Youtube Kimin? Türkiye’de Ne Zaman Kuruldu?

Her gün kullandığımız bir platform olmasından dolayı Youtube kimin diye merak etmek gayet doğal bir durum. Özellikle de dünya çapında bu kadar sükse yapmış bir video paylaşma ve barındırma sitesinin teknik detaylarına hakim olmak isteyen ciddi bir kitle var.

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri olan ve 2005 yılında piyasaya sürülen sitenin gelişmiş hali direkt olarak dikkat çekiyor. Çünkü ilk zamanlarda şimdiki formundan oldukça uzaktaydı. Kaliforniya'da kurulmuş olan web sitesinin kurucuları ise Jawed Karim, Steve Chen ve Chad Hurley üçlüsüdür.

Başarılı girişimciler daha önceden Paypal bünyesinde çalışıyorlardı ve bir anda Youtube projesini kişisel video kanalları oluşturulabilmesi adına ortaya çıkardılar. Kısa sürede patlayan bir platforma dönüşmesi ise uzun sürmedi.

15 Şubat 2005 tarihinde kurulmuş olan platformun Google tarafından satın alınması ise 2006 yılının Kasım ayına dayanıyor. Yani henüz 2.yılını doldurmadan çok sayıda yatırımcı tarafından aldığı pozitif değerlemeler neticesinde Google'a 1.65 milyar dolar karşılığında satıldı.

Youtube kime ait sorusunun bu yüzden cevabını Google olarak vermek 2006 yılından beri mümkün. Youtube hangi şirkete ait diyenler Google ismini görüyor olsa da aslında Google'ın da bağlı bulunduğu üst kuruluş olan Alphabet Inc bünyesinde yer alıyor.

Şirketin bu kadar büyümesinde de Google cephesinin payı büyük. Her seferinde yeniliklere imza atan ve 2014 yılından itibaren yayıncılara ve içerik üreticilerine para kazanma özelliğini sunan yapısı global çapta büyümesini tetikledi. Artık Youtuber olarak anılan bir meslek grubu olması bundan kaynaklanıyor.  

Youtube Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Youtube Beğeni Satın Al 100 Beğeni 6.99 TL

Youtube Abone Satın Al 100 Abone 74.99 TL

Youtube Yorum Beğenisi Satın Al 50 Yorum Beğenisi 4.99 TL

Youtube +4000 Saat İzlenme Satın Al Kampanya

Youtube Ne Zaman Kuruldu Türkiye'de?

  Youtube Türkiye'de ne zaman açıldı diyenlerin aslında ilk zamanlara kadar gitmesi mümkün. Çünkü 2005 yılında Amerika'da kullanıma açılan platform aslında global bir Pazar için tasarlanmıştı. Dolayısıyla ilk gününden itibaren Türkiye'den erişime açıktı.

Fakat 2008 yılında bazı videolar ve hükümete odaklanan içerikler sebebiyle Türkiye'de erişime kapatıldı. Youtube Türkiye engeli ile karşı karşıya kaldıktan sonra 2010 yılı itibariyle tekrardan aktif hale geçebildi.

Tekrardan aktif konuma geçerken kapanmasına yol açan tüm içerikler yayından kaldırılmıştı. Zaman zaman halen daha bu tarz içerikler yayınlanıyor olsa da algoritması ve şikâyet üzerine kurgulanan müdahale sistemiyle bunun önüne geçiyor.

Ayrıca Youtube Türkiye'de temsilcilik açtı haberiyle çok daha kontrollü bir sosyal medya kullanımına tabi olmaya başladı. Günümüz koşullarında Youtube kurucusu olarak girişimci olan üçlünün isminden ziyade Google ismi yankılanıyor.

Bu sayede de herkesin direkt olarak dikkatini çeken bir algı oluşuyor. Dijital pazarlamanın en önemli oyuncularından olan Google bünyesinde bulunan Youtube üzerinden ciddi bir reklam payı dağıtıyor. Böylece yayıncılar bu reklamları yayınlayarak gelir elde ediyor. İçerik üreticilerinin kazanım açısından en makul buldukları platformların başında gelmesi güvenilirliği, kalitesi ve Google tarafından sağlanan teminatlarla bu noktaya erişmiş oluyor.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Youtube Kurucusu Kim?

Milyarlarca kişinin kullandığı Youtube kimin, sahibi kimdir diye merak edenlerdenseniz doğru yerdesiniz. Amerika’da 16 sene önce kurulmuştur kurucuları; Jawed Karim, Steve Chen ve Chad Hurley üçlüsüdür.

Youtube Türkiye’de Ne Zaman Kuruldu?

2005 yılında aktif hale gelen Youtube Türkiye’de de aynı tarihte kuruldu. Bir dönem siyasi nedenlerden dolayı kapanmıştı kısa süre sonra tekrar açıldı.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim