Whatsapp From Facebook Ne Demek?

Merak konusu olan Whatsapp from Facebook ne demek sorusunun gündem olması yapılan bir güncelleme sonucunda karşımıza çıkmış olmasıdır. Son zamanlarda Whatsapp uygulamasına girenlerin karşısına direkt olarak bu ifade çıkmaya başladı.

Aplikasyonun açılış ekranının alt kısmında bu ifade yer almaya başladığından beri insanlar bunun ne anlama geldiğini öğrenmek istiyor. Aslında teknik olarak basit bir İngilizce söylem olan Whatsapp from Facebook anlamı ‘’Facebooktan Whatsapp’’ olarak çevrilebilir. Yani Türkçe olarak ‘’Facebook tarafından sunulan Whatsapp’’ olarak daha da öznel bir biçimde ifade etmek mümkündür.

Bu ifadenin yer alıyor olmasının sebebi ise Whatsapp uygulamasının yıllar önce Facebook tarafından satın alınmasıdır. Şu sıralar tıpkı Instagram gibi Whatsapp uygulamasının gelişimi ve yönetimi de Facebook grubuna ait.

Asıl önemli olan ve herkesin merak ettiği nokta ise aylar evvel ortaya çıkan Whatsapp kullanıcı sözleşmesi ile ilgili yaptırımlardı. Çünkü uygulamanın bu sözleşmesini onaylamayanlar artık Whatsapp kullanamayacak şeklinde yapılan açıklama büyük bir gündem yaratmıştı.

Ki herkes verilerini ve kişisel detaylarını Facebook ağıyla paylaşmayı çok makul bulmuyordu. Buna karşılık bu ifadeyle beraber kabul edilmiş sözleşme gereğince kişisel verilerimiz bize sunulacak kişiselleştirilmiş reklam gösterimleri için işlenmeye başlanmış oluyor. Yani Facebook Whatsapp bağlantısı teknik olarak aslında bunu kapsıyor.  

From Facebook ne Demek?

  From Facebook Türkçesi için Facebooktan ya da Facebook tarafından olarak çevrilebilir. Facebook şirketler grubunun bünyesinde bulunan tüm aplikasyonlar ya da servisler için de kullanılan bu genel kalıp Instagram, Oculus ve Messenger için de göze çarpabiliyor. Yani bir bakıma teknik olarak herkesin merak ettiği bu kavram şirketin sahibi olduğu servisleri pazarlama biçimine dönüşüyor.

Türkiye’de bu kadar sükse yapmasının nedeni ise hemen kullanım sözleşmesinin değişiminin ardından gündeme gelmesiyle ilişkilendiriliyor. Keza satın alım durumu yıllar önce gerçekleşmiş olmasına rağmen kullanıcı sözleşmesi söz konusu olana kadar böyle bir ibareyle karşılaşmamıştık. Haliyle insanların aklında Facebook Whatsapp verilerini kullanıyor mu sorusu ciddi bir meseleye dönüştü.  

Facebook Whatsapp’ı Ne Zaman Satın Aldı?

  Teknik olarak Facebook Whatsapp’ı ne zaman aldı sorusunun yanıtını 2014 olarak verebiliriz. Sosyal medya devinin yaptığı yatırımlara baktığımızda en önemli adımlardan birisi 2012 yılında yaptığı Instagram alımıydı.

Tam 1 milyar dolara satın alınan Instagram ise kısa bir süre sonra yapılacak olan Whatsapp alımının gölgesinde kalacaktı. 2014 yılı içerisinde Facebook Whatsapp’ı satın aldı ve bunun karşılığında tam 19 milyar dolar ödedi.

Böylece şirketin çatısı altında Facebook ve kendi mesajlaşma servisi olan Messenger, dünyada en çok kullanılan sosyal ağlardan birisi olan Instagram ve en popüler anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp bir araya geldi. Dolayısıyla veri paylaşımı ve kişiselleştirilmiş reklam açısından şirket çok önemli bir yatırım yapmış oldu.  

Facebook Türk Beğeni Satın Al – 100 Türk Beğeni 19.99 TL

Facebook Beğeni Satın Al – 100 Beğeni 19.99 TL

Facebook Takipçi Satın Al – 250 Takipçi 39.99 TL

Facebook Organik İzlenme Satın Al – 500 Video İzlenme 59.99 TL

Facebook Whatsapp Bağlantısı Kaldırma

  Facebook Whatsapp bağlantısını kaldırma aşamasıyla alakalı büyük bir talep var. Fakat bunun kabul edilen yeni sözleşme ile beraber mümkün olmadığını vurgulamak gerekiyor. İki aplikasyonun aynı şirkete ait olduğunu ve kullanıcı sözleşmesinde de kişisel verilerin gizliliği baz alınarak yalnızca reklam kişiselleştirmesi için kullanılacağı açıkça belirtiliyor.

Haliyle şu an aktif olarak yeni Whatsapp kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş birinin bu bağlantıyı kesmesi mümkün değil. Ancak kabul edilmemiş bir sürümde Whatsapp üzerinden Ayarlar ve sonrasında Hesap diyerek en alt kısımda yer alan hesap bilgilerimi paylaş ikonunu pasif hale getirmeniz yeterli olacaktır.

Facebook Whatsapp bağlantısını kesme noktasında tek seçenek bu iken aynı zamanda Whatsapp hesabınızı tamamen kapattığınızda da verileriniz kullanılmayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Whatsapp From Facebook Ne Anlama Geliyor?

Whatsapp from Facebook yazısı Mark Zuckerberg’in satın alma sürecinden sonra ortaya çıktı. Facebook’tan Whatsapp huzurlarınızda… gibi bir anlam çıkarabilirsiniz. Yani artık bu büyük şirket bize ait, Facebook’un şirketidir demektir.

Facebook Whatsapp Uygulamasını Ne Zaman Satın Aldı?

Facebook bundan 7 sene önce Whatsapp uygulamasına büyük bir yatırım yaparak satın aldı. Instagram uygulamasını 1 milyar Dolar, yani böylesi sektör için uygun bir fiyat olarak niteleyebiliriz, Whatsapp’ı 19 kat para vererek alması dünya gündemin büyük yer bulmuştu. 2014 senesinde tam 19 milyar Dolarlık ödeme yaparak efsane platformu satın aldı ve giderek büyüttü.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim