Youtube Hangi Formatta Video Yüklenir? En İyi Format

Youtube hangi formatta video yüklenir İçerik üretmeye yeni başlayacak olan herkesin aklındaki ilk soru oluyor. Aslında bu noktada en gelişmiş ve popüler platform olarak inanılmaz bir seçenek hacmi sunduğunu vurgulamalıyız.

Aktif olarak kullanımda olan, pek çok kişinin kullandığı, piyasada global olarak video işleyen programlar tarafından desteklenen çok sayıda video formatını Youtube için kullanabilirsiniz. Bu seçenek hacminin fazla olması gönül rahatlığıyla dilediğiniz formatta çalışma imkânını içerik üreticilerine sağlayabiliyor.

Burada geniş bir seçenek hacmi olduğundan dolayı kullanılması en iyi olan ya da en kaliteli video formatı olarak da farklı anlayışlar ortaya çıkabiliyor. Youtube hangi video formatlarını destekliyor sorusunun yanıtı çok olsa da kullanıcıların büyük çoğunluğu MP4 formatını tercih ediyor.

Bunun seçilmesindeki temel amaç ise yüksek bir sıkıştırma oranına karşılık video kalitesinde belirgin bir düşüşün olmamasıdır. Böylelikle daha düşük boyutlu bir video ortaya çıkarken kaliteden ödün vermemiş olursunuz.

Youtube video yüklerken hangi format sorusunun yanıtını MP4 olarak veriyor olsak bile boyuttan dolayı bir problem yaşamayacağınızı düşünüyorsanız AVI ve MPEG oldukça üst düzey video formatlarıdır. Yine desteklenen diğer video formatlarını işleme sürecine bağlı olarak tercih etmeniz mümkün.

 • AVI
 • MP4
 • MOV
 • 3GPP
 • MPEG
 • FLV
 • WEBM
 • WMV
 • M4V

  Ayrıca Youtube video formatları için içerik üreticilerine direkt olarak destek kısmından MP4 formatını tavsiye ediyor. Bunun nedeni ise yukarıda da belirttiğimiz üzere en popüler format olması, daha yüksek sıkıştırma oranına karşılık kalitede düşüş yaşanmaması ve boyut avantajıdır.  

Youtube Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Youtube İzlenme Satın Al 100 İzlenme 14.99 TL

Youtube Beğeni Satın Al 100 Beğeni 6.99 TL

Youtube Yorum Beğenisi Satın Al 50 Yorum Beğenisi 4.99 TL

Youtube +4000 Saat İzlenme Satın Al Kampanya

Youtube Video Yükleme Kalite Ayarları

  Youtube hangi video formatı seçilmeli konusunda aklınız karıştıysa burada MP4 ile devam etmeniz en doğrusu olacaktır. Hem video işleme süresinin düşecek olması hem de içeriklerinizi dilediğiniz kalitede olması bununla doğrudan ilişkilidir.

Tam bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi ise yükleme esnasında yapılacak olan video yükleme ayarlarıdır. Youtube video yükleme ayarları için seçeceğiniz tüm seçimler videonun yayınlanmasında, popülerleşmesinde ve diğer aşamalarda dikkat çeken bir unsura dönüşecektir.

 • Hesabınıza giriş yaparak video yükle dedikten sonra ilgili videoyu telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan seçin.
 • Upload aşaması başladıktan sonra video açıklaması ve ismi belirleyerek devam edin.
 • Burada aynı zamanda belirleyeceğiniz tagler arama terimi olarak kullanılabilir.
 • Videoyu kimlerin görebileceğini ve bulabileceğini seçerek devam edin.
 • Aynı zamanda bu aşamada sosyal medyada paylaşma seçenekleri hemen altta yer alacak. Burada tik koyarak eşzamanlı olarak sosyal ağlardan da videonuzu duyurabilirsiniz.
 • Para kazanma aktif ise ilgili ayarı açarak videoya reklam ekleyebilirsiniz.
 • Hemen ardından ise gelen ekranda videoya gelecek yanıtları kapatabilir, videonun thumbnail yani küçük görselini belirleyebilir ya da yeni bir görsel yükleyebilirsiniz.
 • Ardından değişiklikleri kaydet diyerek devam etmeyi unutmayın.

Youtube en iyi video formatı olarak MP4 önerse dahi iyi bir donanıma sahip olan bilgisayarla tüm formatları hızlı bir biçimde render alabilirsiniz. Yine hızlı bir internete sahipseniz sizin için boyut önemli olmaktan çıkacaktır.

Dolayısıyla upload süresi sizin için bir problem yaratmayacağından MP4 ile sınırlı bir format yapısı düşünmenize gerek yok. Teknik anlamda sahip olduğunuz tüm yetkinlikler burada video formatı için önemli bir adıma dönüşür.

Yükleme aşamasında da format kadar önemli olan başlık, açıklama, tag, küçük görsel ile videonuzun daha fazla kişiye ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz. Youtube video kalitesi yüklediğiniz içeriğin çözünürlüğüne bağlı olarak belirlenecektir.  

Sıkça Sorulan Sorular

Youtube Hangi Formatta Videoları Kabul Ediyor?

Youtube video yüklemek için bazı format kurallarına uymanız gerekiyor. Seçenek oldukça çok, elinizdeki farklı formattaki videoları çevirme işlemi ile uygun formata çevirip Youtube’a yükleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.  AVI, MP4, MOV, 3GPP, MPEG, FLV, WEBM, WMV, M4V uygun formatlardır.

Youtube En İyi Video Formatı Nedir?

Youtube birçok formatı kabul ediyor lakin en popüler olan ve sıklıkla yüklenen kaliteli videolar için MP4 versiyonu kullanılmaktadır.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim