Youtube Hangi Şirketin Alt veya Üst Kuruluşudur? Kurucularının Serveti

Youtube hangi şirketin alt ve üst kuruluşudur sıkça merak ediliyor. Öncelikle dünyanın en büyük video paylaşım ağlarından birisi olan ve aynı zamanda video yayınlama denildiğinde ilk akla gelen seçeneğe dönüşen platform büyümeye devam ediyor.

Youtube ilk olarak 15 Şubat 2005 yılında kuruld u ve o günden beri yükselişini sürdüren bir şirket olduğunu tam bu noktada vurgulamak gerekiyor. Tabii ki yıllar boyunca internet girişimlerinin çok ciddi meblağlar karşılığında satışının yapıldığı haberlerini okuduk.

Bunlardan en sansasyonel olanları arasında da Youtube satışı geliyordu. Kurucuları arasında Jawed Karim, Chad Hurley, Steve Chan üçlüsünü gördüğümüz sosyal medya devinin satışı o zamanlar büyük bir sükse yaratmıştı.

Henüz kuruluşunun üzerinden 2 yıl bile geçmemişken aldığı müthiş değerlemeler sonucunda Google devreye girdi ve Youtube'u satın aldı. Google Youtube'u satın aldı haberi kadar dikkat çeken bir diğer etken ise tabii ki söz konusu olan rakamdı.

Henüz 2 yıllık bir girişim olmasına karşılık 2006 yılının Kasım ayında 1,65 milyar $ karşılığında üst kuruluş Google'a geçti. Yani Google'ın alt kuruluşu haline geldi.

Bu noktadan sonra ise Google üst kuruluşu olan Alphabet şirketinin bir parçası olarak yoluna devam etti. Şimdilerde gördüğümüz modern ve modüler yapısı, reklam ağı için sunduğu en kullanışlı pazarlardan birisine dönüşmesi tamamen Google'ın etkisi diyebiliriz.

Google'ın himayesi altında hizmet vermeye devam ederken Famebit, Directr irc, Bandpage gibi yan kuruluşlara da sahip.  

Youtube Yan Kuruluşları Nelerdir?

Youtube, 2 tane yan kuruluşa sahiptir.

Green Parrot Pictures, Türkçesi Yeşil Papağan Resimleridir. Herhangi bir web sitesi yoktur.

FameBit, 2013 senesinde Youtube yan kuruluşu olarak kurulmuş interaktif eğlence sitesidir.

Youtube Hangi Ülkenin?

Teknik olarak internet girişimlerinin tamamında kuruluşunun yapıldığı ülke baz alınabiliyor. Yani Youtube hangi şirketin alt ya da ğs kuruluşudur sorusunun yanıtı Google olmasına karşın ABD menşei olması Google'dan kaynaklanmıyor.

Aynı zamanda geliştiricileri Jawed Karim, Chad Hurley, Steve Chan tarafından ABD'nin Kaliforniya eyaletinde San Mateo şehrinde kuruldu. Bu yüzden direkt olarak Youtube hangi ülkenin denildiğinde Amerika Birleşik Devletleri cevabını vermek mümkün olabiliyor.

Halen daha Google yönetiminde olup Amerika merkezli bir şirket olarak yoluna devam ediyor. Youtube kurucusu olarak bilinen üçlü girişimci sıfatıyla anılırken Google tekeline geçtikten sonra şirketin CEO koltuğuna Susan Wojcicki oturtuluyor.

Tabii ki yeni CEO 2014 yılında koltuğa oturmuş ve halen daha da CEO görevini yerine getirmeye devam ediyor. 2014 yılından önce pek çok personel değişikliği yapılmıştı.

Genel merkezi halen daha Kaliforniya'nın San Bruno bölgesinde olan Youtube üst kuruluşu tarafından sağlanan reklam ve pazarlama ayrıcalıklarıyla dijital pazarlamaya yeni bir soluk getirdi.  

Youtube Kurucuları Kimler?

Youtube kurucuları diğer tabirle sahipleri 3 kişidir.

  • Chad Hurley,
  • Steve Chen ,
  • Jawed Karim

 

Youtube Kurucusu Serveti Ne Kadar?

Tüm bunların incelenmesiyle birlikte akla direkt Youtube kurucusunun serveti ne kadar sorusu geliyor. Aslında bu noktada çok net rakamlardan söz etmek pek mümkün değil.

Girişimci ve yatırımcı olarak hayatlarına devam eden üçlü en büyük kazançlarını Youtube Google'a satıldığında elde etti. Buna bağlı olarak ise bazı güncel olmayan kaynaklarda özvarlıklarına ilişkin bilgilere rastlamak mümkün.

  • Chad Hurley, 2006 senesindeki Google'a 1.65 milyar dolarlık satıştan 334.000.000 Dolar servete sahip olmuştur.
  • Steve Chen 301.000.000 Dolar servete sahipken,
  • Jawed Karim payı gereği 66.000.000 dolarlık servete kavuşmuştur.

Youtube Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Youtube İzlenme Satın Al 100 İzlenme 14.99 TL

Youtube Beğeni Satın Al 100 Beğeni 6.99 TL

Youtube Abone Satın Al 100 Abone 74.99 TL

Youtube Yorum Beğenisi Satın Al 50 Yorum Beğenisi 4.99 TL

Youtube +4000 Saat İzlenme Satın Al Kampanya

 

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Youtube Hangi Şirketin?

Youtube, 2005’te kurulduktan sonra kısa sürede öyle popüler bir hale geldi ki Google 2 senelik şirkete tam 1.65 milyar Dolar para ödedi. Google ile birlikte kendini iyice büyüttü ve Alphabet bünyesine kattı.

Youtube Kurucularının Serveti

3 kişi tarafından kurulan Youtube Google tarafından satın alındıktan sonra kurucularının servetinin 66-334 milyon Dolar arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim