Tiktok Kimin? Kurucusunun Serveti ve Yasak Olduğu Yerler

Tiktok kurucusu, ByteDance olarak bilinen Zhang Yiming'tir. Çin'deki ismi Douyin olarak biliniyor. Dünya'da tanınması için TikTok ismi ile piyasaya girmiştir. Sahibi Çin'lidir.

Tabii ki diğer sosyal mecralarda da 1 milyar kullanıcı sınırı aşılmıştı. Ancak bunu 4-5 yıllık bir süreçte hızlıca yapabilen örneğe rastlamak oldukça zor.  

Bu başarıya imza atan kişinin kim ve servetinin ne kadar olduğunun merak edilmesi, hangi şirket tarafından bu girişimin finanse edilmiş olduğu ya da piyasa değeri ise ciddi bir merak unsuruna dönüşüyor.

Tiktok sahibi olarak tanımlayabileceğimiz şirket olan ByteDance neredeyse 10 yıllık geçmişe sahip olan, 2012 yılının Mart ayı itibariyle kurulmuş bir teknoloji firmasıdır. Şirketin kurucusu ve halen daha CEO koltuğunda oturan isim olarak karşımıza çıkan kişiyse Zhang Yiming oluyor.  

Tiktok Satıldı mı? Yöneticisi Kim?

Hayır, 2021 senesinde bununla ilgili haberler çıktı. Amerika'da Oracle ve Walmart'a Tiktok satışı yapılmadı. Yöneticisi ise Xiaomi finans direktörlüğü yapan Chew'dir.

Tiktok'u Türkiye'ye Kim Tanıttı? Bıraktı mı?

Tiktok Türkiye tanıtımını yapan kişi Ezgi Gizem olarak biliniyor. Tabii, bir süre sonra Tiktok kullanmayı bıraktığını açıklamıştır.

Tiktok Ne Zaman Çıktı? Türkiyeye Ne Zaman Geldi?

Tiktok, 2015 yıllarında kurulmuş olsa da Dünya ve Türkiye piyasaına 2016 senesinde geldi. Eski adı Musical.ly olarak biliniyor, bütün üyeler Tiktok'a dahil edilmişti.

Tiktok Sahibinin Serveti Ne Kadar? Yıllık Kazancı Kaç Dolar?

Tiktok sahibi Zhang Yiming'in kişisel servetinin 55 milyar Dolar olduğunu tahmin ediliyor. Her yıl ortalama 10 milyar Dolar kadar kazanıyor.

Şirket aldığı dış yatırımlarla girişimcilerin odak noktasına dönüşmüş, bünyesinde bulundurduğu projelerle ise ciddi bir yükselişe imza atmıştır. Tabii ki burada Tiktok şirket bilgileri öne çıkıyor olsa da firma bünyesinde pek çok girişime rastlamak mümkün.

Musical.ly satın alımından sonra elindeki kozu daha da güçlendiren Pekin merkezli şirket ayrıca Youtube partnerleri arasında popüler olan BuzzVideo ve Vigo Video girişimlerini bünyesinde tutuyor. Yine Toutiao firmanın dikkat çeken projeleri arasında bulunuyor. Makine öğrenimi, video streaming, video sharing alanlarına yoğunlaşan bir teknoloji devi olmayı sürdürüyor.  

Linkedin Beğeni Satın Al

Linkedin Sayfa Takipçisi Satın Al paketlerimize de göz atabilirsiniz.

Tiktok Hangi Ülkenin?

Tiktok kurucusu Zhang Yiming bir internet girişimcisi olarak teknolojik pek çok projeye öncülük etmiştir. ByteDance şirketini de kendisi kuran Çinli girişimci şirket merkezi olarak Pekin'i seçiyor. 2012 yılında temelleri atılan şirket teknik olarak Çin çıkışlı fakat Çin hükümetinden bağımsız olarak özel bir şirketin himayesindedir.  

Tiktok'un sahibi olan milyarder girişimcinin kişisel servetinin 44,5 milyar doları aştığı 2021 yılında çıkan haberler arasında. Ki bu net servetle beraber 2021 yılı itibariyle ByteDance şirketindeki CEO görevinden ayrılacağının sinyallerini verdi. Muhtemelen yıl sonunda şirkete yeni bir CEO gelecek.

Tiktok hangi ülkede kuruldu sorusu Çin olarak cevaplansa da ByteDance firmasının pek çok girişimini tüm Uzakdoğu'ya mal etmek mümkün olabiliyor. Çünkü diğer projelerinde de Tiktok için bir başlangıç noktası olan Douyin için de Çin, Endonezya, Tayland gibi pazarlar büyük bir algı yaratmıştı. Sonrasında Avrupa ve Amerika olarak devam eden şiddetli bir büyüme söz konusu oldu.  

Tiktok Hangi Ülkelerde Yasak?

Tiktok kimin diye merak edildiğinde ilk karşılaşılan cevap Çin olduğundan bilhassa Amerika gibi Çin ambargosu uygulayan ülkelerde yasaklamalar direkt olarak akla gelebiliyor. Uygunsuz içerikler, siyasal paylaşımlar, kişilik haklarını zedeleyen içeriklerin yanı sıra topluluk kurallarına uygun olmayan pek çok video içeriğe sahip olabiliyor.

Tiktok'un Yasaklı Olduğu Ülkelerin Listesi

 •  Afganistan
 • Avustralya
 • Belçika
 • Kanada
 • Danimarka
 • Hindistan
 • Hollanda
 • Yeni Zelanda
 • Norveç
 • Somali
 • Letonya
 • Tayvan
 • İngiltere
 • Amerika

 

Bilhassa canlı yayınlar bunun suistimal edilmesi için çok uygun bulunuyor.   Dolayısıyla belirli aralıklarla bazı ülkelerde yasaklanması gündeme gelebiliyor, Özellikle uygulamanın büyümesinde ciddi bir etkisi olan Endonezya'da 2018'de yasaklanması bu Tiktok sansürü için önemli bir milat olarak görülebilir.

Yine Amerika Birleşik Devletleri uyguladığı Çin ambargosu neticesinde bu yasaklamayı devreye aldı. Tiktok'un yasaklı olduğu ülkeler arasında ise Bangladeş, Pakistan ve Hindistan yer alıyor.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Tiktok Kimin Sahibi Kim?

Tiktok şirketi yaklaşık 10 senelik bir geçmişe sahip. ByteDance şirketinin CEO'su Zhang Yiming şirketin sahibidir.

Tiktok Hangi Ülkenin?

Tiktok orijinal ismi aslında Douyin, Çin ülkesine ait bir sosyal medya platformudur.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim