Tiktok Moderatör Ne Demek? Ne Kadar Kazanır?

Yeni nesil sosyal medya araçlarından birisi olarak 1 milyar kullanıcıyı aşan platformla ilgili Tiktok moderatör ne demek sorusu sık sık gündeme geliyor. Tabii ki moderatör tanımının sosyal ağlarda pek karşımıza çıkmaması oldukça merak uyandırıyor.

Aslında teknik olarak bazı web sitelerinde, forumlarda ya da tartışma programları ve söyleşilerde sık sık duyduğumuz bir tanım. Bir konuşmayı, söyleşiyi ya da organizasyonu yöneten, yönlendiren ve düzen içerisinde tutan kişiler moderatör olarak tanımlanıyor.

Bu kapsamda Tiktok moderatör kavramını biraz daha algılamak mümkün hale geliyor. Örneğin kullanıcıların en sevdiği aktivite olan canlı yayınlarda bazen kişi sayısı on binleri aşabiliyor. Binlerce insanın hızlı bir biçimde chat üzerinden yayıncıyla iletişime geçme çabası ise ciddi bir kaos yaratıyor.

Bazen sorular kaçırılabiliyor ya da canlı yayının amacı dışında kullanılan bir chat ortamı oluşabiliyor. Buna reklam yapanları, hakaret ve argo kullananları, küfür edenleri ya da kin ve nefret söyleminde bulunanları dahil etmek mümkün.

Bir noktada o kitlenin çok daha farklı bir algıya yönelmesini amaçlayan hareketlere rastlanabiliyor. İşte bu yüzden Tiktok moderatör atama seçeneğini yayıncıların kontrolüne veriyor. Böylece yayın içerisindeki takipçiler arasından moderatör belirleniyor ve bu moderatör chat üzerinde tüm bu aksaklıkların yaşanmaması adına çalışmaya başlıyor.  

Tiktok Takipçi Satın Al 100 Takipçi Sadece 24.99 TL

Tiktok İzlenme Satın Al 1000 Görüntüleme Sadece 4.99 TL

Tiktok Moderatör Nasıl Kullanılır?

Tiktok moderatör olmak için herhangi bir ön şart aramıyor. Yalnızca o yayın içerisinde aktif olmak zorunlu kılınmış. Ayrıca aplikasyondan bağımsız olarak o yayını yapan kişinin atadığı bir statü olarak değerlendirmekte fayda var.

Çünkü sizin moderatör olabilmeniz için yayıncının sizi moderatör atamasıyla taçlandırması gerekiyor. Aynı şekilde bu statüyü elinizden alacak olan kişi yine yayıncının ta kendisi olarak gözlemleniyor. Tiktok yönetiminden bağımsız olarak işleyen bir mekanizma olduğunu söyleyebiliriz.   Eğer Tiktok moderatör yapma aşamasında zorluk yaşıyorsanız bunun nasıl yapılacağına dair adım adım ilerleyelim.

  • Yayında aktif olan kullanıcılardan moderatör yapmak istediğiniz kişinin üzerine gelin.
  • Kişinin üzerine sağ tıklayın ve seçenekler deyin.
  • Seçenekler arasında olan moderatör yap seçeneğini işaretleyin.

Bu aşamadan sonra seçtiğiniz kişi chat üzerinde küfür, hakaret, reklam gibi girişimleri engelleme, yorumları düzenleme ve silme yetisine sahip olacaktır. Aynı zamanda soru cevap yapacağınız zamanlarda da özellikle soruları ve güncel konuları kaçırmamak için ikinci bir moderatör atayabilir ve bunları listelemesini isteyebilirsiniz. Ek olarak birden fazla moderatör olması daha sağlıklı bir Tiktok canlı yayın akışına sebep olabilir. Eğer Tiktok moderatör kaldırma seçeneğini merak ediyorsanız bunun için de son derece kolay bir yol var.

  • Kişi listesi üzerinde moderatör yaptığınız kişiler bellidir.
  • Moderatörün üzerine gelin ve sağ tıklayın.
  • Seçenekler diyerek ardından moderatörü kaldır diyerek devam edin.

Direkt olarak bir kişiyi moderatör yapmak ve bu görevi ondan almak bu kadar kolay. Haliyle aktif yayın yapan tüm yayıncılar ve fenomenler bu özelliği kullanmaktadır.  

Tiktok Moderatör Ne Kadar Kazanır?

  Teknik olarak Tiktok moderatör kazancı diye bir olgu bulunmuyor. Yani Tiktok tarafından moderatörlere ödenen bir ücret yok. Aynı şekilde yayıncıların moderatörlük yapanlara ücret ödemesine dair bir zorunluluk yer almıyor.

Yine de Tiktok moderatör ücreti için yayıncının inisiyatifinde oluşan bir algı olduğunu söylemek mümkün. Özellikle yayınlarında sürekli aynı ekibin moderatörlük yaptığı canlı akışlarda bu tarz ücretler söz konusu olabiliyor. İşinde iyi, tecrübeli ve moderatörlüğü hakkıyla yapan ve bunu bir kazanca dönüştürmüş pek çok kişi olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Tiktok Moderatör Ne Demek?

Her yerin, bölgenin bir sorumlusu olur. Tiktok Moderatör de bu sosyal mecranın sorumlusudur. Yetkileri ile istenmeye durumlara müdahale eder ve Tiktok’ta huzuru sağlar.

Tiktok Moderatör Ne Kadar Kazanır?

Moderatörlerin belirli bir kazancı yok. Chat gurubunun yöneticisini kendiniz seçebilirsiniz. Biri argo konuştuğunda onu silebilir, engelleyebilir. Herhangi bir maaşları bulunmuyor. Bağış yapan olursa para kazanabilirler.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim