Tiktok Ne Zaman Kapanıyor? Yasaklanmalı mı?

Tiktok ne zaman kapanıyor diye merak edenlerdenseniz bu noktada şimdilik içiniz rahat edebilir. Türkiye Cumhuriyeti özellikle sosyal mecralar ve gençler üzerinde yarattığı etkiler üzerine oldukça titiz bir araştırma yaparak bazı önlemler almaya karar verdi.

Bunların başlangıcında da tüm sosyal medya şirketlerini ülkemizde bir temsilcilik açmasını, bir ofis bulundurmalarını ve gerek görüldüğü takdirde içeriklerle alakalı verilerin paylaşımını mecburi kıldı. İlk etapta büyük yankı uyandıran ve uluslararası basında da ses getiren bu hareket zaman içerisinde şirketler tarafından da kabul edilmek zorunda kalındı.

Keza Türkiye’nin sosyal medya kullanımı açısından çok büyük bir Pazar olduğunu söylemeden geçemeyiz. Bilhassa bazı düşük nüfuslu ülkelerle kıyaslandığında en tepe noktaya kadar çıkabiliyor. Hem nüfusun fazla olması hem de sosyal medya organlarına çok fazla bağımlı olmaya başlamamız bu pazarın büyümesini mümkün kılabiliyor.

Yapılan istatistiki araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de yaşayan insanların %70’i düzenli ya da düzensiz sosyal ağlarda vakit geçiriyor. Tiktok yasaklandı gibi bir haber bu noktada infial yaratabilir. Dolayısıyla Tiktok kapanıyor mu sorusunun uzunca bir süre daha Türkiye ile ilgili gündeme gelmeyeceğini söylemek mümkün.

Tabii ki bu sosyal ağların sonsuza kadar aktif kalacaklarını garanti etmiyor. Her geçen gün yeni bir içerik akımı ortaya çıkarken bu içerikler bazen toplumsal değerlere, dine, milliyetlere, etnik gruplara veya direkt olarak kişiye hedef alınmış şekilde lanse edilebiliyor. Bunun önüne geçmek içinse yasalar yeniden revize ediliyor ve bir dizi önlem alınıyor.  

 

Tiktok Takipçi Satın Al 100 Takipçi Sadece 24.99 TL

Tiktok İzlenme Satın Al 1000 Görüntüleme Sadece 4.99 TL

Sosyal Medya Ofisi Takipçi Satın Al bütün paketlerimize göz atabilirsiniz.

Tiktok Kapanıyor Mu 2023

  Tiktok 2023 yılında kapanacak mı konusunda henüz Türkiye baz alındığında bir girişim bulunmuyor. Aynı zamanda Çin menşei sosyal medya devinin Türkiye’de aktif olmaya devam etmek adına direkt olarak temsilcilik açan ilk alternatiflerden birisi olduğunu da söylemek gerekiyor.

Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasında gerçekleşen gerginlik ve ABD tarafından uygulanan Çin ambargosu sebebiyle Tiktok yasaklanmıştı. Bunun etkileri ise neredeyse tüm dünyada yankı uyandırdı. Aslında burada Tiktok bağımsız olarak farklı bir ülke çatısı altında piyasaya sürülmüş olsaydı böyle bir durum yaşanmayabilirdi.

Teknoloji devi markalardan giyim ürünlerine, otomobil sektöründen internet girişimlerine kadar pek çok alanda etkisini gösteren ambargo sonucunda Tiktok kapandı mı sorusu her ülkede gündem olmaya başladı. Oysa bunun yalnızca Çin ambargosuyla ilişkilendirilebileceğinin altını çizmek gerekiyor. Tiktok yasaklanır mı hususunda bu kadar güncel verinin olmasının nedeni ise bazı ülkelerde yasaklanmış olması.

  • Amerika Birleşik Devletleri
  • Hindistan
  • Pakistan
  • Endonezya
  • Bangladeş

Bu ülkelerin arasında Tiktok neden yasaklandı sorusunun direkt olarak yöneltilebileceği örneklere rastlamak mümkün. Keza Endonezya büyük bir Pazar olarak uygulamanın yükselişinde pay sahibiydi. Yine Pakistan ve Hindistan’da popülerleşmesine karşın devlete, dine ve diğer toplumsal değerlere kötü örnek teşkil ettiğinden yasaklandı.

Bangladeş yalnızca uygunsuz içerikler barındırmasından dolayı sansür uygularken Amerika Birleşik Devletleri ise Çin ile olan ambargodan ötürü bu kısıtlamaları belirli düzeyde uygulamaya devam ediyor. Örneğin hiçbir ABD ordusu mensubu, donanma personeli ya da devlet yetkilisi Tiktok kullanamıyor.  

Tiktok Yasaklanmalı Mı?

  Tiktok zararları noktasında pek çok kişinin gündeminden düşmüyor. Aslında burada en önemli noktaların başında gençlerin gelişimine negatif katkı sağladığı oluyor. Bunu ise destekleyen çok sayıda araştırma mevcut.

Sosyal statü rollerinin dağılımı, siber zorbalık, linç kültürünün yaygınlaşması, saygının veya davranış bütünlüğünün olmadığı bir ortam yarattığına dair pek çok tez var. Bunun tam tersini savunarak kişisel başarıya ve toplumsal arza yönelik pozitif durumları değerlendiren uzmanlara rastlamak mümkün olabiliyor.

Dolayısıyla yasaklamaların altında yatan sebeplere bakarak nedenini anlamak biraz daha makul görülebiliyor. Daha muhafazakar ülkelerde mizah ve komedi anlayışının çeşitli kurallar ve kaideler bütünüyle korunuyor olması, sansürlenmesi, belli alanlara hiçbir şekilde müdahale edilememesi Tiktok yasaklanıyor haberinin başlıca kaynağını oluşturuyor. Ticari çıkarlar, halk üzerinde propagandanın ve bilgi akışının hızlanmasına yönelik kısıtlamalar yine bazı devletler tarafından engellenmeye çalışılıyor.

Oysa dijital pazarlama alanında yeni bir çığır açması, daha fazla reklam yayıncısının istihdam edilmesi, zengin bir reklam veren grubunun aktif olmasıyla ekonomiye katkı sağlayacağından şüphe yok. Bu nedenle de Türkiye’de Tiktok yasaklanacak mı sorusunun cevabının negatif olacağı öngörülüyor.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Tiktok Ne Zaman Kapanıyor?

Tiktok ne zaman kapanıyor sorusu aslında yasa dışı videolar sonrası gündeme gelmişti. Şu an için böyle söylentiler dolansa da gerçeği yansıtmıyor. Tabii, devletin isteklerini yerine getirmezse de kapanabilir.

Tiktok Yasaklanmalı mı?

Günde 6 saatten fazla süreyi sosyal medyada geçiren bir millet olarak Tiktok yasaklanmalı mı sorusuna bir kısım evet bir kısım hayır diye cevap veriyor. Ama bazı videolar kontrolden geçmeli, çocuklar için olumsuz örnekler ne yazık ki hoş karşılanmıyor.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim