Youtube Liste Dışı Ne Demek? Nasıl Yapılır?

Youtube liste dışı ne demek konusunun çok fazla merak edilmesi özellikle gizliliği önemseyenlerin dikkatini çekti. Çünkü bu yeni nesil bir gizlilik ayarı olarak son derece makul bir kullanıma sahip olduğundan insanların birbiriyle paylaşacağı içerikler için bir seçenek oldu.

Liste dışı videolar her ne kadar Youtube üzerinde direkt olarak karşımıza çıkmasa da pek çok kez bu durumla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bunun nedeni ise teknik anlamda gizlilik ayarlarının bunu desteklemesidir.

Bir videoyu yükledikten sonra direkt olarak Youtube liste dışı yapmak mümkündür. Bunun anlamı ise videonun standart olarak algoritmaya bağlı olarak listelenmemesini sağlamaktır. Listelemeler direkt olarak Youtube üzerindeki tüm içerikleri kapsar ve aynı zamanda oynatma listeleri, önerilen videolar gibi pek çok alanı içerisinde barındırır.

Dolayısıyla liste dışı bir video yüklemek bunların tümünden feragat etmek demektir. Büyüme aşamasında bir kanal için olumsuz olmasına karşılık bireysel paylaşımlarda önemli bir alternatife dönüşebilir. Türkiye’de de son zamanlarda daha fazla gündeme gelen bir olgu olduğu için Youtube liste dışı videolar herkesin ilgisini çekebiliyor.

Burada yapacağınız aramalarda çıkmayan, kanalınıza girdiğinizde yüklediğiniz videolar arasında gözükmeyen, oynatma listesi dahilinde olmayan içeriklerden söz etmekteyiz. Yalnızca paylaşılan URL üzerinden görüntülenen fakat URL paylaşımının ardından başka insanlara gönderildiğinde de izlenebilen içerikler liste dışı Youtube videoları olarak tanımlanabilir.  

Youtube Liste Dışı Nasıl Yapılır?

Youtube liste dışı video yapma işleminin gizlilik ayarlarıyla çok kolay olduğunu söylemeliyiz. Günümüzde farklı gizlilik ayarlarının direkt olarak sosyal mecralarla hayatımıza girdiğini biliyoruz. Herkese açık olan gönderilerin dışında aynı zamanda belirli kişilere açık, belirli kişilerden gizli, abonelere ya da arkadaşlara özel ve yalnızca ben gibi seçeneklerle karşı karşıya kalıyoruz.

Elbette ki liste dışı videolarda da yalnızca ben ve benim paylaştıklarım şeklinde bir tanımlama mümkün oluyor. Bunun için ilk olarak videonun yüklenmesi ve ardından gizlilik ayarlarının yapılması gerekiyor. Youtube liste dışı ayarı nasıl yapılır diyenler için şu adımlar izlenebilir.

  • Youtube kanalınıza giriş yapın.
  • Video yüklemek için Studio kısmına geçin.
  • Video upload işlemini tamamlayın ve videonun işlenmesini bekleyin.
  • Video başlığı, açıklaması ve video içi kartları yerleştirin ve devam edin.
  • Video gizlilik ayarları kısmında liste dışı seçerek devam edin.
  • Bu adımdan sonra videonuz yüklenecek fakat diğer yüklediğiniz videolar gibi görünürlüğü aktif olmayacaktır.

Mevcut bir video için aynı ayarları yapmak adına videonun gizlilik kısmına göz atabilirsiniz. Youtube liste dışı nasıl yapılır noktasında gizlilik bölümüne geçtikten sonra liste dışı seçeneğiyle devam etmeniz gerekmektedir.

Dolayısıyla ayarları kaydettikten sonra video görünürlüğü platform üzerinde sonlandırılacak yalnızca özel olarak paylaşılanlar arasında görüntülenecektir. Ayrıca oynatma listesine başkası tarafından eklenmesi durumunda da görüneceğini hatırlatmak gerek.  

Youtube Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Youtube İzlenme Satın Al 100 İzlenme 14.99 TL

Youtube Abone Satın Al 100 Abone 74.99 TL

Youtube Yorum Beğenisi Satın Al 50 Yorum Beğenisi 4.99 TL

Youtube +4000 Saat İzlenme Satın Al Kampanya

Youtube Liste Dışı Video Görme

  Youtube liste dışı videoları görme aşamasında birkaç farklı seçeneğiniz olacak. Bunların başında tabii ki paylaşılan URL bağlantısı geliyor. Yüklenmiş bir liste dışı video paylaşılan URL bağlantısı üzerinden görüntülenebilir.

Aynı zamanda bir kez paylaşıldıktan sonra başka insanlarla bu link paylaşılabileceği için görünürlüğü söz konusu olacaktır. Hatta izleyenlerden birisinin herhangi bir oynatma listesine bu videoyu eklemesi ve bu oynatma listesinin herkese açık olması durumunda herkes tarafından görünebileceğini unutmayın.

Ancak URL bağlantısına sahip değilseniz ya da bu liste dışı video herhangi bir oynatma listesine eklenmediyse Youtube liste dışı video nasıl izlenir sorusunun herhangi bir yanıtı olmadığını vurgulayalım.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Youtube Liste Dışı Ne Demek?

Youtube liste dışı videolar herkes tarafından görünmeyen, gizlilik ayarları ile bizlere alternatif sunan bir seçenek demektir. Siz de içeriklerinizi liste dışı yaparak sadece kendinize ait arşiv oluşturmanız da mümkündür.

Youtube Liste Dışı Nasıl Yapılır?

Youtube liste dışı yapmak için hesabınıza giriş yapın. Studio’dan standart video yüklemesi yapın, gerekli açıklamaları ve bilgileri girin. Gizlilik ayarları kısmında liste dışı yazan alanı göreceksiniz. Buraya tıkladıktan sonra yüklenen video herkes tarafından görünemez, yani aktif olmaz.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim