Tiktok Ne Demek? Nasıl Kullanılır?

Gençler arasında günden güne popülerleşen ve bir meslek grubuna dönüştüğünden dolayı merak edilen Tiktok ne demek sorusunun yanıtı oldukça ilginç. Yeni nesil sosyal medya devi olarak lanse edilen fakat aslında teknik olarak altyapısı eskiye dayanan bir aplikasyon olduğunu söylemeliyiz.

Hatta her ne kadar global pazarda Tiktok olarak anılsa da çıkış noktası olan Çin için halen daha kullanılan ismi Douyin.   Tüm dünyada kullanıma açılması ve global pazarda daha büyük kullanıcılara ulaşması için ciddi adımlar atıldığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Burada Douyin için başlangıç tarihinin 14 Eylül 2016 gibi gayet yakın bir geçmiş olduğunu özellikle belirtmek gerek. Tiktok nedir diyenlerin Douyin ismini garipsemesi ise gayet doğal. Çünkü Çince yapısı ve Uzakdoğu pazarına hitap etmesi sebebiyle bu ismin globalleşmesi hiçbir zaman mümkün olmadı.

Zaten bu yüzden Çin'in ardından Endonezya'da da popülerleştiği esnada Tiktok ismiyle yeni yüzüne kavuşmuş oldu.   Büyük bir video ve ses arşivine sahip olup kullanıcılarına 15 saniyelik kısa videolar çekme şansı tanıyan, canlı yayınlarla kitlelerine erişmelerini mümkün kılan bir yapı mevcut.

Tiktok Beğeni Satın Al 250 Beğeni Sadece 14.99 TL

Tiktok İzlenme Satın Al 1000 Görüntüleme Sadece 4.99 TL

Tiktok anlamı ise direkt olarak algısal şekilde düşünülebilir. Global olarak akılda kalıcı, jenerik ve fonetik açıdan mantıklı olan bir fikrin yeşermesiyle bu isim tercih edildi. Ayrıca sonrasında da Tiktok yapmak deyimi kısa sürede tüm dünyada popülerleşince ABD devi Musical.ly ile güçler birleştirildi.  

Kronolojik olarak bakıldığı zaman 14 Eylül 2016 tarihinde Douyin ismiyle Çin'de piyasaya sürülen uygulama kısa sürede büyük beğeni topladı. Ardından ByteDance şirketi pazarı genişletmek için Uzakdoğu faaliyetlerine ağırlık verdi. Eylül 2017 itibariyle uygulama ilk yılını doldururken Endonezya'da en çok kullanılan aplikasyonlar arasına girdi.

23 Ocak 2018 itibariyle Tayland, hemen bir ay sonrasında Şubat ayında ise Türkiye pazarına hızlı bir giriş yaptı. Tabii ki bu süreçte Avrupa ve Amerika dahil olup 34 farklı dil desteğiyle 1 milyar kullanıcı sınırına ulaşması zor olmadı. Bilhassa ABD'de popülerliğini devam ettiren Musical.ly uygulamasını satın alarak tüm verileri Tiktok üzerinden sunması fark yaratan bir etki olarak görülüyor.  

Tiktok Nasıl Kullanılır?

  Tiktok kullanımı son derece basit olduğundan dolayı herkesin ilk tercihi olabiliyor. Zaten teknik olarak insanların hızlı tüketim çağının en uç noktalarını yaşamaktayız. Doğal olarak içerik üreticisi olanlar için de bu hıza ayak uydurmak önem arz ediyor.

İlk olarak Tiktok hesabı açmak bu limitleri gayet geniş olan okyanusa dalmanız için yeterli olacaktır.   Hesabınıza Android ve iOS üzerinden uygulamayı indirerek kolaylıkla erişebilirsiniz. Aynı zamanda internette hemen her aplikasyonda ya da web sitesinde Tiktoker ve içerik üreticiler tarafından hazırlanmış içerikleri görmeniz mümkün.

Komedi, dans, dram, müzik, montaj, dublaj gibi birbirinden farklı tüm kategorilerde içerik üretimine uygun olması en büyük avantajı oluyor.   Farklı içerikler hazırlamanız için hazır bir veri merkezine sahip. Buradan video montajlarını birkaç dakikada tamamlayabilir, istediğiniz video standardını yakalayabilirsiniz.

Ses kütüphanesinin özelleştirilebilir olması ve geniş bir yelpazeyle sunulması yine Tiktok nasıl kullanılır sorusu için önemli bir noktaya dönüşüyor. Aynı zamanda canlı yayın açmak tek tuşla mümkün olup direkt olarak kitlenizle etkileşime geçmenizi sağlayabiliyor. Tabii ki canlı yayınlardan para kazanma fikrinin burada baskın geldiğini özellikle vurgulamak gerek.  

Tiktok Giriş Nasıl Yapılır?

  Tiktok ne demek sorusundan ziyade en çok merak edilen faktör elbette ki para kazanmak. Bunun için ilk yapmanız gereken şey giriş yapmak adına bir hesaba sahip olmak. Çok basit bir biçimde üyeliğinizi açarak aktivasyonunu yapabilirsiniz. Ardından ise video içeriklerinizi 15 saniyelik olacak şekilde üretebilir veya canlı yayınlar açarak kitle çekebilirsiniz.

Genel anlamda takipçiniz yokken canlı yayın açmak hayal kırıklığı yaratsa da para kazanma özelliğinden dolayı büyük ilgi görüyor.   Yine Tiktok para kazanma ile ilgili en önemli faktörlerden birisi reklam yayınları ve sponsorluklar olarak öne çıkıyor.

Belirgin bir kitleye eriştiğinizde, etkileşimleriniz arttığında farklı sponsorluk anlaşmaları yapabilir, firmalarla özel işbirliklerine imza atabilirsiniz. Yine kendi hesabınızın, ürününüzün, hizmetinizin veya farklı bir unsurun reklamını yapmak son derece makul olacaktır. Dünya genelinde 1 milyardan fazla kullanıcısı olması en iyi reklam ağları arasına girmesini sağlıyor.

Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Tiktok Ne Demek?

Tiktok Çin'de Douyin olarak biliniyordu. Akılda kalıcı, hoş bir isim olması için bu anlam konmuş. Aslında bir duvar saatinin çalışma sesini andıran bir isimdir.

Tiktok Nasıl Kullanılır?

Kayıt olduktan sonra kolay bir şekilde video çekme işlemlerine başlayabilirsiniz. Canlı yayınla siz de tiktoker olarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim