Youtube Nasıl Engellenir? Ebeveyn Kilidi Nasıl Yapılır?

Youtube nasıl engellenir sorusunun sahibi genellikle ebeveynler oluyor. Ebeveynlerin sosyal platformlarda yayınlanan zararlı içeriklerden çocuklarını korumak için böyle bir yola başvurdukları uzun yıllardır bilinen bir gerçek.

Tabii ki farklı çözüm yollarıyla bu tip engellemelerin aşılabiliyor olması, çocukların internete daha hakim olmaları ve engellemelerin bunu aşma içgüdüsü yaratıyor olması es geçilemez bir gerçek. Dolayısıyla Youtube engelleme ile ilgili her geçen gün daha yeni bir standart doğduğunu görebiliyoruz.

Engellemelerin önemli bir kısmı farklı uygulamalar ya da aplikasyonlar aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Bunun aşılması ise biraz daha kolay oluyor. Aynı zamanda arama motorlarından, bilgisayar ağından ya da bizzat uygulamanın içerisinden yapılacak bazı kısıtlamalar olduğunu söylemek gerek.

  • Bilgisayar Tarayıcılarından Youtube’u Engellemek

Bilgisayar dosyaları arasında Hosts isimli not defterini açın. Alt satıra inerek 127.0.0.1 yazdıktan sonra TAB tuşuna basarak youtube.com yazın. Ardından dosyayı farklı kaydet diyerek kaydedip kapatın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Youtube erişimini tarayıcı üzerinden engellemiş olun.

Youtube Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Youtube İzlenme Satın Al 100 İzlenme 14.99 TL

Youtube Beğeni Satın Al 100 Beğeni 6.99 TL

Youtube Yorum Beğenisi Satın Al 50 Yorum Beğenisi 4.99 TL

Youtube +4000 Saat İzlenme Satın Al Kampanya

  • İnternet Ağında Youtube’u Engellemek

Öncelikle OpenDNS ayarlarını girerek başlayın. DNS değişikliği yaparak 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 yazdıktan sonra DNS ayarlarınızı yönlendirmiş olursunuz. Sonrasında komut istemine ipconfig/flushdns yazarak DNS önbelleğini temizleyin.

OpenDNS sitesine girerek ücretsiz bir biçimde kaydınızı açın. Kaydınızın aktivasyonunu yaptıktan hemen sonra belirlenen IP adresi üzerinde bazı kısıtlamalar yapmanız mümkün olacak. Mail adresinize gelen bilgilerle giriş yapabileceğiniz bu panelden yetişkin içerikler yayınlayan siteleri, Youtube veya Vimeo gibi video servislerini veya dilediğiniz farklı sitelerin erişimini kısıtlayabilirsiniz.

  • Akıllı Cihazlarda Youtube’u Engellemek

Android ve iOS cihazlar için dilediğiniz kısıtlamaları yapabileceğiniz ücretli veya ücretsiz pek çok aplikasyon bulabilirsiniz. Buna ek olarak iOS üzerinden Ayarlar diyerek uygulama yüklemek için şifre istemeyi etkinleştirebilir, izin verilmeyen web sitelerine Youtube ekleyebilirsiniz.

Youtube uygulamasını engellemek aslında teknik olarak tüm platformlarda mümkündür. Ancak bunun yerine sadece çocuğunuz için böyle bir talebiniz varsa Youtube Kids profiliyle daha rafine bir sosyal medya deneyimi yaşamasını sağlayabilirsiniz. En azından Youtube üzerinde bunu yapmak mümkün.  

Çocuğumun Youtube Girmesini Nasıl Engellerim?

  Youtube engelleme yöntemleri pek çok farklı türde yapılabildiği gibi direkt olarak siteye erişimi engellemektedir. Farklı yaş gruplarına göre kısıtlamalar oluşturmak ve içerikleri daha rafine bir biçimde görebilmek adına da bazı ayarlamalara başvurabilirsiniz.

Bunların başında da tabii ki Youtube Kids geliyor. Çocuklara özel bir içerik standardı sunan, yalnızca çocuklara uygun olan içeriklerden oluşan bir Youtube hayal edebilirsini

z. Bu şartlar altında da çocuğunuzun uzak durmasını istediğiniz, tercihen +16 ya da +18 gibi şiddet, cinsellik, korku ve benzeri duygu durumlarını ateşleyen içeriklerden korumuş olabilirsiniz. Genellikle çizgi film yayınları ve diğer çocuklara yönelik eğitici içeriklerin tamamına Youtube Kids ayarı ile erişim sağlamak mümkün.  

Youtube Ebeveyn Kilidi Nasıl Yapılır?

  Youtube ebeveyn kontrolü aslında bir noktada kısıtlı mod olarak sunulan seçenektir. Çoğu kişiye göre Youtube Kids ile kıyaslandığında daha aktif bir kullanım alanına sahiptir. Bu ayarı seçebilmek içinse yapmanız gerekenler yine son derece basit. Tarayıcı üzerinden Youtube sitesini açtıktan sonra şu adımları izleyebilirsiniz.

  • Youtube ekranından giriş yap diyerek hesabınıza ulaşın.
  • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üstte göreceğiniz üç noktayı tıklayın.
  • Üç nokta ile beraber karşınıza çıkacak olan seçeneklerden kısıtlı mod ikonunu göreceksiniz.
  • Kısıtlı mod ikonunun düğmesine tıkladığınızda içeriklerin büyük bir çoğunluğu erişime kapatılmış olacak.

  Bu içeriklerin tamamıyla görünmüyor olması aslında bir noktada engellenmiş olma dürtüsünü ekarte edecektir. Youtube ebeveyn kilidi bu bağlamda daha aktif bir çözüme dönüşür. Özellikle yalnızca çocuklara değil ergenlik çağındaki gençlere de aynı kısıtlamalar uygulanabilir. Bu sayede çok daha aktif ve bilinçli bir Youtube kullanımı mümkün hale getirilir. Ebeveynler dışında toplu kullanılan bilgisayar ve ağlarda da kısıtlı mod son derece işlevseldir

. Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Youtube Ebeveyn Kilidi Nasıl Yapılır?

Youtube engellemek ya da ebeveyn kilidi yapmak için hesabınıza giriş yapın ve sağ üstte bulunan üç nokta yazan işarete tıklayın. Kısıtlı mod butonuna bastığınızda artık birçok içeriğe erişiminiz engellenecektir.

Youtube Nasıl Engellenir? Telefonda önleme

Youtube telefondan engellemek için ek programlar kullanabilirsiniz. iOS kullanıyorsanız da indirilenlere şifre koyarak çocuğunuzun girişini önleyebilirsiniz. Youtube kids olarak hesap açarak uygun olmayan içeriklerin gösterilmesini engelleyebilirsiniz.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim