Spotify Ne Demek? Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Spotify ne demek hususunda çok fazla soru işareti var. Aslında teknik olarak terminolojiye bakıldığında herhangi bir kelime anlamı olmadığının anlaşılması uzun sürmüyor. 2006 yılında İsveç’te iki girişimci tarafından piyasaya sürülen modern müzik dinleme uygulaması yeni bir sosyal ağ türünün kapılarını araladı bile diyebiliriz.

Çünkü insanların yalnızca müzik dinlemediği, müzik listeleri hazırladığı, birbiriyle paylaştığı ve yeni müzikler keşfettiği bir mecra olmayı başardı.   Tüm bunların öne çıktığı bu hikâyede ise Spotify anlamı ile ilgili bazı çelişkiler olduğu öngörülebiliyor.

İlk olarak bu isim herhangi bir anlam ifade etmemekle beraber global branding yani uluslararası markalaşma olarak önerilen birkaç isimden birisi olarak ortaya çıkıyor. Birden fazla alternatif arasından ilk duyduklarında hemen bir Google araması yapan kurucuları herhangi bir kullanımının olmadığını fark ediyorlar.

İsveç menşei uygulama için hemen bu isim hakkı satın alınıyor ve akabinde de aplikasyon resmi olarak piyasaya sürülmüş oluyor. Burada Spotify ne anlama geliyor diye merak edenler İsveç menşei olmasından dolayı İsveççe olarak bile araştırıyor olabilir.

Fakat İsveççe dahil herhangi bir dilde bunun bir anlamı yok. Hatta Daniel Ek ve Martin Lorentzon ikilisi ilk bu ismi duyduklarında herhangi bir anlamı olmamasından ötürü rahatsızlık duyduklarını da fazlasıyla dile getiriyorlar.

Ancak fonetik olarak kulağa hoş tınlaması ve söylenişiyle bir marka bilincini oluşturabilmesi onlar için yeteri gelmiş. Dolayısıyla bu ismi seçtikten sonra nasıl bir gelişim ortaya koyacaklarını düşünerek isme anlam yüklemeye başlamışlar.

Kelime olarak iki parçaya ayırarak Spot ve Identify kelimelerinin birleşmesinden ortaya çıkan bir marka olarak lanse etmeleri ise bundan kaynaklanıyor. Spotify isminin hikâyesi bir noktada nokta ya da yer anlamına gelen Spot ile Identify yani tanımlamak ve belirlemek anlamlarına gelen kelimelerin birleşiminden günümüze kadar geliyor diyebiliriz.  

Spotify Nedir Paralı Mı?

  Spotify nedir sorusunun artık sorulmadığı zamanları yaşıyoruz. Global olarak müzik dinleme, podcast içeriklere ulaşma noktasında en çok tercih edilen seçenek olmaya devam ediyor. Gerek içerik zenginliği gerekse farklı türleri keşfetmek ve yeni çalma listelerine ulaşmak için inanılmaz bir seçenek hacmi sunuyor.

Dolayısıyla müzik dinlemeyi sevenler ya da podcast yayıncılarını takip edenler için tek bir mecradan tümüne ulaşmak için ideal bir seçenek olarak öne çıkabiliyor.   Bu bağlamda akla takılan ilk sorulardan birisi ise tabii ki Spotify paralı mı oluyor.

Spotify Takipçi Satın Al 250 Takipçi 4.99 TL

Spotify Dinlenme Satın Al 1000 Dinlenme 49.99 TL

Spotify Aylık Dinleyici Satın Al 1000 Dinleyici 99.99 TL

Teknik olarak Premium özelliğine sahip bir uygulama olduğu için paralı olarak anılmasına şaşırmamak gerek. Ancak uygulamayı kullanmak için illa ki para ödemenize gerek yok. Tıpkı Youtube üzerinde de uygulanan teknik gibi reklamlı bir biçimde kaliteli müzik dinleme deneyimine hiçbir ücret ödemeden ulaşabilirsiniz.  

Ancak reklamlarla beraber müzik dinleme deneyiminizin yarıda kesilebiliyor olması pek tercih edilecek bir durum değil. İşte tam bu noktada da Spotify Premium ne kadar diyenlerin sayısında bir artış gözlemleniyor.

Teknik olarak Premium seçeneği sunan aplikasyonlara bakıldığında çok makul bir tutarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Şimdiye kadar çok üst düzey bir uygulama olarak global pazarda yer almasının ardından Türkiye’de de çok uygun fiyatlarla kullanılabilmesi mümkün hale geliyor.

  Spotify Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?   Spotify Türkiye çıkış tarihi için net olarak verilebilecek zaman dilimini 7 Ekim 2008 olarak vurgulayabiliriz. Ki uygulamanın İsveç menşei bir aplikasyon olduğunu ve 2006 yılında piyasaya sunulduğunu da söylemeliyiz.

Dolayısıyla aktif olduktan çok kısa bir süre sonra sosyal ağlar için önemli bir Pazar olan Türkiye’de etkin bir biçimde kullanıcılarıyla buluşmaya başladı. Bu yüzden de çok yüksek bir kullanıcı sayısına ulaşmasına şaşırmamak gerekiyor.

  Tabii ki pek çok farklı alternatifi olmasına rağmen dünya çapında 500 milyona yakın kullanıcı sayısına ulaşmış olması onu biraz daha özel kılıyor. Aynı zamanda özellikleri bakımından da hem yeni müzikler ve tarzlar keşfetmek hem de insanlarla çalma listeleri aracılığıyla müthiş bir sosyal deneyim yaşamak için muazzam bir fırsata dönüşüyor. S

potify fiyatı çok uygun olduğundan dolayı herhangi bir bütçe zorlamasına sebebiyet vermiyor. Hatta ücretsiz deneme sürecinin göz önüne alınmasıyla beraber öğrenci paketi kullanımı için çok yoğun bir arz talep dengesi oluşturduğu da bilinen bir gerçek

. Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify Ne Demek?

Spotify kelimesinin aslında bir anlamı yok. 2006 senesinde piyasaya sürülen ve şu an en popüler şarkı dinleme uygulaması olan kelime kulağa hoş gelmesi ve akılda kalıcı olması açısından konmuş. Yien de Spot ve Identify kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkmış olabileceği de düşünülüyor.

Spotify Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Spotify genel anlamda 2006 senesinde kuruldu ama Türkiye’ye gelme süresi  2 yıla yakın sürdü. Ekim 2008 tarihinde pazarımıza giriş yaptı ve düşük fiyat politikası ile herkes tarafından kullanılmaya başlandı.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim