Youtube Kapak Fotoğrafı Nasıl Yapılır? Boyutu ve Ölçüleri

Youtube kapak fotoğrafı nasıl yapılır hususunda bu kadar kafa karıştırıcı detayların olmasının belli başlı sebepleri var. Çünkü Youtube en çok tercih edilen video izleme platformu olduğundan dolayı farklı cihazlara uyumlu bir kullanım teması sunuyor.

Bu cihazlar o kadar geniş çaplı bir kullanıcı temeli oluşturuyor ki akıllı televizyonlardan bilgisayar monitörlerine, laptoplardan cep telefonu veya tabletlere kadar uzanan bir izleme şansı oluşuyor. Yani herkesin farklı bir ekran üzerinden video izleme deneyimi yaşadığı, ancak herkesin aynı kaliteyi elde ettiği bir durumdan söz edebiliriz.

Buna yalnızca video içerikleri ve videoların kalitesi değil kanalların standartları da dahil edilebilir. Çünkü içeriklerin yer aldığı kanal bir noktada içerik üreticisinin vitrini gibi gözükecektir. Kullanıcılar kanalın profil fotoğrafına, kapak fotoğrafına, hakkında kısmına ve oynatma listelerine oldukça önem veriyor.

En dikkat çeken noktaları başında ise kapak fotoğrafı geliyor. Video yayın tarihinin, canlı yayın ve diğer sosyal medya hesaplarının adres uzantılarını içeren bir özelliğinin bulunması bunu meşru kılıyor. Youtube kapak fotoğrafı yapmak isteyenler çoğunlukla bir grafikerden destek almak durumunda kalıyor.

Özellikle bireysel olarak hazırlanan kapak fotoğraflarında tam anlamıyla yüksek bir performans yakalanamayabiliyor. Çünkü Youtube tarafından bu görseller ekran boyutuna bağlı olarak çeşitli kırpılmalara maruz bırakılıyor.

TV ekranında yer alan geniş ekran standardı farklı bir kapak fotoğrafı ölçüsüyle kullanıcıların karşısına çıkarken, telefon ekranında çok daha farklı bir boyut ve çözünürlükle görüntüleniyor. Aslında en önemli nokta Youtube kapak fotoğrafı ölçüleri oluyor.  

Youtube Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Youtube İzlenme Satın Al 100 İzlenme 14.99 TL

Youtube Beğeni Satın Al 100 Beğeni 6.99 TL

Youtube Yorum Beğenisi Satın Al 50 Yorum Beğenisi 4.99 TL

Youtube +4000 Saat İzlenme Satın Al Kampanya

Youtube Kanal Resmi Yapma Programsız

  Youtube kapak resmi yapmak için ücretli veya ücretsiz olarak bir grafikerden destek almak istemeyenlerin ise ilk tercihi alternatifler oluyor. Özellikle de program ya da bir aplikasyon kullanmadan bunu yapabilecekleri web servislerine yöneliyorlar.

Çoğunlukla bunun için kullanılan öncü isimler var. Canva bunlara en büyük örnekler arasında sayılıyor. Öğrenci programıyla birlikte çok uygun fiyatlara temin edilebiliyor oluşu ve çok yoğun bir hazır template havuzuna sahip olması Canva’yı bu noktada rakipsiz kılıyor bile diyebiliriz.

Youtube programsız kapak fotoğrafı yapma işlemi için hemen bir deneme hesabı oluşturabilirsiniz. Farklı sektörlere, içeriklere ve tercihlere bağlı olarak hazır kalıplar üzerinden kendi tasarımınızı oluşturmanız dakikalar sürecektir.

Tabii ki bir tasarım oluşturmak ya da bir grafik ortaya çıkarmaktan ziyade Youtube kapak resmi ölçüleri daha da önemli bir argümana dönüşüyor. Zira yaşanan sorunların başında farklı cihazlarda farklı bir görünüm elde edilmesi geliyor.

Bu görselin gözükmesi gereken kısımların gözükmemesi, görselin kayarak yanlış konumlanması, görselin çözünürlüğünün çok kötü çıkması gibi beklenmedik sorunlara dönüşebiliyor. Bu aşamada da tercih edilebilecek ayarlar web servisleri tarafından sağlanabiliyor. Yani direkt olarak Youtube kapak fotoğrafı tasarla seçeneğiyle uygun ölçü ayarlarında çalışmalar yapabiliyorsunuz.  

Youtube Kapak Fotoğrafı Boyutu

  Youtube banner yapma işleminde ölçülerin nihai sonuca varma noktasında çok önemli olduğunu vurgulamıştık. Herkesin merak ettiği bu ölçüler içinse Youtube tarafından belirlenmiş bazı referans değerler var. Bu değerler direkt olarak Google’ın bize ilettiği, destek sayfasından da her zaman yararlanabileceğimiz bir rehber niteliğinde sunuluyor.

  • Kullanılacak ekranın 16:9 formatında olması ve bu nedenle görselin kırpılma ihtimalinden dolayı ölçeklendirme 2048*1152 piksel olmalıdır.
  • Metin ve logo için güvenli alan olarak belirtilen minimum boyut 1235*338 piksel olarak belirlenmiştir.
  • Bu ölçülere bağlı olarak güvenli alan dışındaki kısımlar direkt olarak ekran boyutuna bağlı olarak minimum ya da maksimum şeklinde kırpılabiliyor.
  • Hazırlanan görselin boyutunun ise maksimum 6 MB olması gerekmektedir.

Hazırladığınız Youtube banner ölçüleri bu şekilde olacağı için herhangi bir sorun olmadan direkt yükleme aşamasına geçebilirsiniz. İster bilgisayarınızdan ister cep telefonunuzdan Youtube Studio kısmına geçtikten sonra Özelleştirme ve hemen ardından Markalama kısımlarına geçmelisiniz. Karşınıza çıkan ekranda ise profil fotoğrafını, kapak fotoğrafını ve diğer bilgi alanlarını değiştirebileceğiniz özelleştirme kısmıyla karşılaşacaksınız. Kapak fotoğrafı bölümünden değiştir diyerek devam edin ve hemen akabinde seçip kırpma işlemini ölçüler daha fazlaysa tamamladıktan sonra bitti diyerek tamamlayın. Bu işlemlerin ardından kapak fotoğrafınız Youtube üzerinde televizyon, bilgisayar, tablet ve cep telefonu için farklı ölçeklendirmelerle tam istediğiniz gibi görünecektir. Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Youtube Kapak Fotoğrafı Yapma

Youtube için özel olarak hazırlanan kapak fotoğrafı yapma için ücretsiz programlar tercih ediliyor. Uygun boyutlarda seçim yaparak kapak fotoğrafını bedavaya yapabilirsiniz.

Youtube Kapak Fotoğrafı Logo Ölçüsü ve Boyutu Kaç Olmalı?

Youtube kapak fotosu için 16:9 ölçülerine uygun boyut 2048x1152 olarak belirlenmiştir. Logo içinse 1235x338 olarak belirlenmiştir. Fotoğraf ölçülerinden sonra dosya büyüklüğü de önemli, 6 MB geçmemeli.  

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim