklemeyi yapan kullanıcılar tüm mesuliyeti kabul etmiş oluyorlar.

Dolayısıyla yasa dışı bir faaliyet söz konusu olabiliyor. Bazı genrelar özellikle farklı parçalardan içerdikleri kısımlar dolayısıyla pek çok parçayı telif hakkı ihlali gerekçesiyle yayınlayamıyor.

Dolayısıyla yeni versiyonları ya da farklı düzenlemeleri yayınlansa da insanlar alternatif olarak eski versiyonu arıyorlar. Bu noktada yalnızca sanatçının telif hakkını elde ederek bu parçayı yüklemesinin mümkün olabileceğini vurgulayalım. Spotify telif hakkı konusunda en hassas platformların başında geliyor.  

Spotify Artist Hesabı Açma

  Spotify artist hesabı açma işlemi için uygulama ya da web site üzerinden sanatçı kısmına geçiş yapın. Ardından basit yönergelerle birkaç adımda profilinizi aktif hale getirebilirsiniz.

  • Web site üzerinden site adresini artists.spotify.com olarak girerek ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.
  • Sağ üst köşede yer alan get a Access kısmından kaydınızı açmak için adım atabilirsiniz.
  • Karşınıza çıkan ekranda sanatçı veya menajer ile şirket bünyesindeki üye seçenekleri var.
  • Eğer bir plak şirketiyle bağlantınız varsa label team member, bağımsız bir sanatçıysanız ya da bir sanatçının menajeriyseniz artist or manager seçeneğiyle devam edin.
  • Ardından standart bir biçimde kayıt olabilir ya da Facebook, Google veya Apple ile devam ederek kaydınızı doğrulayabilirsiniz.

  Spotfiy sanatçı hesabı açma işlemi tamamen ücretsiz olmakla beraber sonrasında da bir ücret talep edilmiyor. Ancak bu hizmeti sunan bazı firmalar belli ücretler karşılığında hızlıca hesabınızı aktif hale getirebiliyor.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify Nasıl Şarkı Yüklenir?

Spotify şarkı yüklemek için öncelikle yeni bir hesap açmalısınız. Sanatçılara ait bir hesaptır ve kesinlikle ücret talep edilmez. Artist hesabı açarak şarkı yükleyerek kaç kişinin dinlediğini ve ne kadar para kazandığını görebilirsiniz.

Spotify Artist Hesabı Nasıl Açılır?

Spotify artist hesabı açmak için artists.spotify.com adresine giriş yapmanız gerekiyor. Get a Access yazan yere tıkladıktan sonra ilgili yerleri doldurun. Herhangi bir şirkete bağlı değilseniz, kendi adınıza ise artist, eğer bir sanatçının menajeriyseniz de menager bölümünü seçin.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim